Lapsilisä + elatustuki antavat kyllä tuohta eläteille !

Vesiheinänen

Tuossa laskeskelin, että miksi yksinhuoltajia on niin paljon suomessa, niin arvatenkin yksi syy on tämä niiden rahallisten tukien saaminen, että jos vaikka on lapsia viisi, niin tuommoiselle yksinhuoltaja perheelle tupsahtaa tilille joka kuukausi ainakin 1610, 05 euroa, että tuohon summaan en ole laskenut kodinhoitotukea, että jos sellaista vielä sattuu saamaan, niin kyllä menee monta satasta yli tuon kertomani summan, että kyllä meillä yksinhuoltajista kyllä pidetään liiankin hyvää huolta, jos vain on tarpeeksi noita lapsia urakoinut, että näin se on nähtävä kerta kaikkiaan !

13

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sos.turva

      nousevat vuoden alusta joten kokonaissumma on sitten 1625,70e...Johan sillä ruuan ja vaatteet hankkii hyvinkin. Muistan vuosia sitten kun oli tv:s jokin ohjelma ja siinä perhe jossa oli useita lapsia. Hän sanoi että ruokaan jää rahaa 1500 mk ja sillä pärjää, kun osaa laittaa. Omasta takaa marjat, sienet, juurekset... mummonmarkkaa aikaa. Miksi ei pärjää nykyäänkin, kun joku yksineläjä sanoo pärjäävänsä n 100e ruokaan kuussa ja sillä saa vatsansa täyteen...Sosiaaliturva on hyvä.

      • kateelliset kyykkyyn

        Siitä sitten pentuja pukaamaan!


    • MISTÄÄN MITÄÄN

      mistä puhut?! Suomessa ainoa tuki johon yksinhuoltajuus vaikuttaa suoraan, on lapsilisä... Huimalla 46,60 €!
      Ja vaikka 6 henkinen perhe, niin kuin tuossa aloituksessa annoit esimerkiksi, saisi yhteensä 2000€ kuussa...Niin onko se sinusta todellakin paljon? Siitä kun miinustat ensin asumiskustannukset, niin eipä 6 ihmiselle enää sitä rahaa kauheasti jääkkään!

      Ihmettelen kovasti katkeruuttasi, jos kerran itsekkin YH olet???

      • Vesiheinänen

        Jaa, että tätä elatustukea sitten maksetaan myös muillekkin kuin yksinhuoltajille, että näinkö on asianlaita ?, että vaikka olisi mennyt jo uusiin naimisiin tai muihin suhteisiin niin silti nämä elatustuet maksetaan tilille, että sehän on jo vielä enemmän väärin, että se uusi kumppani ei sitten näitä toisen lapsia tosiasiassa elätäkkään, että kylläpä menee kauheammaksi vain kun näitä asioita ryhtyy kaivelemaan ! !


      • Vesiheinänen

        Minusta nuo summat ovat niin huimaavia, että niillä kyllä lapsosia hyvin syöttää, ja itsensä siinä sivussa, että noilla rahoilla on semmoinen vaikutus, että on mukava olla ja elää lasten kanssa, kun kerran tietää, että rahan tulo lopppuu vasta kun, ne alkaa olemaan täys ikäisiä, että siihen asti on aikaa elää päivästä toiseen ihanassa onnelassa, kun kotielämähän on ihmisen onni tässä maailmassa, jos nimittäin on tätä rahaa, että voi asumisen ja elämisen kulut niillä hoitaa, ja kyllähän näin suomessa suurlapsiperheissä näin juuri on asiat, että heille rahaa ropisee tileille, että tämä vain on tosiasiaa, että älkääpä nyt unhoittako miten asianne todellisuudessa on ! !


      • Vesiheinänen

        Ja, jos minua Vesiheinästä kutsut YH:ksi niin en ole, että olen joutunut luopumaan lapsestani, että juuri näiden tähden, että kun en ole työelämässä, mutta en eläkeläinenkään, että näin vaan kunnollinen ilman koulutusta, että olisin tosi sopiva kotiäidiksi, mutta kun en kuulu mihinkään kuppikuntaan, niin ihan näin ikäänkuin irtolaisena ei ole tätä muiden tukea ja eikä rahallista, joka mahdollistaisi elämisen jatkumisen turvallisena, että kyllä sitä pienlapsiperheet on paljon huonommassa asemassa kuin yksinhuoltajat suurine lapsilaumoineen, että jos ei ole palkka suuren suuri, että näin se vain näkyy nyt olevan, että turha sitä on lähteä kieltämään, vaan onko siihen sitten aihetta, että eikö nämä asiat kestä päivänvaloon tuloa, että näinkö on asia.


      • itse onnesi seppä
        Vesiheinänen kirjoitti:

        Ja, jos minua Vesiheinästä kutsut YH:ksi niin en ole, että olen joutunut luopumaan lapsestani, että juuri näiden tähden, että kun en ole työelämässä, mutta en eläkeläinenkään, että näin vaan kunnollinen ilman koulutusta, että olisin tosi sopiva kotiäidiksi, mutta kun en kuulu mihinkään kuppikuntaan, niin ihan näin ikäänkuin irtolaisena ei ole tätä muiden tukea ja eikä rahallista, joka mahdollistaisi elämisen jatkumisen turvallisena, että kyllä sitä pienlapsiperheet on paljon huonommassa asemassa kuin yksinhuoltajat suurine lapsilaumoineen, että jos ei ole palkka suuren suuri, että näin se vain näkyy nyt olevan, että turha sitä on lähteä kieltämään, vaan onko siihen sitten aihetta, että eikö nämä asiat kestä päivänvaloon tuloa, että näinkö on asia.

        mene hyvä ihminen puhumaan sossun tädille tilanteestasi, että saisit kyllä varmaan rahaa kun muutkin saa ja mikset voisi mennä työkkäriin ja sanoa että haluat kykyjäsi vastaavaa työtä


      • entinen yh
        Vesiheinänen kirjoitti:

        Jaa, että tätä elatustukea sitten maksetaan myös muillekkin kuin yksinhuoltajille, että näinkö on asianlaita ?, että vaikka olisi mennyt jo uusiin naimisiin tai muihin suhteisiin niin silti nämä elatustuet maksetaan tilille, että sehän on jo vielä enemmän väärin, että se uusi kumppani ei sitten näitä toisen lapsia tosiasiassa elätäkkään, että kylläpä menee kauheammaksi vain kun näitä asioita ryhtyy kaivelemaan ! !

        Kyllä elatustukea maksetaan, vaikka olisit mennyt uusiin naimisiin. Ei lapsen isän elatusvelvollisuus siirry uudelle miehelle. Ainoa mikä jää pois, on lapsilisän yh-korotus.


    • vastuuni kannan

      rahasumma ei korvaa liittoa aikuisen ihmisen kanssa.Mut jätettiin ja ennen kun saan raha-asiat pyörimään,niin se kestää ja laskut juoksee..Sossun muijakin sanoi kun itkin eroa,et rahallisesti kyllä tulet pärjäämään..just joo käyn läpi myös lasten itkut ikävästä,sairastelut,teen ruoat aamusta iltaan,siivoon.Tottakai tekisin ne muutenkin..mutta nyt mulla ei oo sitä aikuista joka halaa välittää ja vaan jakaa sen arjen.Et kadehtikaa vaan,sen virheen tein itekin joskus.

      • hjgk

        lopettakaa nyt hyvät ihmiset se rahan takia sikiäminen.luulis jokaisen jo tänä päivänä kouluttavan itsensä niin pitkälle ettei tarvii parkuu joittenkin tukiaisten pienuutta.ennen sanottiin että kun ei ollut rahaa tehtiin lapsi, mutta ei luulis enää 2000-luvulla tarviivan tohon ryhtyä.mutta tietysti jos älykkyysosamäärä on 13 ja se kaikki tarvitaan lisääntymiseen, niin mikä ettei...


    • 4 lasta ja äiti

      Mistä noin iso summa tuli?
      Itsellä neljä lasta. Vanhimmasta ei makseta enää lapsilisää ja elatustukikin loppuu pian. Saa opintotukea n. 90 e/kk, jonka käyttää omiin menoihinsa. Kirjalaskut lukioon ovat joka kk n. 100 e luokkaa, jonka maksan.
      Saan lapsilisää kolmesta lapsesta vajaa 500 e, lisäksi elatustuki saman verran, n. 120 e lapsi, ja se pienenee kohta vanhemman lapsen osalta.
      "Rimaa hipoen" mennään mutta pärjätään. Pyrin siihen että lapset saavat hyviä ja haluamiansa vaatteita, ja harrastuksiin rahaa.
      Ihan sivulauseena vielä, harmittaa kun näen lapsilla joskus huonoja vaatteita tai esim. kenkiä. Kyllä lapsilisästä pitäisi riittää siihen että lapset ovat siististi ja hyvin puettuja.

      • lukio lopuillaan

        Minä olen saanut koko lukion ajan kirjat kirjastosta, olisinko yhden tai kaksi kirjaa ostanut, käytettynä.


      • 4 lasta ja äiti
        lukio lopuillaan kirjoitti:

        Minä olen saanut koko lukion ajan kirjat kirjastosta, olisinko yhden tai kaksi kirjaa ostanut, käytettynä.

        Kirjasto, eipä ole tullut mieleenikään että sieltä saisi lukion kirjoja? Täytyy tsekata.
        Sopivasti kurssien kirjat ovat vaihtuneet viime vuodestakin, siksi olemme joutuneet ostamaan paljon kirjoja uusina. Viime jakson kirjakaupan lasku oli 180 e, laittoi vähän nikottelemaan.
        Ex-mies lupautui kerrankin maksamaan puolet, mutta sovittiin sitten että ostaa yhdelle lapselle uudet luistimet, niin sekin helpotti kuluja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1717
    2. 210
      1547
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1020
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      855
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      51
      804
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      785
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      745
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      58
      735
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      732
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja