Aloitin ensimmäisen Roaccutan-kuuri kesällä 2008. Aknea oli selässä ja kasvoissa. Puolen vuoden Roa-kuurin jälkeen akne katosi kokonaan, mutta tämän vuoden syksyllä ja finnejä alkoi taas tulla kasvoihin, mutta ei selkään. Nyt olen toisella Roa-kuurilla ja kasvoihin on tullut jonkun verran lisää finnejä, mutta selkään ei ole tullut ainuttakaan finniä ensimmäisen Roa-kuurin jälkeen. Mistä tämä voisi johtua? Että Roaccutan paransi selän lopullisesti(?), mutta ei kasvoja.
Jos ensimmäinen kuuri ei auttanut kasvoihin pysyvästi, niin voiko toinen kuuri samalla annoksella auttaa pysyvästi? Kasvojen akne ei ole yhtä paha nyt kuin ennen ensimmäistä kuuria.
Jos ensimmäinen kuuri ei auttanut kasvoihin pysyvästi, niin voiko toinen kuuri samalla annoksella auttaa pysyvästi? Kasvojen akne ei ole yhtä paha nyt kuin ennen ensimmäistä kuuria.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensimmäinen kuuri kesti 5.5kk 40mg annoksella. Tämän toisen kuurin on tarkoitus kestää 100 päivää 40mg annoksella. Olen mies ja painoa noin 80 kiloa.
Tismalleen sama tilanne, mut mulla kasvot nyt paljon pahemmat.. Lääkäri vaan totes et puolella tehoaa eka kerta ja toisella puolella toka.. Ja et vaikutuskaan ei ole välttämättä pysyvä. Esim naisilla voi raskaus (hormonit) laukaista aknen uudestaan..
Toivotaan et toka kerta toden sanoo :)
Elikkäs ensimmäinen roakuuri loppui noin puolivuotta sitten. Selässä, käsivarsissa, rinnassa ja naamassa oli näppyä ja kaikki hävisi kuurin aikana. Mutta nytten taas alkanut kasvoissa ja rinnassa esiintyä näppyjä.. selkä ja käsivarret ilmeisesti parani ekan kuurin vaikutuksesta jo. Tässä miettinyt että pitäisikö kuuri vielä uusia puoleksi vuodeksi?
Mulla täysin sama ongelma. Ensimmäisen roaccutan kuurin jälkeen iho alkanut vähitellen mennä pahempaan suuntaan. Tänään kävin ihotautilääkärillä ja määräsi tetralysalia 3 kuukaudeksi. Lääkäri sanoi että toinen roaccutan kuuri mahdollista ottaa, minkä aion kyllä tehdä. Ensimmäinen roa kuuri kesti 9 kk. toivotaan että toinen kerta toden sanoo!
toinen roa-kuuri loppui 2004 ja edelleen kärsin, vitut tähän tunnu mikään auttavan :(