Kaunis naine

tee.

Yks tärkee asia,
ainaki miähel
ja naisilleki luulisi,

kui korree toine o
tai sit kommee,
kui vaa halutaa.

Jokku o noppeit,
ne näkkee heti,
jokku hittait.

Mää ole hiras,
ollu kaikis asiois
ja hirastummaa päi.

Minult kestää kauva
nähr onk naine kaunis,
se o nii moinaist.

Se viä pual vuat.

11

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mahdotonyhtalo

      Tarkoittaako tuo sitä, että puolen vuoden päästä alkaa epäilyttää, mihin on tullut sotkeuduttua :D. Sitten on selitettävä, että oli se ruma kuin piru jne.. Kaipaisin laitetta joka analysoisi aivotoiminnan.. Kuinka käyttäytyy ruuhkassa, tekeekö nopeita analyysejä jne.. Satun olemaan kärsimätön ja hidas päätöksenteko saa hyppimään tasajalkaa, jos en saa muuta ajateltavaa ;).

      Selväähän se oli tee, että pidin runostasi.

      • tee.

        Mukava, että pidit. On tämä runo vähän vaikea selittää, siis pitkällinen vähintään, joten jätetään yli yön. Hyvää yötä sinulle!


    • Mysteriet

      Sää poika se es si kiiret piä =)

      Vaik mikä kiiru see nyy olisiska - valmiis mailmas !!

      Tää kolahti tää runo - silleesti hyvällaisesti!

      • tee.

        Juu, voi se kyl johtuu semmosest hitaurest yleensäki. Jokku o noppeempii kaikis asiois, mul ny kestää saar kunno selko yksikertasemmistaki, saati naisest. Ja kiitos viästist kans!


    • Tähtis98

      Mie kyll’ tiiän
      mitä sie tarkotat

      Ja tuo puolvuotta
      saattas olla iha hyvä
      metiaani

      Nii miehill ku naisilkii

      Mutt nää jutut on tosiaa
      yks niit vaikeimpii juttui
      täss elämisess

      Ku ihmine tahtoo ain
      muuttuu siin välill ja
      niihä sitä pittää muuttuukii

      Mutt jos se tietty kauneus siell
      taustall vaa ihepintasest
      pyssyy

      Nii sitt’ ei haittaa vaikk’
      tokasiskii, niinku yks tuttu
      Kymmenii vuosii naimiss olt
      mies:

      Näi kaua mie oon tuon
      naise kaa olt’ yhess
      Mutt en mie taia sitä
      vieläkää iha loppuuasti tuntee

      Mutt sitt’ hää jatko:

      Ja siltikii hää on se naine,
      se sama kaunis naine

      Joho mie aikanaa rakastuin!

      • tee.

        Muistan, kuinka opiskeluaikana, nuorena, näki uudessa opiskeluryhmässä ensin vain ne kauniit tytöt, ei juuri muita. Mutta muutaman kuukauden jälkeen, kun tunsi kaikki ominaisuuksiensa perusteella, arvojärjestykset olivat täysin muuttuneet. Joku ulkonaisesti hiirenharmaa olikin älynsä ja luonteensa perusteella osoittautunut ylivertaiseksi ja kaunotar muuten mitättömyydeksi.
        Aikuisena sentään näkee, että maali on maalia oli se kasvoissa tai purkissa. Ihmisen tosiominaisuuksia se ei pysty peittämään, ei mikään ulkonainen. Mutta hiukan aikaa tarvitaan.


      • Tähtis98
        tee. kirjoitti:

        Muistan, kuinka opiskeluaikana, nuorena, näki uudessa opiskeluryhmässä ensin vain ne kauniit tytöt, ei juuri muita. Mutta muutaman kuukauden jälkeen, kun tunsi kaikki ominaisuuksiensa perusteella, arvojärjestykset olivat täysin muuttuneet. Joku ulkonaisesti hiirenharmaa olikin älynsä ja luonteensa perusteella osoittautunut ylivertaiseksi ja kaunotar muuten mitättömyydeksi.
        Aikuisena sentään näkee, että maali on maalia oli se kasvoissa tai purkissa. Ihmisen tosiominaisuuksia se ei pysty peittämään, ei mikään ulkonainen. Mutta hiukan aikaa tarvitaan.

        esimerkkisi on aika osuva, sillä niinhän me tytötkin tykästyttiin ensin niihin hurmureihin. Mutta kyllä sieltä sitten aika nopsaan näistä ritareista kohosi esille piirteitä, joiden avittamana mielenkiinto kääntyi tyystin toisaalle.

        Ja toisaalta aikuisena tätä tosiaankin osaa aika jouhevasti sivuuttaa maalit kuin maalit.

        Tosin yksi juttu minua, kokemukseni perusteella ihmetyttää, liittyen erääseen työtoveriini (tuli mieleeni tuosta aiemmasta ’kiirerunosta’). Siis nimenomaan mieheen.

        Työtantereella hän aina sokeutuu siihen omaan erinomaisuuteensa, kuin myös kaikkiin muihin juttuihin, jotka liittyvät hänen omaan olemiseensa (= vapaa-aika, kivut ja kolotukset ymv.).

        Mutta sitten se hänen kohteliaisuutensa edustaa jotain täysin päinvastaista. Tarkoitan tällä sitä, että se kohteliaisuus on hänelle kuin itsestään selvyys. Ilman hunajamaisuutta tai hänen omia tarkoitusperiään hipovia.

        Eli kyllä miehetkin ovat aikamoinen mysteerio, kaikesta ’rasittavuudestaan’ huolimatta!?


    • Heh sanon mie!
      Antaa nopeiden viedä karkit ja muut jäävät ihailemaan karkkipapereita
      ja tuunailemaan niistä jotain kivaa:))
      Kauneus on ylikorostettua... onneksi miestenkin mielestä.

      • tee.

        Tuo olikin hauska vertaus, karamellit ja paperi. Luulen, että karamellipaperit ovat kaikki taiteilijoitten käsialaa, sisus enimmäkseen samaa sokeria, makeaa kyllä, mutta se sulaa äkkiä.


    • * hymy *

      Jokku on tosiaa nopeit ja toiset taas hitait,
      niin se o. Mut jos tämä runo ei saa suupiälii
      kääntymää korvii kohti, nii ei sit mikkä.

      Kyl nää murreruno o Sua jos mikkä,
      äläkä ollenka hara vastaa =)

      • tee.

        Ja kiitos yllytyksestä murrerunoihin; ilman en olisi ikinä uskaltanut, kun taito on horjuva, mutta onneksi lukijat ovat olleet armeliaita, sillä virheitä löytyy joka runosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4747
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2053
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1752
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1380
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1241
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1086
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      987
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      983
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      956
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      288
      940
    Aihe