Mahtuu pyörimään vm-89 626:ssa. olen ajatellut 16 tuumaisia vanteita ja jotain 60 sarjalaisia renkaita. passaako?? vinkkejä kaivattaisis!
minkä kokoiset aluvanteet!
626 -89
5426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Omassa -92 mazzassa oli 205/16/45 kiekot ja hyvin mahtui rullaamaan, tosin koppa oli uudempaa, eli GE-mallia, mutta eiköhän nuo 16" vanteilla olevat kiekot mahdu hyvinkin pyörimään. Kävin american car show:ssa -03(oli muuten 1 ja viim. reissu samalla kertaa, ei mitään tarjottavaa minulle) ja tuollaisessa GE-koppaisessa oli 17" vanteet 40-sarjan renkailla, oli jo tiukan näköinen paketti mutta omistajan mukaan mahtui pyörimään hyvin vaikka oli takapenkki täynnä porukkaa.
Tuohon vanne ongelmaan saapi helpotusta kun menee kysymään neuvoa rengasliikkeestä, asiantunteva liike kertoo suoralta kädeltä mikä sopii ja mikä ei.
toi taitaa olla 205/16 maksimi koko.ei taida ne kuuskymppiset mahtuu pyörii.kysele rengasliikkeestä,ne osaa kyllä neuvoa
Ei ole alustasarjaa. Olin ajatellut pitää alustan muuten vakiona, mutta iskarit tulee vaihtumaan kyb:in kaasuihin. funtsasin että 16 tuumaiset taitavat olla liian suuret vanteet jos alusta ei ole jäykempi, voi olla että kaarteissa renkaat raapisi lokasuojiin?! Ajattelin että sopisiko vakio alustan kanssa esim. 15 tuumaiset vanteet ja 205/50 kummit?. auton vakio vanteethan on 14 tuumaiset. Tuli vaan mieleen että onkohan GTi mallissa jäykempi alusta jo tehtaalta tullessaan kuin "vakio" mallissa?? suurkiitos vastanneille.
...oli viime kesänä 626 -90 205/55r16 -renkailla ja vakioalustalla (tosin uusilla iskareilla). Auto oli vakaa ajaa eivätkä renkaat ottaneet missään tilanteessa kiinni kaariin, pyöräkoteloihin tms. Nuo vanteet renkaineen olisivat itseasiassa myynnissä tällä hetkellä jos kiinnostaa. Menepä huuto.net:n ja laita hakusanaksi WSL. Sieltä linkki WSL 16" blaa blaa..
En nyt vielä ole ostamassa vanteita, pitäis ne iskarit vaihtaa ensimmäiseksi. Jaa eikö renkaat ottanut lokasuojiin vaikka oli vakio jouset ja uudet iskarit!? No työkaverin kanssa epäiltiin että tarvittais madallusjouset että 16 tuumaiset pyörisi niin että kaarteissa renkaat ei raapisi lokasuojiin ja sais kaiken hyödyn irti vanteista, ja päädyttiin sitten että max. 15 tuumaiset vanteet olisivat sopivat vakioalustan kanssa. Niin ja noita madallusjousia on aika huonosti tarjolla, ainakin 626:seen.