levocetirizin

allergialääke

onko kukaan käyttänyt kyseistä allergialääkettä raskaana ollessa?

3

3229

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      En ole syönyt ko. lääkettä raskauden aikana. Sinuna soittaisin terveydenhoitajallesi ja kysyisin tarkemmin. Jos et juuri tuota saa syödä niin varmasti löytyy jokin vastaava tuote jota saa syödä. Katso löytyykö tuoteselosteesta mainittu raskauskategoriaa lääkkeelle. http://fi.wikipedia.org/wiki/Raskauskategoria

      http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humpil/7/10468337.pdf
      "Raskaus ja imetys
      Kysy lääkäriltäsi tai apteekista neuvoa ennen minkään lääkkeen käyttöä.
      Kerro lääkärille, jos olet raskaana, yrität tulla raskaaksi tai imetät. Lääkäri päättää, voitko käyttää tätä
      lääkettä."

      http://www.hus.fi/default.asp?path=1,32,660,548,644,3818,2260,3437,6169
      "Allergian hoitoon raskauden ja imetyksen aikana suositellaan ensisijaisesti paikallishoitolääkkeitä (nenäsumutteet, silmätipat). Nämä ovat paikallisten oireiden hoidossa yleensä yhtä tehokkaita kuin suun kautta otetut allergialääkkeet. Lisäksi paikallisesti annosteltuna lääkkeestä imeytyy vain vähäinen määrä verenkiertoon, jolloin sikiön altistus jää vähäiseksi, ja vastaavasti imetyksen aikana lääkemäärä maidossa jää mitättömän pieneksi.

      Antihistamiinit eivät lääkeryhmänä näytä olevan selkeästi vahingollisia sikiön kehityksen kannalta. Jos antihistamiinia tarvitaan, eniten kokemusta on kertynyt loratadiinista ja setiritsiinistä. Molemmat lääkkeet ovat käyttökelpoisia myös imetyksen aikana. Pseudoefedriiniä sisältäviä valmisteita ei suositella ainakaan toistuvaan käyttöön. "

      • ap

        tuon selosteen. apteekissa vaihtoi väkisin tähän lääkkeeseen alkuperäisen, jota sai käyttää ja jossa oli sama teksti... en silti vakuuttunut sen miehen puheista apteekissa joten ajattelin eka kysyä täältä, mutta soitan tänään varmistuksen lääkäriltä


    • Henni78

      Ensisijaisesti suositellaan käytettäväksi perinteistä Zyrteciä ja sen halvempaa versiota cetiriziniä. Zyrteciä on tutkittu jo vuosikymmenten ajan myös raskaanaolevilla ja siitä ei ole todettu olevan raskaudelle tai sikiölle mitään haittaa. Myös esim Atarax, joka on voimakas antihistamiini (kutinaan, unettomuuteen) on sallittu raskauden aikana. Tosin atarax on reseptilääke.

      Zyrtecissä on tietääkseni myös vaikuttavana aineena tuo setiritsiini, joka ainakin nimen perusteella vaikuttaisi olevan vaikuttavana tuossa levocetirizinissä.

      Kaikissa mahdollisissa allergialääkkeissä lukee tuoteselosteessa, ettei suositella raskausaikana tai että pitää neuvotella lääkärin kanssa, mutta kyllä lääkärit ihan suosittelevat käyttämään zyrteciä tarvittaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3874
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2599
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      42
      2558
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2345
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2148
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1779
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1623
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      301
      1505
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1468
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1467
    Aihe