Alta puolenmiljoonaa ajettu Carina, josta viimeksi jouduin vaihtamaan suuttimet(paaaaljon ruostepaskaa tankissa)jotta olis ollu toivoa saada päästöistä läpi. Nyt päästöt vieläkin paljon yli sallitun varsinkin tyhjäkäynnillä, luultavasti/toivottavasti vain koska tyhjäkäynti koneen ollessa lämmin, huitelee n1600rpm kun sen pitäis olla ~900rpm, eli ryyppy on kai päällä... Siltikään kylmänä kone ei nosta kierroksia noin ylös. Mistäköhän tommosta vikaa vois lähteä etsimään ensimmäisenä? Lambda-anturi, mallia Motonet, vuoden vanha ja katalysaattori vaihdettu samaan aikaan(tarvikeKAT).
Carina E:n päästöongelma
4
550
Vastaukset
- laihaseos kone
Onkohan nopista forte aineista mitään taikaa?
Joskus on ollut alipainen letkuissa haurastumaa kun on puoltamiljoonaa ajettu. koeta niitä katsoa.- Tnder
Mihinkä kaikkialle noita alipaineletkuja oikein levittyy? ...ja onko nekin jotenkin kytköksissä automaattiryyppyyn, vai olenko ollenkaan oikeilla jäljillä sen arvauksen kanssa? Hämmästyin kun seurailin jo muutamia kyseisiä tonne ohjaustehostimen pumpun alle... ei niistä ainakaan halkeemia löytynyt.
"Onkohan nopista forte aineista mitään taikaa?"
Ja voiko ton suomentaa niin että näin asiasta tietämätönkin ymmärtää?
- late lammas
Korjaantui kun laitin lambda-anturin liittimen kiinni.(Oli jostain syystä auennut.).Toimenpiteen jälkeen päästöt kunnossa(aj.380tkm).
Soipiko motonetin lambdan johdotus suoraan... - tähänki vikaan..
"Kun otat ilmanputsarin pois ruiskun päästä,näkyy läppä joka aukeaa kaasua painettaessa,sen edessä on pieni aukko(alareunassa)siihen ku laitat koneen käydessä sormen ni koneen pitäs sammua heti.Ota se systeemi irti(kiinni neljällä pultilla).Alla on kaksi sähköliitintä,toinen on tyhjäkäyntiventtiili,eli se jumittaa.Korjaamo vaihtaa sen n.450eur.Mutta sen voi avata myös itse ja putsata.herkistele vaikka CRC:llä,anna vaikuttaa parituntia.Se on sellanen pyörivä akseli.helppo avata.Jos on liian suuret tyhjäkäyntikierrokset ei mee läpi pakokaasutestistä.n800 -50.Omakohtaista kokemusta.Läppäsysteemin saa helpolla pois n.10min.Kannattaa kokeilla"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751430Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2481332Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1531113Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551088- 51795
- 65774
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62757Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39738Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44711- 30647