Toinen toistenne kunnioittamisessa kilpailkaa keskenänne!
Ohjehan on Raamatusta ja varmaan sen kaikki tiedämme.
Sanotaan myös, että kunnioitus tulee ansaita. Kun aamu-tv:ssä haastateltiin entistä sos.dem. poliitikkoa, Paavo Lipposta, hän syytti ainakin Valtioneuvostoa kunnioituksen puutteesta. Kunnioituksen puute taas johtuu nimityksistä.
Valtioneuvosto on ehdottanut pätevimmäksi ja sopivimmaksi katsomiaan. Tasavallan Presidentti Halonen on aina nimittänyt demarin.
Ohjehan on Raamatusta ja varmaan sen kaikki tiedämme.
Sanotaan myös, että kunnioitus tulee ansaita. Kun aamu-tv:ssä haastateltiin entistä sos.dem. poliitikkoa, Paavo Lipposta, hän syytti ainakin Valtioneuvostoa kunnioituksen puutteesta. Kunnioituksen puute taas johtuu nimityksistä.
Valtioneuvosto on ehdottanut pätevimmäksi ja sopivimmaksi katsomiaan. Tasavallan Presidentti Halonen on aina nimittänyt demarin.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Ohjeitla yllytät enemmän, kerjää omiin nokkiinsa
Olet löytänyt itsellesi hyvän nimimerkin, höperö. Ihanko itse?
matkimassa mutta ei se tuhniolla onnistu.
onkohan tsuhnasta väännetty.Huru onkin turhan menevä nimitys.
Siinä sitä ajattelemista onkin meillä itsekullakin!---- Kyllä se vanha aatami meissä välillä nostaa päätään :)
Huvittava sanonta sinänsä,--- tulee mieleen, kun meillä on myös "vanhat" aivot, jotka sijaitsevat takaraivossa
hoitaen limbisessä järjestelmässä primitiivireaktioita, niin
otsalohko sisältää kehittyneemmän "uudet aivot" osan,siitä kai sanonta kirkasotsainen.
Molempia tarvitaan.
Kauniin lumiseen aamuun on saatu herätä jälleen. Lumi on niin puhdasta--- joka oksassa ja korressa että ihan ihastellen kulkee ja katselee.
Tuohon Paavo Lipposen lausumaan en osaa sanoa kun en nähnyt ohjelmaa, muuta kuin kyllä kunnioituskin ansaitaan, myöskin päinvastoin----mutta muistaen politiikan olevan kovaa peliä,
sivuutan sen mieluimmin toivottaen: Hyvää Huomenta ja Jouluista mieltä! lämpöisin terveisin pilvi*
herättää tuo pakkaherran liikkeellelähtö, lumituiskuineen pohjoisella pallonpuoliskolla. Euroopassa lentokentät pulassa Englannin ja Ranskan välinen tunneli pysähdyksissä ja lentoja peruttu laajasti.
Amerikoissakin on lunta tullut alueille joissa ei osattu ollenkaan odottaa...
Mahtavia on luonnonvoimat, sekoittaessaan tekniikan aikakautta :D Ja lisää on tulossa,--- noin se luonto toimii,taatakseen kasvuston selviämisen pakkaselta, peitto päälle vaan niin pysyvät kukkaset talvilevossaan :D
Kyllä nyt sitä r e s s i ä on nyt lujasti, vaikkakin uskois, että hymyä silti piisaa, kun se sittenkin on niin somaa.
Eilen jo alkoi lumityöt meikäläiselläkin,, mutta onhan tämän päivän ulkotyö taattu! On pakko työntää kevyt lumi
käytävältä kun luvattiin suojaakin ja sitten se vasta painavaa onkin. Ihanaa tämä silti on!
Luonnonvoimille emme mahda mitään, tulee lunta ja ei tule, kuumaa ja kylmää, ilmastokokous ajoittui hetkeä liian aikaisin, nyt olisi ollut hyvää aikaa miettiä!
Kyllä täällä palstalla olisi hyvä olla jotain tapakasvatusta, ei ihmisen ikä tule kysymykseen jos normaalit tavat on kyseessä, opetetaanhan lapsesta lähtien miten käyttäydytään, ei niitä sovi 70nä unohtaa.
Koirillekin on tapakasvatusta kyllä se meillekin olisi ihan tarpeen Sininen Rouva vaan töihin.
Hyvää Huomenta Kaikille, on talvipäivänseisaus.
Taitaa olla aukko sivistyksessä, kun en ole kuullut koskaan mainittavan, ehkä maltat ehdit kertoa?
Kukas kasvattaja Hän on?
Vaikka Raamatun kaikkiin totuuksiin uskoisikaan, sen suuria viisauksia ja ohjeita pitäisi noudattaa.
Kaarina Suonperä, pukeutuu sinisiin, ja on tapakasvattaja.
Onhan hän paljon ollut esillä
Ei tuo Ruune niin uskovainen ole että Raamatun mukaan elää, kunhan taas vetää sitä esille, sattuu muistamaan kirjan nimen.
Tuota K. Suonperää tarkoitin
ei silmiään todeks uskois Kukkis! Johan lohdutit pelokkaita:D---- Hohoh sain naurukohtauksen! Tietenkin Kaarina Suonperä, luulin suuremmankin auktoriteetin olevan kysymyksessä, Sopii kieltämättä väreihinsä:D silmäluometkin niin siniset, että toivoa täynnä nyt sitten vaan,--- tapakasvatuksessa.
Hän on joskus sanonut julkisesti ettei käytä juurikaan muita värejä, vain sini / valkoista.
Uskollinen on tuolle siniselle, muistan senkin ajan kun hän jäi leskeksi pienen lapsen kanssa, miehensä sai väkivaltaisen kuoleman.
Uskoni on mitä on. Raamatussa on niin suuria viisauksia, että niiden pitää kelpaa kaikille jotka hyvään pyrkivät.
pappi kehottaa puolisoita kilpailemaan toinen toisensa kunnioittamisessa.. Onko Ruuneperi noudattanut tätä ohjetta vaimonsa kanssa ?
Ei väitellä kaikkea pitää olla ja totta puhut ison kirjan kirjoituksista, ja tulkinnat päälle, sieltä löytyy kun ja jos osaa hakea.
Sinne ylös huudetaan tarpeen tullen pyynnöt ja kiitokset ja niin pitää ollakin, jokainen tavallaan ja ajallaan.
Ihmisinä usko horjuu varmasti kaikilla, kun käy joku ikävä tapaus on se moitittavakin samassa suunnassa, silloin horjuu usko ja ihminen, tasoissa varmaan olaan, ja tästä on hyvä jatkaa.
Sitä saa,mitä tilaa.
Varsinkin sellainen henkilö,kuin Lipponen,ei voi millään "ultimaattumilla"
kunniotusta saada.
Halonen ei näe metsää puilta. Aina demari noissa nimityksissä,oli
pätevyyttä tai ei .
Ensimmäisenä tulisi olla pätevyys kyseiseen virkaan jasitten
vasta puolluekanta.
toiminutkaan taas, on näissä puutteensa! huh huu päästää läpi...vaikka mitä!
Kaipaan häntä vielä päivänpolitiikkaankin! Kyllä se oli niin mukavaa, kun hän aina jyrähteli ja usein viisaastikin. Ei tuo nykyinen mitenkään vanhaan raamiin sov, Paavon soisin vielä olevan eduskunnassa mukana kuvioissa.
ilmastokokouksen tiimoilta, pidän häntä erittäin järkevänä kannanotoissaan. Loppuosaa en päässyt kuuntelemaan, tupsahti joulutervehtijöitä ja keskustelu kävi vilkkaana. Ihanaa saada istua välillä näiden puuhien välissä :D
Minäkin olen aina pitänyt Lipposesta, joskus olen verrannut häntä jäänsärkijään, kun on niin jämerä ja tukeva:D
ilmankos niin häntä ylistät.
siitä en minä tiedä mitään, minusta hän on järkimies ja mukava jotenkin olemukseltaan.
Unohda nyt edes jouluksi nuo jutut, ei ne nyt tule valmiiksi:D
Joulun Rauhaa!
Se onkin sitten kaikkein vaikein toteuttaa. Jos meitä käskettäisiin kilpailemaan rikkaudetai maineen tavoittelemisessa, niin kilpa-areenalla olisi tunkua. Kunnioittaminen on monin verroin vaikeampaa.
Kilpaa kunnioittamisesta tahtoisin haastaa eri kieliryhmiin kuuluvat kilpasille.
Surin ihan sitä, kun minutkin vedettiin siihen ihan syyttäni. Minkäs sille voi kun joku sekoilee, ja kuvittelee minun olevan kymmenillä nikeillä lietsomassa vihaa,
ihan peloittaa sellaiset ihmiset. Onneksi olen jo unohtanut ja koen omaa rauhaani.
Hyvä vetoamus tuo silti on, Seku kiitos siitä.
Mietin sitä eilistä tapahtunutta, ethän sinä ollut käynyt siinä ketjussa ainakaan siihen aikaan, siksi mietinkin että juuri se emähäirikkö on kyllä kaksisuuntainen toisen laskuun häärää ja itseään hämätäkseen kirjoittelee tuollaista.
Ja kuin nytkin kirjoitetaan että kaikilla mahdollisuus mielipiteisiin, miksi sitten sinulle syyt tulee.
??
Yritä olla huomaamatta moiset, uskon että vain yksi on noin ilkeä.
sittenkin,mutta irtaantuminen sellaisesta antaa taas uskoa elämään.
Kiva kun vastasit, on niin lempeä ja mukava ilta omassa rauhassa :D Voippa hyvin sinäkin!
pilven paskiainen täyttämässä näillä huuhaa viesteillään palstaa. YÖK! Tällä kertaa omalla nikillään. Eikö tähän löydy mitään tolkkua?
mihin pyrit, mitä sillä voittaisit? Jonkin entisen asemasiko, vai mihin pyrit.
Etkö ihmisparka ymmärrä, että olet ihan harhassa, kas kun et noilla kirjoituksilla tee muuta kuin hallaa omalle sielullesi, jos sitä enään on!
Mitä Pilvi* on tehnyt sinulle muka. Asetu nyt jo!
Tosin häntä ei kukaan ota vakavasti, sillä ei hän ole kukaan, eikä mikään. Ei ainakaan uskalla ,myöntää olevansa.
Vaihtaa nikkiä, ollen milloin mikäkin yhden sanan "tämä", tai vastaava.
Jospa hänen kirjoituksiaan ei kukaan noteeraisi mitenkään, niin eiköhän turhautuisi ja lopettaisi sekoilunsa. Jos taas ei, niin mitäpä tuollaiset mollaushalut merkitsevät. Ei mitään.
Pilvi jatka vaan palstakirjoittelua. Ylitetään tai ohitetaan häirikköparka ja keskustellaan aiheista mitkä tulevat mieleen.
vaikeaa ymmärtää miksi minut on ottanut ilkeilynsä kohteeksi! Ilmeisesti ärsytän tuon tyyppistä ihmistä, joka on vihaa täynnä. Kuin riivattu! Sanottava se on. Ehkä silloin ymmärtää tilansa.
Muuten niin mukava palsta, monta tuttua kirjoittavaa ihmistä omalle tyylilleen uskollisia, niiden varassa tämäkin saitti saa mielekkyytensä.
Hyvää illanjatkoa kaikessa sovussa :)
nuo moitteet Pilven tunkeutumisesta asiattomilla viesteihin lähes joka ketjuun ovat naurettavia ja naiveja . Aivan samoin kuin pilven p..... luolentakin mitä tulee tuonne runen suuntaan. Sinänsä hauskoja välikohtauksia joille ei voi olla nauramatta, kun toinen yrittää kaikin tavoin mielistellä, tosin ne toisia närästää.
Toisen hiomioonottaminen ja hänen kanssaan kohteliaasti keskusteleminen ei ole mielistelyä.
Itse koen mielisteleväksi ihmisen joka yrittää jotain etua tai hyötyä saadakseen olla tavattoman "lipevä" ja tuoda itseään tykö.
Ketään ei luulisi närästävän palstakirjoittajien toisistaan pitäminen. Se taas kun mollataan, närästää kyllä sivullistakin.
Kanaa !