Niimpä niin, nukkuakin sais jos nukuttais.
Minusta on vain tullut tälläinen aamuihminen nyt.
No kahvit on juotu ja tallennuksia on katottu, kohta vois taas mennä pariks tuntia maate.
Mutta kun jälleen on jotain kateissa ja se on se uni josta täällä on puhuttu, vaikka kait se viis tuntia riittää kun ei tartte väkisin mitään tehdä.
Huomenta herääjille ja hyvää synttäriä syntymäpäivän viettäjille, ja nimipäivää, ja työpäivää ja yleensä vaan hyvää päivää meille muille :))
Huomenta suomi!
25
268
Vastaukset
Mikä piru siinä on että pitää joka aamu herätä puoli neljältä! Ihan sama menenkö nukkumaan kymmeneltä vai kahdeltatoista. Herään puoli neljältä enkä tänäkään aamuna saanut enää unta. Tätä on jatkunut viikon verran. Päikkäreistä töiden jälkeen en uskalla edes haaveilla. Pelkään että sitten uni ei tule edes illalla. Toivon että edes joulun aikaan saisin nukuttua paremmin.
Hyvää päivän jatkoa kailille!- Meriläinen
Pari runtia horteessa meni, ei voi nukkumiseks sanoa kun kaiken kuulin mitä talossa tapahtuu.
Se on se mihin on tottunut, mullakin vapaata eilen ja silti menin aamukolmen jälkeen unille, yöt kun on tottunut valvomaan. Olisin nukkunut varmaan pidempäänkin mutta nuoriso kaipasi aamuseuraa ja tässähän ollaan. Kai pitää ottaa parin tunnin päikkärit iltapuolella uudestaan, että yöllä jaksaa. Eivät ne mielestäni vie kuitenkaan huomisen unia.
Ihmettelin aamulla mihin mun ajoneuvo on kadonnut, mutta tarkemmin katsoen joku kohouma tuossa hangessa näyttäisi olevan. Pitää mennä tutkimaan...
- viivi-amaldiina
niin ajattelin minäkin yöllä hukassako uni.
Heräsin puoli-kolmelta, tuntui kuin olisin nukkunut pitkän-yön.
Onnekseni sain nukahdettua uudestaan ja heräsin seitsemän pintaan.
Kahvit juotu ja maistuikin hyvälle... :))
Lunta on tullut n, 5cm, miehet siellä on lumikolineen touhussa ulkona, aamujumppaa heille.
Ei meilää kerkeä huoltomiehet lumitöille omantalon ukot on niin reippaita.
Hyvää päivän jatkoa touhukasta maanantaita.- Meriläinen
Kamala myräkkä ulkona, ja kohta pitää mennä sekaan.
No tätähän halusin ja toivoin, ei siellä tarvii töissä olla :))
- Adria
Hyvää huomenta. Väkisinmakaaminen on ikävää, mieluummin ihan vapaaehtoisesti. Mitäs sanot jos meen tänään pulkkamäkeen.
- toimii!
Elikkä lampaitten laskemista, mutta tehkää se uudella tavalla.
Yksi, kaksi, kolme,neljä, viisi....kymmenen...ja sitten taas alusta uudelleen, ihan rauhassa...yksi kaksi...kymmenen...ja taas alusta yksi, kaksi...radio jos pöpöttää hiljaa omiaan, se ei haittaa siellä taustalla...
muista ottaa vetelä asento, pää hyvin...
Ja varppina toimii jos olette ennen lampaitten laskemista syöneet leipää ja perunaa/makaroonia! - Meriläinen
Pulkkamäki on hauskaa, mene ihmeessä. Miekin voisin ajatella :))
- Meriläinen
toimii! kirjoitti:
Elikkä lampaitten laskemista, mutta tehkää se uudella tavalla.
Yksi, kaksi, kolme,neljä, viisi....kymmenen...ja sitten taas alusta uudelleen, ihan rauhassa...yksi kaksi...kymmenen...ja taas alusta yksi, kaksi...radio jos pöpöttää hiljaa omiaan, se ei haittaa siellä taustalla...
muista ottaa vetelä asento, pää hyvin...
Ja varppina toimii jos olette ennen lampaitten laskemista syöneet leipää ja perunaa/makaroonia!Joskus kokeilen laskea sadasta alaspäin, toisinaan toimii toisinaan ei.
- Adria
Meriläinen kirjoitti:
Pulkkamäki on hauskaa, mene ihmeessä. Miekin voisin ajatella :))
Tuu kirkumaan samalle pulkalle tohon mun eteen, mä pidän kyllä kiini.
- Meriläinen
Adria kirjoitti:
Tuu kirkumaan samalle pulkalle tohon mun eteen, mä pidän kyllä kiini.
Joo kivaa kivaa. Pidä sitte kans kunnolla niin mä kirun oikeen kovaan,)
- Adria
Meriläinen kirjoitti:
Joo kivaa kivaa. Pidä sitte kans kunnolla niin mä kirun oikeen kovaan,)
Tehdään niin. Mä olen ymmärtäny, että pulkkamäessä tarvii kirkua, ainakin tyttöjen.
- Meriläinen
Adria kirjoitti:
Tehdään niin. Mä olen ymmärtäny, että pulkkamäessä tarvii kirkua, ainakin tyttöjen.
Tietenkin niin on ja varsinkin silloin kun komeat miehet pitää kiinni.
- Dorodea
Huomenta ja oikein ihanaa päivää Sulle! :)
- Adria
Sinulle kanssa huomenet. Käy nyt reippaana tyttönä ottamassa suksimet esille ja viritä ne siroihin kinttuihisi ja puske hankeen. Dee dee.
Pipo päähän! - Dorodea
Adria kirjoitti:
Sinulle kanssa huomenet. Käy nyt reippaana tyttönä ottamassa suksimet esille ja viritä ne siroihin kinttuihisi ja puske hankeen. Dee dee.
Pipo päähän!Huomenta pirteä poju ;) Mää mittää suksimii vielä, torttuja ja pipareita paistelen, vai hankeen puskemaan..:D Tuu maistiaisille, nam.. :)
- Adria
Dorodea kirjoitti:
Huomenta pirteä poju ;) Mää mittää suksimii vielä, torttuja ja pipareita paistelen, vai hankeen puskemaan..:D Tuu maistiaisille, nam.. :)
Tuun, joo. Ei panna sitten tortun maistelua pipariksi.
- Dorodea
Adria kirjoitti:
Tuun, joo. Ei panna sitten tortun maistelua pipariksi.
Kiva. Joo, ei köh.. panna pipariksi. Kuumaa glögii vai tarviiko?
- Adria
Dorodea kirjoitti:
Kiva. Joo, ei köh.. panna pipariksi. Kuumaa glögii vai tarviiko?
Kuuma glögi tuntus passelilta. Nähdään kohta.
- Dorodea
Adria kirjoitti:
Kuuma glögi tuntus passelilta. Nähdään kohta.
Selvä, tiedä sit, mikä tässä kuumana..tuu, nopeesti, ennen kuin jäähtyy :)
- Meriläinen
Kiitos, eiköhän tämä taas tästä käyntiin lähde.
- Anjaniina
kivalta näyttää luminen aamu.
Kinkku on uunissa ja kahvi tippumassa.
Jos laittaisi musiikkia soimaan ;)- Meriläinen
Luminen talvinen aamu, mutta kinkusta ei tietoakaan.
Musiikki on hyvää aina. ja vois keittää vaikka toiset kahvit. - Anjaniina
Meriläinen kirjoitti:
Luminen talvinen aamu, mutta kinkusta ei tietoakaan.
Musiikki on hyvää aina. ja vois keittää vaikka toiset kahvit.tilaa tutkailemassa.
Hyvin on asiat.
Kauriille on metsänhoitaja laittanut pikkupurtavaa.Villisioille on ruokintapaikka laitettu.
Jouluvalot on ripustettu maalaispaikkaani jo hyvissä ajoin. Lumet kolattu pihoilta ja ulkokuusi koristeltu
Ilmoitin nääs jo kuukausi sitten, että vietän jouluni vapaa-ajanpaikassani.Täällä Viron puolella.
Huoneet on siivottu ja tuuletettu, vieraille puhtaa lakanat ja kyntteliköt viety huoneisiin, joululahjakorien kera.
Keittäjä laittelee rosolleja ja laatikoita.
Kaikki on aikataulussaan.
Heräsin suurin piirtein samoihin aikoihin aamulla kuin sinäkin ja tunsin itseni hyvin pirteäksi. Heittäydyin kuitenkin takaisin unen vietäväksi ja nyt olen hirmu väsyneen oloinen ; ) Pitäänee ryhdistäytyä ja alkaa imuroimaan ja kakun koristeluun. Huomenna Ouluun ekavisiitille, onneksi vain jutskan suunnittelua ; ) Petteri lähtee kuskailemaan, mutta jos on lumisadetta ja tuheiroinen ilma menemme bussilla tai junalla. Kuusi haetaan metsästä vasta keskiviikkona. Joulu on pulkassa ja lahjat paketissa. Hyvää päivän jatkoa ; )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2104861Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html213998Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2203717Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1293041Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1573005Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis612935Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat152561Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642502Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852315En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132125