Kalaston uusiminen olisi edessä ja tahtoisin hieman apua uuden suunnitteluun.Akvaarioni on 375litrainen.
Ajattelin että jätän tästä vanhasta kalastosta 4 rihmakala,3 lehtikalaa,6 viisiraitabarbia,4 albinomonnista sekä 2 partamonnia.
Vieläkö tuonne mahtuisi joku kaveri vai olisiko hyvä mennä tuolla porukalla?
Kalastosta
5
190
Vastaukset
- fish KING
Mitä rihmoja noi on?
Viisiraitoja ehdottomasti lisää jos pidät niistä ... tai tilalle/lisäksi jotain muuta parvikalaa joka kasvaa ainakin 7cm pitkäksi.
Albinomonnisia lisää tai kuparimonnisia parveen .. 8kpl on jo jonkinlainen parvi, suuressa akvassa 20kpl alkaa näyttää jo kalojen luonnettakin parvena.
Toivottavasti partikset ovat samaa sukupuolta, jos ei, ootko aatellut asiaa jos ne alkavat lisääntyä?
Minkä ikäisiä kalat ovat?
Mistä olet luopumassa, miksi?- ManLah
...elikäs noi rihmakalat on helmirihmakaloja...kirjoitinpas huonosti asian tuohon ensimmäiseen viestiin,anteeksi siitä:)
Nuo kyseiset partikset pitäisi olla samaa sukupuolta.Ostin ne ns talonmiehiksi ja akvaariokaupassa sanottiin että pitäis olla samaa sukupuolta:) toivottavasti myyjä oli oikeassa asiassa.
Akvaariosta siskoni akvaarioon lähti neontetrat,koska lämpötila oli heille hieman liian korkea.
Sekä naapuriin parven jatkeeksi kaksi sinirihmakalaa jotka tulivat akvaariooni hieman ns vahingossa toisen akvan rikottua ja he pääsivät nyt kaltaistensa seuraan:) Koskaan tuolla ei ole enempää pyrstöä ollutkaan:D
Kalat ovat noin 1.5 vuotiaita..lehtikalat ovat nuorempaa sakkia,noin vuoden vanhoja. - ManLah
ManLah kirjoitti:
...elikäs noi rihmakalat on helmirihmakaloja...kirjoitinpas huonosti asian tuohon ensimmäiseen viestiin,anteeksi siitä:)
Nuo kyseiset partikset pitäisi olla samaa sukupuolta.Ostin ne ns talonmiehiksi ja akvaariokaupassa sanottiin että pitäis olla samaa sukupuolta:) toivottavasti myyjä oli oikeassa asiassa.
Akvaariosta siskoni akvaarioon lähti neontetrat,koska lämpötila oli heille hieman liian korkea.
Sekä naapuriin parven jatkeeksi kaksi sinirihmakalaa jotka tulivat akvaariooni hieman ns vahingossa toisen akvan rikottua ja he pääsivät nyt kaltaistensa seuraan:) Koskaan tuolla ei ole enempää pyrstöä ollutkaan:D
Kalat ovat noin 1.5 vuotiaita..lehtikalat ovat nuorempaa sakkia,noin vuoden vanhoja...voisin tietysti varmuuden vuoksi antaa tuon toisen partiksen siskoni akvaarioon kun sieltä ei yhtään heitä löydy:) Silloin ainakaan ei lisääntymisen vaaraa olisi.
Olen kovasti ihastunut noihin hunajarihmakaloihin,mutta ne eivät taida enään sopia porukkaan vai mitä mieltä olette? - fish KING
ManLah kirjoitti:
..voisin tietysti varmuuden vuoksi antaa tuon toisen partiksen siskoni akvaarioon kun sieltä ei yhtään heitä löydy:) Silloin ainakaan ei lisääntymisen vaaraa olisi.
Olen kovasti ihastunut noihin hunajarihmakaloihin,mutta ne eivät taida enään sopia porukkaan vai mitä mieltä olette?Jos akvassa on runsas kasvillisuus niin mikä ettei... parvenkin voisit hankkia sillä tällä lajilla ei tuo haaremi vaatimus ole niin olennainen.
Niitä viisiraitabarbeja myös lisää, runsaasti.
Siinä varmaan alkaisi olla sopiva kalasto.
Jos lemmikkiliikkeen kauppias on pystynyt sanomaan tuuman kokoisista partiksista että ovat samaa sukupuolta, on hän kyllä aikas fakiiri ;/ koiraan kun erottaa naaraasta ainoastaan vuoden ikäisenä ilmestyvistä nystyröistä joita päälaelle saattaa kasvaa oikea pöheikkö 8) - ManLah
fish KING kirjoitti:
Jos akvassa on runsas kasvillisuus niin mikä ettei... parvenkin voisit hankkia sillä tällä lajilla ei tuo haaremi vaatimus ole niin olennainen.
Niitä viisiraitabarbeja myös lisää, runsaasti.
Siinä varmaan alkaisi olla sopiva kalasto.
Jos lemmikkiliikkeen kauppias on pystynyt sanomaan tuuman kokoisista partiksista että ovat samaa sukupuolta, on hän kyllä aikas fakiiri ;/ koiraan kun erottaa naaraasta ainoastaan vuoden ikäisenä ilmestyvistä nystyröistä joita päälaelle saattaa kasvaa oikea pöheikkö 8)..hunajarihmat menis joukossa?! Niitä ehdottomasti sitten tahtoisin:)Kasvillisuutta kyllä altaassa riittää joten sen ei pitäisi olla este.
Ja siis niitä viisiraitabarbeja myös:D
Olisiko sitten hyvä vielä lisätä sitä albinomonnis parvea? Kävisikö parven jatkoksi myös joku muu monnislaji?
Nuo partikset siis oli aikuisia kun ne ostin. Ne oli tullut jonkun akvaariosta myyntiin ja myyjä sitten ne karanteenialtaasta oli just myyntiin ottanut. Että ei ne poikasia enään silloin olleet vaan ihan kunnon monneja:) Myyjä sanokin että ei yleensä tiedä kumpia on mutta että tässä tapauksessa voi aika varmuudella sanoa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2735132- 534271
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii933629- 502729
- 201949
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461863- 1151754
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘981501- 711095
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1461073