Sattuisiko täällä olemaan ketään, jonka lapsella on Angelmanin oireyhtymä? Missä vaiheessa aloitte epäillä ettei lapsi ole normaali? Millä tavoin tyypilliset kehityshäiriöt ilmenivät (syömisongelmat, unihäiriöt, motoriset ongelmat)?
Itselle tullut epäilys, ettei meillä vauva olisi normaali. Googlasin tiettyjä oireita/ilmentymiä, ja tuohon Angelmaniin liittyen tuli tunne, että voisiko kyse olla siitä... Vauva on nyt 7 kk. Onko tässä vaiheessa vielä liian aikaista ottaa asiaa esiin esim. neuvolassa. Tarkoitan, että minkä ikäiselle lapselle tehdään tutkimuksia Angelmanin toteamiseksi? Millaisia tutkimuksia?
Angelmanin oireyhtymä
3
1564
Vastaukset
- ---
En lähtisi epäilemään ensimmäiseksi noin harvinaista sairautta. Nuo oireet ovat varsin vaikeita erottaa vauvoilla ja toisaalta on varsin helppo sovittaa nuo oireet moniin vauvoihin. Vauvasihan on pieni. Syömisongelmia ja unihäiriöitä esiintyy vauvoilla paljon...ja voiko niitä unihäiriöiksi vielä tuossa iässä edes sanoa...syömiseen liittyy niin paljon vauvoilla...vauvoilla on mm luontaisesti tuossa iässä esto syödä kaikkea uutta ja epäilyttävää (suojelee etteivät söisi vaikka myrkyllisiä kasvaja luonnosta). Mitä motorisia ongelmia hänellä on? Vauvojen kehitys on niin erilaista ja taidot tulevat aika suurella ikähaarukalla. Ja vauvojen liikkeetä ovat vielä hallitsemattomia ja he voivat läpsytellä käsillään eikä silti tarvitse olla Angelmannin oireyhtymää.
tuossa on aika hyvä artikkeli:
http://www.psychnet-uk.com/dsm_iv/angelman_syndrome.htm- epätieto..
Uni- ja syömishäiriöt eivät itse asiassa olleet syy, miksi aloin epäillä angelmania, ja koska vauvoilla voi olla vaikea erottaa normaalikäytös häiriöstä - kuten totesitkin - niin siksi täällä kyselin, että millaisia erikoisuuksia angelman-lapsien vanhemmat ovat panneet merkille, ja oikeastaan, tuliko diagnoosin jälkeen sellaisia ahaa-elämyksiä ja selityksiä vauvan käyttäytymiselle, jälkikäteen.
Moni angelman-piirteestä on sellainen että voi olla normaalillakin lapsella, tuntui vain, että meidän vauvaan "natsasi" turhan moni (muu kuin uni- ja syömishäiriö). En halua niitä tässä luetella.
Mutta tosiaan, jos löytyisi joku angelmania tunteva. Millainen vauva-aika? Milloin epäilyt kehityshäiriöstä heräsivät? - k
epätieto.. kirjoitti:
Uni- ja syömishäiriöt eivät itse asiassa olleet syy, miksi aloin epäillä angelmania, ja koska vauvoilla voi olla vaikea erottaa normaalikäytös häiriöstä - kuten totesitkin - niin siksi täällä kyselin, että millaisia erikoisuuksia angelman-lapsien vanhemmat ovat panneet merkille, ja oikeastaan, tuliko diagnoosin jälkeen sellaisia ahaa-elämyksiä ja selityksiä vauvan käyttäytymiselle, jälkikäteen.
Moni angelman-piirteestä on sellainen että voi olla normaalillakin lapsella, tuntui vain, että meidän vauvaan "natsasi" turhan moni (muu kuin uni- ja syömishäiriö). En halua niitä tässä luetella.
Mutta tosiaan, jos löytyisi joku angelmania tunteva. Millainen vauva-aika? Milloin epäilyt kehityshäiriöstä heräsivät?Moi,
Meidän perheessä on Angelman-lapsi. Jos haluat tietoja, lähetä sähköpostia [email protected].
T. Kati
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733724Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92021Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261343- 1351246
- 1121138
- 1111106
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701030Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6985- 60984
- 35896