Ihan satoi lunta eilen (ja tänään). Missäköhän päin eteläistä Suomea olisi jo ajettu latuja kuntoon? Tarkoitan nyt lähinnä Uuttamaata. Tykkilumilatujahan jo muutamia löytyy.
Lunta satoi, missä latuja
hiihdon harrastelija
4531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lähden tänään katsomaan, ovatko saaneet Nummelanharjulle (Nummelaan) ladun valmiiksi. Siellä ainakin lauantaina siirsivät tykkilunta isosta kasasta pururadalle ja kun satoi eilen jonkinverran luonnonluntakin, niin uskon sen vähän yli kilometrin lenkin olevan hiihtokunnossa. Tykkilumen ladulle kannatusmaksu on 5e/kerta tai 20e/kausi, lisätietoa http://www.vihdinviesti.net . Keväällä tuo tykkilatu oli pidempään kunnossa kuin luonnonlumilatu, kiitos tuon tiiviimmän lumen.
Varaan retkiluistimet ja otsalampun varalta mukaan, mikäli ei pääse hiihtämään, niin siellä harjulla lentokentällä on 1.1 km:n retkiluistelulenkki jo luistelukunnossa.
Nummelassa harjulla jo 5 km:n lenkki auki ja hyvässä kunnossa sekä luisteluun että pertsalle!
Täytyypä käydä katsastamassa ladut :)
on täällä, kotiovelta lähtee. Eli Vantaan Simonsillasta, bussi 611 päättäriltä lähtee, ja pääsee mätäkivenmäkeen asti.latujen kunto hyvä.