Varas oli käynyt

Raivostunut

Varas oli käynyt täällä, naapuri näki ja jäljet olivat maassa. Mitään ei onneksi saanut vietyä. Jos olisin ollut paikalla ja nähnyt, olisin kyllä ottanut koriste miekkani, joka riittää hyvin ihmisen tappamiseen ja hyökännyt. Iskisin niin monta kertaa, että olen varma, ettei enää pakene, oli hänellä ase tai ei.

Typerässä Suomessa saisin varmaan itse rangaistuksen, vaikka paskiainen ansaitsisi kaiken. En nyt halua jenkkilandiaankaan muuttaa ja siellä varkailla taitaa olla pyssyt....

4

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Beebeeee

      Vai niin..

    • Suositus

      itsepuolustusta. Omenavarasta ei ammuta, as they say. Voi olla, että jos asunnossasi ei ole kunnon turvalukitusta tai jollakulla on vara-avain, niin siellä on käyty ihan urkintareissulla. Näitä kummajaisia liikkuu. Huolehdi siis lukkoasiat kuntoon, äläkä jakele Boda-lukon avaimia muille kuin yhden voit antaa vaikka jollekulle perheenjäsenelle. Jos sinulla on takaovi, niin sen lukitus myös kuntoon ja haat kiinni. Voit hankkia lisäksi kovaäänisen hälyttimen, joka reagoi liikkeeseen jo vähän matkan päässä ovelta. Soitapa alan asiantuntijaliikkeeseen.

    • kovat rankaisut

      Olet onnekas, ettei mitään viety. Asun tällä hetkellä ulkomailla (EU) ja itsellä ei ollut ihan yhtä hyvä tuuri. Varas tuli meille ikkunan kautta sisään sillä välin, kun olimme asioilla. Mukaan lähti rahaa ja tavaraa tuhansien edestä. Suuhun jäi paha maku, lukuisia unettomia öitä ja viha kaikkia rikollisia ja rikollisten "ymmärtäjiä" kohtaan (=erityisesti sellaiset tahot joiden mielestä rikos on ok, koska rikollisella on nykyaikaisessa yhteiskunnassa jokin "pakko" turvautua rikoksiin tai jotka ajavat mietoja rangaistuksia ja erilaisia rikollisten parannus-/paapomisohjelmia kovien rangaistusten sijaan). Minusta yksiselitteisesti toisen omaisuutta varastavalta pitäisi poistaa rikoksentekovälineet, esim. katkoa sormet/kädet. (Rikollinen) ihminen joka ei kunnioita toisen (rehellisten ihmisten) omaisuutta/henkeä/koskemattomuutta, luopuu mielestäni ihmisoikeuksistaan ja ansaitsee teoistaan rangaistuksen, jota joku voisi pitää epäinhimillisenä.

    • jo on jutut

      aamulehden jakajan jäljet. Älä syytä postinjakajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe