MERKONOMIkoulutus ja työllistyminen

Hei !

Opiskelen merkonomiksi ja haluaisin tietää millaisiin työtehtäviin olette päässeet.?Opiskelen toimistopalvelun ja tietohallinnon koulutusohjelmassa. Työllistyykö tältä linjalta?
Onko ainoa vaihtoehto kaupan kassalle ?

Kiitti ?
93916
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Juu, valitettavasti merkonomin papereilla ei nykypäivänä tee yhtään mitään. Ellei sinulla sitten ole jo ehtinyt kertyä paljon työkokemusta alalta. Mikäli olet todella nuori ihminen, niin hae heti valmistumiskeväänäsi ammattikorkeaan jatkamaan. Sitten voi jo ollakin paremmat mahikset saaha töitä.

Äänestä
  • Jos ei töitä löydy niin onhan se mukava jotain tehdä eli pyrkiä AMK mutta ei auta. Aloituspaikkoja lisätään vaan ja mainostetaan kovasti mutta totuus on toinen! Työttömien tradenomien määrä kasvaa rajusti ja nekin jotka ovat töissä ovat hanttihommissa kaupoissa yms.
    Valitettavasti tilanne on tämä ja olen samassa veneessä.

    Äänestä

Ei työmarkkinoilta löydy enää arvostusta merkonomin papereista, kun on noita tradenomejakin tarjolla! Vaikka osaaminen riittäisikin, niin työnantaja ottaa mieluummin korkeasti koulutetun työntejijän vaikka työ ei sitä vaatisikaan. Olen itse ainakin niin monta työhakemusta lähettänyt erilaisiin toimistotehtäviin, että kokemusta siltä osalta löytyy. Panosta ehdottomasti työharjoitteluun ja luo siellä heti hyvät suhteet ja muutenkin suhteista on mieletön apu!!

Itse olin valmistumiseni jälkeen (1999) erilaisissa toimistotöissä, kunnes alkoi tämä tradenomi buumi ja työpaikat hävisivät:( kassalle vaan!! Tai yksityisyrittäjäksi.

Äänestä
  • Itse opiskelen nyt merkonomiksi ja olen toisella vuodella. Kyllähän niitä työpaikkoja saa ainakin kaupoista. Olen nyt koulun ohella Prismassa töissä ja ihan hyvä ja mielekäs työpaikka se ainakin vielä tässä vaiheessa elämää on.

    Olen harkinnut myös tulevaiduudessa mennä opiskelemaan tradenomiksi, mutta eikävätkö tradenomitkaan meinaa päästä "kunnon" töihin?

    Äänestä

  • Merkonomi kirjoitti:

    Itse opiskelen nyt merkonomiksi ja olen toisella vuodella. Kyllähän niitä työpaikkoja saa ainakin kaupoista. Olen nyt koulun ohella Prismassa töissä ja ihan hyvä ja mielekäs työpaikka se ainakin vielä tässä vaiheessa elämää on.

    Olen harkinnut myös tulevaiduudessa mennä opiskelemaan tradenomiksi, mutta eikävätkö tradenomitkaan meinaa päästä "kunnon" töihin?

    Tsemppiä!

    Äänestä

Te jotka haukutte merkonomeja ja ettei niillä papereilla tee mitään!
Miksi sitten minä olen merkonomi ja tienaan yli 2000 € kuukaudessa nettona?
Ja kyllä se on siitäkin paljon kiinni työelämässä että millainen on ihmisenä jne!
Joo ei ehkä niitä töitä saa jos on hipoen mennyt kauppiksen läpi kuuntelematta tunneilla yhtikäs mitään...
Ja pah, tradenomit muka paljon arvostetumpia työelämässä?
-ei todellakaan. Kannattaahan se tradenomiksi lukea VAIN jos on tiedossa hyvä työpaikka!
Tradenomeja löytyy kaupan kassalta enemmän kuin merkoja suurinpiirtein, hah!
Joten älä sinä jaajattelija puhu asioista mistä et TIEDÄ YHTÄÄN MITÄÄN.

Äänestä
  • No ei niitä tradenomejakaan kyllä arvosteta paskan vertaa eli turha sitä tutkintoa on ainakaan sen vuoksi lukea.

    Äänestä

Hyvä merkonomi työllistyy heti valmistumisen jälkeen, huono merkonomi ei saa töitä ja lähtee jatkamaan tradenomiksi.

Itse olen merkonomi ja valmistunut 2006, työttömänä en ole ollut päivääkään.

Äänestä

Isot keskusliikkeet saavat näin ilmaista työvoimaa ainakin puoleksi vuodeksi (= työssäoppiminen) markettien hyllyjen täyttöön yms. Eipä tarvitse muiden käydä Prismoissa ja Citymarketeissa kyselemässä edes osa-aikatöidä, kun tätä ilmaistyövoimaa on tarjolla pilvin pimein. Valmistumisen jälkeen sentään pätkätyöt ovat mahdollisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kertokaa kirjoitti:

Hei !

Opiskelen merkonomiksi ja haluaisin tietää millaisiin työtehtäviin olette päässeet.?Opiskelen toimistopalvelun ja tietohallinnon koulutusohjelmassa. Työllistyykö tältä linjalta?
Onko ainoa vaihtoehto kaupan kassalle ?

Kiitti ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu