taas tohtori tolosta

jurpolukki

"Päivitetty 14.12.2009.
Aurinko, D-vitamiini ja sydäntaudit liittyvät toisiinsa. On väärin syyttää kolesterolia ja ruokavaliota sydän- ja verisuonitaudeista, sanoo englantilainen gastroenterologi David Grimes Machesterin yliopistosta. Hän on tutkinut yli 20 vuotta sydän- ja valtimotautien esiintymistä eri väestöissä, ja nyt hän on julkaissut aiheesta 642-sivuisen perusteellisen kirjan ´Vitamin D and Cholesterol´. Sen mukaan sepelvaltimotaudin pääasiallinen syy on auringonvalon ja D-vitamiinin puute, eikä suinkaan kolesteroli ja rasvainen ruoka. "

http://www.biovita.fi/uusi/news.php?lang=fi&id=1555

voi mun päiviäni. piti minun vanhat silmäni nähdä tämän uutisen. taidan käväistä voi ostoksilla.

5

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosi on
      • jurpolukki

        voi senhän auttaako se tuohon onko se ny luukato? sen verran seurasin notta tasapainosta oli kysymys tv ohjelmassa. mutta tuon kirjan nimikin on kyllä "Vitamin D and Cholesterol". uskotaan notta d-vitamiini tuo valon tänne pimeään pohjolaan näin kaamosaikana.


      • osteo

      • jurpolukki

    • Otan opiksi

      kolesterolilääkeiden haitoista? Läheinen ihminen(nainen70v) sairastui 20v sitten kolesteroliarvoon 6, siitä alkoi armoton rasvanvälttelykuuri samaan aikaan hän söi hormooneja vaihdevuosioireisiin. Aluksi hänellä oli ylipainoa mutta vuoden sisällä paino oli huomattavasti laskenut. Lääkäri suositteli jatkuvasti kolesterolilääkitystä, epäiltiinhän myös sukurasitusta asiaan, lopulta 10v sitten alkoi kolesteroli lääkitys sen jälkeen ei tervettä päivää, 7 vuotta sitten alkoi sydänoireet, sen seurauksena tahdistin, lääkkeenvaihto sen surauksena hiusten lähtö, lääkemerkki takaisin samaksi, taas muutama vuosi ja keuhkoveritulppia, tässä vaiheessa lääkäri määrää(!!!) hormoonivalmisteen pois ja tilalle verenohennuslääkkeen, vuosi sitten toisesta korvasta meni kuulo yhtä-äkkiä ja nyt ohitusleikkaus edessä. Geenitestin mukaan hän ei kuulu sydän -ja verisuonisairausriskiryhmään.

      Miten olisi käynyt jos kolesterolilääkitystä ei olisi koskaan aloitettukaan? Monenko vuoden kuluttua kolesteroliarvo 6 olisi koitunut tappavaksi? Eikö kannattaisi ottaa edes geenitesti ensin?

      Kerätkää arvon tutkijat tiedot suomalaisista ja verratkaa terveyshistoriaa, näiden lääkittyjen osalta. Järkyttävää katseltavaa on ollut tuollainen rasvahysteria ja kolesterolilääkitys, joka ei tuonut terveyttä vain suuren ahdistuksen siitä mitä voi syödä ja mitä ei. Tämä ihminen noudattaa lääkärin ohjeita orjallisesti.

      Onko samankaltaisia tarinoita enemmän? Tietenkään kukaan ei tunnusta lääkkeen haittoja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      71
      4116
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2361
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2204
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1741
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1612
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1512
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      80
      1487
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1246
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1173
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1135
    Aihe