Ravintola lapsiperheelle

Mikä Kuopion ruokaravintoloista soveltuisi parhaiten lapsiperheelle? Ei liian hienoa, ettei hienostoleidit hermostu jos lapsi pitää vähän kovempaa ääntä. Ja tietenkin lapsen suuhun maistuvaa ruokaa täytyisi löytyä. Missä myös lapsiperheet otetaan hyvin vastaan? Itse olen miettinyt Rossoa tai Amarilloa.
62741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ullan Krouvi Julkulassa, hyvät ruuat, ja lapsille leikkipaikka myös, eli lapsiystävällinen ruokapaikka ja hyvä.

Äänestä
  • Olennaista hienostoleidien ja -herrojen hermostumisessa lienee se, että viettekö lapsenne ravintolaan leikkimään vai syömään. Lapsellekkin olisi arvokas kokemus oppia tuntemaan ravintolat sellaisina paikkoina, joissa ei juosta ja mekasteta, kuten leikkipuistossa tai satujumpassa. Lapsi on riittävän vanha ravintolaan sitten, kun hän ymmärtää antaa myös muille ruokailijoille rauhan.

    Äänestä

  • Ravintolan asiakas kirjoitti:

    Olennaista hienostoleidien ja -herrojen hermostumisessa lienee se, että viettekö lapsenne ravintolaan leikkimään vai syömään. Lapsellekkin olisi arvokas kokemus oppia tuntemaan ravintolat sellaisina paikkoina, joissa ei juosta ja mekasteta, kuten leikkipuistossa tai satujumpassa. Lapsi on riittävän vanha ravintolaan sitten, kun hän ymmärtää antaa myös muille ruokailijoille rauhan.

    on heidän aika opetella käyttäytymään ravintolassa. Myös muilla asiakkailla on oikeus ruokailla rauhallisessa ympäristössä.
    Peuhupaikkojakin löytyy ja vieläpä sellaisia, jotka on tarkoitettu lasten leikkipaikaksi.

    Äänestä

ravintolasta jossa lapset huutavat, kiljuvat ja peuhaavat. Minä menen ravintolaan syömään, en kuuntelemaan penskojen kirkumista, maksan kyllä syömiseni aivan omalla rahalla. Näin ollen oletan että minulla on miellyttävä rauhaisa ympäristö ruokailuun.

Äänestä
  • Eipä tässä mielipidettä kysyttykään vaan mikä on lapsiystävällinen ravintola. Sieltä voi pysyä muut poissa jos ei pienet ihmiset miellytä. Siksi on lapsiystävällisiä ravintoloita, että sinne ovat lapsiperheet tervetulleita!

    Äänestä

  • Sinapit omasta takaa, kun ottaa sen sinapintekokoneen mukaan ravintolaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


perheen äiti kirjoitti:

Mikä Kuopion ruokaravintoloista soveltuisi parhaiten lapsiperheelle? Ei liian hienoa, ettei hienostoleidit hermostu jos lapsi pitää vähän kovempaa ääntä. Ja tietenkin lapsen suuhun maistuvaa ruokaa täytyisi löytyä. Missä myös lapsiperheet otetaan hyvin vastaan? Itse olen miettinyt Rossoa tai Amarilloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu