Finnair kakkosena

Onko Paddy Power tuttu teille? Se on suuri ja suosittu vedonvälittäjä. Voit lyödä vetoa miltei kaikesta, myös lentoyhtiöistä. Finnair ei ole koskaan ollut listan kärjessä. Nyt kuitenkin on siirtynyt ylöspäin ja sijoittunut toiseksi. Häntäpäässä ovat Lufthansa ja Singapore Airlines.

Pitäisikö tämän johdosta onnitella Finnairille? Ei aivan niin. Vetoa lyödään siitä, mikä lentoyhtiö menee konkurssiin ensimmäisenä. Luvut Finnairin kohdalla ovat nyt 9/2. Lufthansan luku on 100/1. Jopa kaksi halpista, Ryanair ja easyJet pärjäsi siinä vertailussa erittäin hyvin, kumpikin saa juuri nyt 80/1. Käy katsomassa http://www.paddypower.com/bet/novelty-betting/current-affairs/next-airline-to-go-bust/Next-Airline-to-go-bust?-1697582.html?fo...
9380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sunday 3rd January 2010, 22:00

Äänestä

Heh.. Eiköhän Finski pian fuusioidu. Mikä olisi paras vaihtoehto uudeksi omistajaksi? Lufthansa, SAS.. kuka tietää joku päivä Air baltic saattaa ostaa Finskin pois.

Äänestä
  • Kirjoitinkin tuolla aloituksen Baronan ja IAU:n välisen kiistan selviämisestä.
    Jos Finski olisi yksinään vaikeuksissa ja mm. mainitut + muutamat muut voimissaan, ei fuusioitumiselle kai olisi esteitä. Mutta kun ei, kaikki merkittävät lentoyhtiöt ovat menettäneet enemmän tai vähemmän sekä matkustajia että rahtiliikennettä > yhtiöiden tulos on heikentynyt.
    Viittasin aloituksessani uuden tj. Vehviläisen kommenttiin eloonjäämistaistelusta. Ts. hän ryhtyi toistamaan samaa mantraa, jota Taxell ja Hienonen kävivät esittelemässä eduskunnan valtiovarainvaliokunnalle viime viikolla.

    Olen aiemmin ennustanut Finskin kohtalon ratkeamista ennen kevättä. Nyt olen siirtänyt tähtäintä huomattavasti aiemmaksi. Mahtoiko Vehviläinen tietää, mihin ampiaispesään uraetappinsa rakentaa? Ellei valtio ota yritystä haltuun, se menee väistämättä atomeiksi. Itse uskoisin, että on olemassa jonkinlainen Hienosen visio, jota tuunaamaan tämä Nokian mies on nyt palkattu. Ja luultavasti niin hyvällä hinnalla, että
    mahdollinen kolhu myöhemmässä CV:ssä on vain tahra paperilla.

    Edellä mainitusta Taxellin ja Hienosen valiokuntavisiitistä tuli julkisuuteen tarkkaan harkittu osuus. Ministeri Anu Vehviläinen oli suunnitellun tietämätön mistään eduskunnan kyselytunnilla. Vaikka kysymys oli edelleen akuutti, samaan teemaan ei palattu ennen joululomaa pidetyssä istunnossa. Huomioiden, että valtio omistaa tästä uppoamassa olevasta laivasta lähes 60 %, asetelma on omituinen.

    Äänestä

  • Fuusioitumisesta puhuvat ovat optimistisia - vielä paljon ylioptimistisempia kuin ostamisesta puhuvat. Miksi kukaan ostaisi tappiota tuottavaa yritystä, jolla ei ole mitään ainakaan julkituotua ajatusta siitä, miten käyrän kääntäisi nousuun? Saati fuusioisi sen itseensä? Haluaisiko joku ostaa Finnairin lentäjät? He kun tulisivat kaupan päälle, jos firma myytäisiin tai fusioitaisiin.

    Veikkaan, että me veronmaksajat maksamme vielä muutama sata miljoonaa "kansallisen lentoyhtiön" pystyssä pitämisestä. Sitten se vaan menee kanttuvei. Joku ostelee konkurssipesästä jotain, mutta vain parhaita paloja ja halvalla.

    Äänestä

Espanjalainen Air Comet (jota ei ollut mukana kertoimissa) meni eilen nurin.

Äänestä
  • Juuri siksi ei voi enää vetoa lyödä Air Cometin kohdalla. Ohi on.

    Äänestä

Miten niin "jopa kaksi halpista"? Alhaisen kustannustason yhtiöillä, joita kateelliset kutsuvat halpiksiksi, menee hyvin, muilla yleensä ei - Lufthansakin on ruvennut dumppaamaan lentoja, vaikka se vielä maineensa takia lasketaan muka hyvin pärjääväksi.

Äänestä

Surullista luettavaa. En usko, että valtio päästää Finnairia konkurssiin vaikka tästä vuodesta tulee Finnairille paha (ja varmaan ensi vuodestakin elleivät muutu). Ehkä Lufthansan tai Air Balticin kannattaisi ostaa Finnair.

Äänestä
  • Ei ole olemassa ihmisten ulkopuolista valtiota.

    Valtio olemme me.

    Minäkuulun siis Finnairin omistajiin.

    Ja totisesti haluaisin päästää sen konkurssiin ja nähdä sen tilalla parempia lentoyhtiöitä, jotka eivät halveksi asiakkaitaan, vaan palvelevat heitä kuten asiakkaita tulee palvella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paddy Power kirjoitti:

Onko Paddy Power tuttu teille? Se on suuri ja suosittu vedonvälittäjä. Voit lyödä vetoa miltei kaikesta, myös lentoyhtiöistä. Finnair ei ole koskaan ollut listan kärjessä. Nyt kuitenkin on siirtynyt ylöspäin ja sijoittunut toiseksi. Häntäpäässä ovat Lufthansa ja Singapore Airlines.

Pitäisikö tämän johdosta onnitella Finnairille? Ei aivan niin. Vetoa lyödään siitä, mikä lentoyhtiö menee konkurssiin ensimmäisenä. Luvut Finnairin kohdalla ovat nyt 9/2. Lufthansan luku on 100/1. Jopa kaksi halpista, Ryanair ja easyJet pärjäsi siinä vertailussa erittäin hyvin, kumpikin saa juuri nyt 80/1. Käy katsomassa http://www.paddypower.com/bet/novelty-betting/current-affairs/next-airline-to-go-bust/Next-Airline-to-go-bust?-1697582.html?fo...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu