Hirvikoira minulle?

metsästäjä))

Hei! Asun lähellä kaupunkia mutta en kuitenkaan keskustassa. Koira tulisi hirven metsästykseen. Ja tässä pari vaatimusta: Tulisi haukulta kutsumalla pois (Kuuluu koulutukseen, mutta olen kuullut hirvikoirista jota etsitään parhaillaan 3 pv.) Olisi lapsiystävällinen. Ei oikein muuta. Ainiin lapseni on poika ja iältään 7 v. että ei ole enää sitä luokkaa joka repii koiran hännästä. =)

5

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • norjanharmaa

      Aivan rotuesittelyssäkin etteivät ole ylisitkeitä saa haukulta pois ja käy myös lintukoirasta hyvän hirvilaikan saaminen onkin sitten sattuman kauppaa koetuloksia katsoo joitakin hyvin pärjänneitä löytyy.Laikan saa varmasti pois haukulta tulee omatoimisesti hirvikoirat ei saa vihaisia olla koskaan sitkeitä niiden "täytyy" olla.

    • Onnellinen omistaja

      Karjalan karhukoira? Itsellä on kolme kuukautta vanha narttu ja on kyllä sosiaalinen ja tottelee sen mitä vielä nuin nuorena voi totella. Sitkeä sissi se on. Putosi 10 viikkosena avantoon ja tuli itte pois. Ei tullu kammoa, tukkii suihkuun mukkaan. Jääräpää se kyllä ossaa olla. Lasten kanssa on ollu ihan syntymästä saakka ja on saanu "karhu koulutuksen". Luita,lihaa,verta ja taljaa. Isännän pittää olla jämy koska semmosen se tarvii. Kiintyy vain yhteen ihmiseen, pitää häntä suojelijana ja seuraa perässä ku hai laivaa. Ainakin minun pentu. Pärjää sisällä mutta mielummin istuu ulkona portailla ja tähystää ohikulkijoita tai kaivaa ja tutkii mettässä.

    • kjkjkjkjkj

      Itälaikan pentu, joka löytyy www.riista.fi /koirat osastosta!

    • näin on

      Karjalankarhukoira narttu olisi varman sopivin, kun vain katsot hyvät vanhemmat! Narttu ei toki ole niin nuorena hirvelle syttyvä mitä uros on mutta lasten kanssa mitä mainioin koira. Katselepa tuolta: astutuspalsta http://www.pystykorva.info/viewforum.php?f=26 siellä näyttäisi ainakin 7,11 /21,12 tai 22,12 olevissa astutuksissa olevan varhaiskypsiä vanhempia.

    • moosehound

      Hirvisukuinen suomenpystykorva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2001
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      129
      1649
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1516
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1423
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1401
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1214
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      52
      1121
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1099
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1021
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      51
      904
    Aihe