Minulla on pari lehtikalaa. Ennen vaihdoin veden viikon välein, mutta sitten ajattelin sen olevan liian usein. Aloin vaihtamaan vettä joka toinen viikko, ja ainakin kavit ovat voineet paremmin. Myös toiselle lehtikalalle, joka oli ennen kokonaan haalea, tuli raidat näkyviin. Ei ne vieläkään aina näy, mutta paljon useammin kuin ennen. Kysyn siis, onko tämä hyvä vai huono asia, että raidat näkyy? Akvaarioni koko on siis 200l, vettä on tosin vain 150l.
Lehtikalan raidat
3
811
Vastaukset
- fish KING
Lehtikala vaatii runsaasti tilaa, varsinkin akvaarion syvyyttä min. 50cm .. värien haalistuminen on selvä stressin oire, kalasi eivät ole siellä hyvässä hoidossa :(
- Tulipyrstö 1
Eikö lehtikalat ole periaatteessa parvikaloja? Mielestäni ne tykkää olla pareittain, jos ne ovat saaneet itse valita kumppaninsa parvesta. Jos ostaisin summissa naaraan ja uroksen, ei ne välttämättä hyväksy pakkoavioliittoa, jolloin kysyjän mainitsema tressiintyminen voi olla seurauksena (avio ero ehkä paras ratkaisu)?
- fish KING
Tulipyrstö 1 kirjoitti:
Eikö lehtikalat ole periaatteessa parvikaloja? Mielestäni ne tykkää olla pareittain, jos ne ovat saaneet itse valita kumppaninsa parvesta. Jos ostaisin summissa naaraan ja uroksen, ei ne välttämättä hyväksy pakkoavioliittoa, jolloin kysyjän mainitsema tressiintyminen voi olla seurauksena (avio ero ehkä paras ratkaisu)?
Lehtikalat elävät nuorina alle vuoden ikäisinä pienehköissä 10 kalan parvissa joista sitten saattaa toisten parvien seasta löytyä kaloille lopun ikää kumppanina oleva kaveri.
Siksi lehtikaloja PITÄISI AINA ostaa muutamasta liikkeestä toiveena että niitä olisi tullut tukkureille eri aikaan liikkeisiin myyntiin ja olisivat näin ollen eri sukuvirrasta. Näin vältytään sukurutsaukselta joka tuo tullessaa kalan poikasille aikanaan jos jonkin näköisiä sairauksia, epämuodostumisista kasvu häiriöihin jne.
Lehtikalan kasvaessa se tosiaan valitsee elämän kumppaninsa parvesta jolloin pariskunta kannattaa joko siirtää uuteen kotiin tai muu parvi toiseen akvaarioon jossa taas uusia pariskuntia saisi vapaasti kehkeytyä.
Pariskunnista saa helposti sen rahan takaisin, moninkertaisena mitä alkujaan on joutunut parveen sijoittamaan. Meillä ainakaan erilaisilla laji muunnoksilla ei ollut mitään merkitystä kun kauneinta partneria akvaariossa valittiin .. http://kuvablogi.com/nayta/7858/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287736Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t186532Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195445Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190