Omistan Passat 2.0FSI automaatin -05 (3C) jossa jakopääremontti ohjekirjan mukaan on suoritettava 180tkm välein. Olen kuullut hyvin ristiriitaista tietoa asiasta, jopa kahdelta tutulta jotka työskentelevät ammatikseen kyseisen merkin parissa. Väitetään että on USEITA tapauksia jossa jakopäänhihna on katkennut ennen aikojaan ja Saksasta annetaan asiaan aina punaista valoa, eli jos ei takuu voimassa niin asiakas maksaa. Tämän takia maahantuoja suosittelee vaihtoa 120tkm välein. Onko kyseessä täysin markkinakikka vai onko jollain kokemuksia/kuullut että ongelmia tosiaan ilmenee. Kyseistä remonttia ei halua huvikseen maksaa, mutta jos huhuissa on perää niin mielummin pitää auton ehjänä. Eriasia on mitä kuluttajasuojaviranomainen asiaa sanoo. Vaikka takuu onkin mennyt umpeen niin kohtuullisessa ajassa tuotteen ei pitäisi hajota. Se mitä tuo kohtuullinen aika on se onkin tapaus erikseen. Kiitos jo etukäteen!
Passat 3c jakopäähihna!!!
6
4151
Vastaukset
- Väenö.
suomen oloissa,jossa on kylmempiä kylmäkäynnistyksiä,on vaihtoväli lyhempi,koska hihna on kovemmalla rasituksella,120 tuhatta,tai 6 vuotta.Hihnan vaihto maksaa noin 500 merkkiliikkeessä,mikä on huomattavasti halvempaa kuin koneremontti.Sanoisin,että ei kannata ylittää monta kymmentä tuhatta näistä ohjeista.
Hyvää joulua.- huomaa hyöty
Kilsat on jo liki paikallaan jos nyt kuitenkin vielä vähän tingittäisiin. 100 tuhatta tai kolme vuotta. Ja samalla hihnapyörät ja vesipumppu kerta ovat valmiiksi käsillä. Turha vaihtaa pelkkä hihna ja huomenna vesipumppu.
Kuluttajansuoja ei ota asiaan kantaa koska kyseessä on normaali kulutusosa.
Noi valmistajien suositukset menee välillä vähän metsään. Miten sama remmi toisessa autossa kestäisi 60tkm ja toisessa 120tkm. Varmuus vara parempi.
Samassa hötäkässä kun vaihtaa jäädyttäjän nesteet, termostaatin ja jarrunesteet niin hommahan näyttää ihan hyvältä.
Siinä tulee monta kärpästä yhdellä pellin avauksella.
Sano 30 vuotta vähän isomman laitoksen autoja huoltanut. - Elvis oli kala
huomaa hyöty kirjoitti:
Kilsat on jo liki paikallaan jos nyt kuitenkin vielä vähän tingittäisiin. 100 tuhatta tai kolme vuotta. Ja samalla hihnapyörät ja vesipumppu kerta ovat valmiiksi käsillä. Turha vaihtaa pelkkä hihna ja huomenna vesipumppu.
Kuluttajansuoja ei ota asiaan kantaa koska kyseessä on normaali kulutusosa.
Noi valmistajien suositukset menee välillä vähän metsään. Miten sama remmi toisessa autossa kestäisi 60tkm ja toisessa 120tkm. Varmuus vara parempi.
Samassa hötäkässä kun vaihtaa jäädyttäjän nesteet, termostaatin ja jarrunesteet niin hommahan näyttää ihan hyvältä.
Siinä tulee monta kärpästä yhdellä pellin avauksella.
Sano 30 vuotta vähän isomman laitoksen autoja huoltanut.Uudessa 1,6TDI Polossa on jakohihnan vaihtoväli 300 000km / ei aikarajaa.
- Pasa12354
Mikähän mahtaa olla jakohihnan vaihtoväli 1.9 tdi pumppusuutinmallissa (77kW), auto siis mallia -08?
- vwpassat2.0
Passat 3c 2.0Fsi 2006 maual , 150 000km ja remmi poikki 120km/h , ei tietoa menikö myös kansi . kallis moottori korjauttaa , mutta vaihto koneitahan saa edullisesti. >>>Suosittelen vaihtoväliksi vaikka 90000km , eipä ole huolia.
- kovaaajoa
Takuu korvaa jos ja kun posahtaa kone paskaksi, ennen suositus rajjaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2453273
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1302338Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta151845Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2221804Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3221681Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491344- 551325
- 1111100
- 981048
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan591037