Muistakaa olla kiltisti pukki on matkalla. Nyt on aika nauttia raulisesta olosta ja unhoittaa kaikki erimielisyydet, Joouluhan on kuitenkin lyhyt aika. Toivotan kaikille ijästä, sukupuolesta riippumasta Rauhallista joulua. Huom! tänä jouluna annetaan poliisin olla rauhassa.
Joulurauhaa Kajaanin asukaille
Korpisavu
6184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei nautita liikaa virvokkeita syödään kinkkua muita herkkuja,yritetään tressi unohtaa arkeen.
Hyvää joulua kainuulaisille!
Suurin osa meistä ei enää tiedä miksi joulua vietetään. Lahjat, sanoo moni.
Muutama parrakkaan hipin kerho keksi satuja, jotka sitten laitettiin kansiin. Siihen sitten itse kukin parrakas hippi keksi lisää omia verioistaan. Näistä sitten koottiin lopulta paksu kirja, jonka joku markkinamies sai myytyä ehdottomana totuutena muutamalle höynäytettävälle höpsölle. Niin hyvin, että saatiin uskomaan että kaikki käännöksetkin hepreasta parin tuhannen vuoden takaa on täysin oikein ja virheettömiä. Vrt. virheetöntä käännöstä ei tee ammattikääntäjätkään kielistä, joita ovat opiskelleet vuosia ja historian kirjoissakin on todettu, että niitä on kirjoitettu vähän omalle näkemykselle edulliseksi. Mutta tämä ihmisten kirjiottama kirja on kuulemma ehdoton ja virheetön totuus. mitä sitä nyt voi tulkita. Mutta se oma tulkinta siinäkin on se totuus ja muiden väärä.
jeesus lapsen syntymää nyt muistellaan .
juuri näin joulurauhaa ja hautarauhaa kunnioittivat maassa vuosisatoja olleet kunniakansalaiset reilu tunti sitten hautausmaalla. Ensin uudella hautausmaalla jätettiin dieselmersu raksuttamaan tyhjäkäyntiä parkkipaikalle ja vanhalla hautausmaalla ajeltiin samaisella vehkeellä hautojen välistä kävelyteitä pitkin.
olla asialla!!