Lähi-Vakuutus rosvoaa

Rosvous pois!

Mummo muutti joku vuosi sitten puutalosta kerrostaloon ja pienempään asuntoon.

Mummo luopui televisiosta ja videoista sekä pakastekaapista. Matkaradio toki mummolla on!

Mummo ilmoitti nämä asiat Lähi-Vakuutukseen mutta vakuutusmaksu vain nousi ja kansaneläkkeen perusosaan nähden sietämättömäksi. Vakuutusyhtiön iso lasku tuli aatonaattona ja mummon joulu meni pilalle.

Mummo kysyi Lähi-Vakuutuksesta, mitä laskussa tarkoittaa loma-asunto? Hänellä ei sellaista ole koskaan ollut. Mummo kysyi, mitä tarkoittaa vastuuvahinkovakuutus? Kuulemma, jos mummo törmää vaikka parkkipaikalla polkupyörällä autoon ja autoon tulee vaurioita. Mummolla ei ole enää vuosiin ollut polkupyörää, koska ei enää uskaltanut ajaa ja hän on sen aika päiviä pois lahjoittanut. Yksi osanen oli vakuutuskirjan hinta. Mummolla on vakuutuskirja. Ei hän uutta tarvitse!

Tällaisia rosvouksia voi näemmä sattua laajemminkin. Netissä voi vertailla usean yhtön kotivakuutuksia. Lähi-Vakuutus on kalleimmasta päästä niillä pinta-aloilla ja kerrostaloasunnon suhteen.

Lähi-Vakuutus näemmä pakottaa ottamaan myös vastuuvahinkovakuutuksen ja oikeusturvavakuutuksen, tai hienosti sanottuna - ne sisältyvät vakuutukseen!

Netissä sopivin vakuutus mummolle näyttää olevan Tapiolalla.

Koti-irtaimiston vakuutuksen vuosimaksu näyttää olevan noin 70 % halvempi Tapiolassa. Netin kautta tehtynä saa lisäalennuksenkin.

Mummo sanoo menevänsä ensimmäisenä arkipäivänä irtisanomaan vakuutuksensa!

Siis - kuinka paljon tämmöistäkin piilorosvousta tässä maassa on? Useimmat ihmiset eivät viitsi tutustua vakuutusyhtiöitten vakuutuksiin eikä vertailla omiinsa. Vielä useimmat eivät siihen edes pysty esim. korkean iän takia, kun ei ole netitäkään.

2

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennen kun menet Tapiolaan poikkea Turvaan , sieltä löytyy sopivaan hintaan pikkuvakuutus.

      • Kallenarhu24

        Kyllä mä suosittelen Pohjolaa. Mä tiedän. Olen siellä töissä. Mainospuolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      182
      1800
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      997
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      884
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      703
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      172
      534
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      26
      511
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe