Muistan, kun olin n.7 v. sitten potilaana Iisalmen aluesairaalassa ja siellä tarjoiltiin koiranruoka-astiasta ruokaa..jotain lihakeittoa, jossa oli pari lihanpalasta ja maku niin karmee, että syömättä jäi. Kaiken aana ja oona oli kuiva leivänpalanen ja muovikupissa maitoa. Koin asian niin järkyttävänä ja ihmisasrvoa alentavana, että nykyään, kun itse jaan potilaille ruokaa (en savossa) pidän huolen, että he saavat ihmisille tarkoitettua ruokaa ja ihmisille tarkoitetuista astioista, oikeista lautasista.
Onkohan Iisalmessa asiat nykyään yhtä huonosti ja ovatko sairaalan potilaat saaneet ihmisarvon?
Onkohan Iisalmessa asiat nykyään yhtä huonosti ja ovatko sairaalan potilaat saaneet ihmisarvon?
Vastaukset 33
Vanhimmat
Sulla menee jo paremmin ja olet saanut hyvää hoitoa.Onneksi hoitopaikan voi nykyään valita,ettei sinua enää tarvitse hoitaa Iisalmessa.Kaikkea ei mekään voida parantaa.Hyvää jatkoa kaikesta huolimatta.
Olipahan outo kirjoitus..ei minulla mitään vakavaa vikaa oo koskaan ollut, mutta tulihan se vähän kurja olo, kun tarjotaan koiranruokaa koiran astiasta.
Ei todellakaan tarte enää ees pierasta Iisalmen suunnille, sillä asun kaukana sieltä. Toivottavasti siellä nykyisin on parempi kohtelu potilaille..
Kyllä me olemme sitten kiitollisia, ettei tarvitse enää sinun paskanhajujasi täällä haistella! Vihdoinkin raitista ilmaa!!
Tuli tosta mieleen kun joskus vuosia, sitten kun asuin lähistöllä, kävin siellä lääkärillä ja sovittiin et haen yhden rek.laitteen yöksi.No menin sitten hakemaan , niin hoitaja sanoi et teille on varattu ruokailu. No mä et kui niin? Sano että niin on täällä merkattu. Just vähän ennen söin hotellilla ja sanoin et en ole mitään ruokaa edes tilannu, pitkin hampain antoi laitteen, ilmeisesti vaan yrittivät laskuttaa tyhjästä :)
Toinen tarina on sit vähintään yhtä hupaisa,sotkivat potilastiedot ja olisivat ilmeisesti turhaan leikanneet jos en huomannu..
Luulitko tosiaan että se rekisteröintilaitteen hakeminen oli ilmaista.Ilmeiseti se kuului polimaksuun tms.Ja se ruokakin kuului siihen mutta kun olit tyhmä ja pihi niin kuvittelit säästäväsi.Olisi kannattanut kuunnella mitä hoitaja sulle yritti sanoa,hehhehhehhehhehh.
Olit rasittava ja ärsyttävä, siksi en jaksanut ruokkia sinua kunnon ruoalla.. saitpaha opetuksen! onneksi sun valitusta ja ininää ei jatkossa täällä tarvitse kuunnella!
Enhän oo voinut olla rasittava ja ärsyttävä kellekään, koska minun luona ei käynyt kuin yksi lääkäri ja se joka toi ruoan..enkä valittanut kellekään mitään. En edes ruoasta ja nytkin vaan kyselen onko laatu parantunut. Kuulema on ja se on hyvä.
Ei todellakaan tarte kuunnella minun valitusta ja ininää teikäläisessä sairaalassa..ei minulla ensinnäkään oo sairautta, jonka takia tarvitsisin sairaalahoitoa ja toisekseen TEEN NYT ITSE SITÄ TYÖTÄ;JAAN POTILAILLE KUNNON RUOKAA! En ole vanhus, joten minua ei tarte SYÖTTÄÄ!!!!
Eipä me muuta toivotakaan, kuin että älyäisit jo pysyä täältä poissa vuosien takaisia mitättömyyksiä jauhamasta! Ole minkämaalainen tahansa, mutta savolaiset ei jaksa pilkunnussija paskanjauhajia. Siitä plussaa heille!
Itse olen ehtinyt olemaan kyseisessä sairaalassa potilaana 7 kertaa ja aina on ollut ihmisille tarkoitettua ruokaa ihmisten astiasta. Leivänkin olen saanut valita, mitä otan. Jopa aamukahvitkin olen saanut. Olen ollut myös Kysissä muutaman kerran eikä siellä ollut sen kummempaa, ei parempaa eikä huononpaa. Henkilökunta onkin sitten ihan toinen asia.
Kiitos, tuon halusinkin kuulla..siis asiat ovat menneet parempaan suuntaan ruokailun suhteen. Olin yhden päivän potilaana sisätautiosastolla ja sain AIVAN OIKEESTI kuivan leipäpalasen ja vanhaa lihasoppaa muovikupista,joka muistutti koiranruoka-astiaa. Minulta ei kukaan tullut kysymään millaista leipää sun muuta otan. Hyvä asia, jos ovat saaneet rahaa oikeisiin lautasiin...
On sullakin isot ongelmat kun 7 vuotta kaivelee millasesta kiposta ruokasi saat.
Oli se sen verran traumaattinen kokemus, että muistan sen varmaan vanhainkodissa kiikkutuolissakin..
mikä ero henkilökunnalla noissa sairaaloissa. Pitäis mennä toiseen ja mietin voisko vaihtaa sairaalaa ja mennä hyvän maineen perään?
huonoja kokemuksia kyseisestä laitoksesta. siellä on henkilökunnalla on ilmeisesti jonkinlainen kriisi meneillään. Aikaisemmin pidin hoidonpuutteita vitsinä, mutta nyt se ei enää ole vitsi. Vertauskohtana pidän Kysin syöpätautienosastoa, jossa hoitajien hoitoa ei voi kuin kiittää isolla koolla. Toivottavasti paikallisessa sairaalassa saadaan asiat kuntoon.
Eikö olisi aika jo hankkia vähän muutakin sisältöä elämään, eikä pyöriä koiranruoka-astioissa eläkkeelle asti!!!
on se suuri kriisi kun ei kaikille hoitsuille riitä lääkäriä ukoks vaikka kuinka yrittää....johan se jurppii akkoja kun ei sisarhento kelpaa(hento?)
mulla on niin paljon huonoa kokemusta ko paikasta etten siel enää käy.soitan suoraan kuopioon päivystävälle sairaanhoitajalle ja kysyn sieltä ohjeet jos tarvetta !saan sieltä ystävällistä ja asiantuntevaa palvelua!
kun ruoankin kerkiät hoitolassa tekemään. Paljonko tulee maksamaan kun vaikkapa parillesadalle ihmiselle ostat ja teet sapuskan.
Muuten olen ollut vuosien varrella siellä potilaana ja aina on lasista tarjottu juotavaa. Taidat muistaa väärin. Keittoruoka tulee siinä muovikupissa ja niin on myös Kysissä. Ihan oikealla lautasella tulee muu ruoka. Älä ole nipottaja.
Laskepa vaan omassa päässäsi paljonko tulee maksamaan..millekkä osastolle sopii 200 potilasta,kysynpä vaan? Enhän ruoki koko sairaalaa vaan yhden osaston...ja olenko kertonut, että valmistan ruoan??Onneksi täällä päin saa kunnon evästä keittiöltä eikä viikon vanhaa ruokaa..ja tuoretta leipääkin on tarjolla..
Voe tokkiisa hyvät immeiset, elekee haukkuko meijän hienoo sairaaloo. Myöhän syyvvään ruokammo vaekka sian kaukalosta ja vaekka sianruokoo..mittee se teille kuuluu hienostelijat.pitäkee suunne kiinni ja yrittäkkee ellee meijän tavoillammo, jos jouvutte hienoon sairaalaamme..
kaikissa sairaaloissa on muovisia astioita käytössä. Myös kysissä ja hesassa ym. Perinteisiä juomalaseja on käytössä mutta jotkut potilaat eivät voi juoda muusta kuin nokkamukista ja ne ovat muovia.
Tulis sullekin liian kalliiksi maksaa veroina alati särkyviä posliiniastioita...vaan ota omat posliinit mukkaan seuraavalla kerralla tai mee yksityissairaalaan. Siellä voi olla posliiniastiat...on lasarettia, cordiaa...
Miks sitten tällä paikkakunnalla missä asun on varaa pitää posliinisia lautasia? Ei täällä tarjota muovilautasista kuin niille, jotka dementioissaan pudottelee tavaroita..On myös eri asia syödä muoviselta LAUTASELTA kuin koirankupista. Totta kai minä nokkamukit tiedän ja niistäkin tarjotaan vain sellaisille, jotka esim. joutuvat pitkällään olemaan koko ajan ja juovat siinä asennossa vettä, mutta ei niistä kaikille tarjota.Pitäkää minun puolesta koirankuppinne ja koiranruokanne, jos se kerran ei haittaa.
Ei perkele kiinnosta pätkänvertaa, minkälaisista kupeista siellä tai täällä syötte. Mene jo helvetti muualle jauhamaan niitä koirankuppejasi. Ja hanki itsellesi elämä, äläkä vielä monen vuoden jälkeen tukehdu niihin kuppeihisi. Kuulostat vähäjärkiseltä noine kommentteinesi.
on varaa syödä hienoimmilta posliiniastioilta hienoa ruokaa. Potilaat saavat valita mitä syövät, hoitajat välittävät toiveet keittiölle. Viiniäkin aterialla tarjotaan jos lääkäri antaa luvan.Niin ja tuo viini juodaan kristallipikareista ei mistään Iittalan junttilaseista.
Rahalla saa ja hevosella pääsee! Kyllä tuollaista hoitoa saat, kun pistät tarpeeksi rahaa jonoon! Mutta et onneksi meidän veronmaksajien rahoilla!
Tuntuupa kiinnostavan, kun kerran kommentoimassa oot. Eikö sullakaan oo muuta tekemistä kuin olla näillä keskustelupalstoilla joulua viettämässä..hanki itsellesi elämä..
Totta hemmetissä kiinnostaa tämän palstan jutut - yleensä. Täällä on mielenkiintoista keskusella oikeaan elämään liittyvistä asioista, mutta ei perkele jostain 7. vuotta sitten tapahtuneista koirankuppikokemuksista, joten hanki vaan sitä elämää itsellesi.
Onpas ollu mukava huomata miten tämmöinen vähäpätöinen asia saa kirjoittamaan tänne..niin minut kuin jotkut muutkin...ihan vaan yht´äkkiä tuli mieleeni moinen asia,kun täällä keski-suomen kupeella jakelin ruokia potilaille ja tulipa mieleeni muuan Iisalmen reissu. Ja aattelinpa kokeilla millaisia kommentteja tulee. Köyhä paikkahan tämä, ei mikään rikas, eikä täällä oo tavallisia astoita kummempia käytössä eikä mitään huippuaterioita,normaalit sairaalaruoat..siis NORMAALIT.
Muutenhan Iisalmen aluesairaalassa ei mitään valitettavaa.Hyvää hoitoa saivat lapseni, joita joskus jouduin käyttämään, kun lähikunnassa asuttiin. Enkä todellakaan vatvo asiaa päivät pääskytysten niin kuin jotkin kuvittelee, jotka tähän on vastanneet. Tulipahan vaan mieleeni ja kun savolaiselle jottain tulloo mieleen,niin varsinpahan kirjottelin!!Joku otti jo itseensä savolaisista kirjottelunkin,mutta ihan samanlainen savolainen oon itekkii ja vastuuhan asioista oon sillon aina kuulijalla ja lukijalla..hyvvee elämöö teille!
aina täysillä kun provo tarkoituksessa viitsit tehdä tuollaisen aloituksen? Kysyn vaan. Varmaan sama reaktio olisi minkä muun kaupungin palstalla, joten suotta kaunistelet. Plussaa se, että paljastit moukkamaisuutesi.
ei kuuntelijalla
Suodattimet
Alustan osat
Pakoputket
Ohjauksen nivelet
Jarrulevyt ja palat
Jakopään osat
Sytytys osat
Anturit ja tunnistimet
Ilmastoinnin osat
Ilmeisesti liian hyvin, kun pitää valittaa pienistä, vaikka pitäisi olla tyytyväinen, että on ruokaa. Kaikilla sitä ei ole.
minä en muista mittääääää.