Farmarin takaluukku ei aukea

Mieluimmin Mersulla

Meillä on semmonen 2000 vm Escort farmari. Takaluukku temppuili aikansa (piti aukoa sisällä olevasta nappulasta useamman kerran ennenkuin aukesi) ja lakkasi sitten toimimasta kokonaan. Myös kaukolukitus siinä on ja se toimii välillä ja välillä taas ei, mutta ei avaa enää takaluukkua. Nyt ei siis saa olenkaan auki ja kaksi koiraamme jäivät onneksi ulkopuolelle :) Mekaaninen lukkopesäkin on tosi kauan ollut käyttämättä eikä avain toimi siinä.
Mitä kannattaisi tehdä, jos ei kuitenkaan Ford-liikkeeseen viitsi viedä?
Onko takaluukussa jonkinlainen solenoid, jonka pitäisi tehdä aukaisuliike? Jos on, niin onko se takaluukun vai puskurin puolella?
Kun painaa nappulaa, niin minkäänlaista naksahdusta tai muuta ääntä ei kuulu. Voisiko johdot mennä tässä mallissa jostakin tietystä kohdasta poikki?

3

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oma apu paras

      mennä johdot poikki, koska luukku on liikkuva osa. Jos rakenne muistuttaa yhtään ysäriluvun Mondeota, niin lukko joka on luukun sisäpuolella (ei rungossa, ei puskurissa) saa sähköimpulssin joka avaa lukon. Siis vaikka avainta kierretään, niin lukon avautuminen on sähkömekaanista eikä puhtaasti mekaanista. Tämä tarkoittaa sitä, että varsinkin talvikelillä sisänappulan toiminta on ehdottoman tärkeää. Ei kannata kysellä täältä, vaan hankkia huoltokirja ja ruveta johdottamaan kuntoon tai todennäköisimmin johdottamaan uusiksi. Jos ei itse osaan, niin meneminen merkkihuoltamoon tai autosähköliikkeeseen auttaa.

      Voit googlata ongelmaa netistä, jos ei tänne tule järkevämpää vastausta.

      On mahdollista tietty sekin, että sulake on pimahtanut, ei kun tarkistamaan.

      Koirat pystyvät varmaan tulemaan myös auton sisäpuolelta ulos jos on tiukka paikka, penkit alas vain.

    • frangrabba

      jospa vähän lämmittäisit sitä mekaanista lukkoa ja rasvaisit niin ehkä alkaisi toimia

    • voortti2

      jos siinä on sähkölukko niin todennäköisesti on maadoitus vika. pitäisi maadoittaa nimittäin saranoiden kautta mutta ruoste tekee tehtävänsä. takalasinpyyhin ja -lämmitin saavat maadoituksensa samaa reittiä. eli jos ne toimivat on vika muualla. nyt vain jollakin konstilla se luukku auki ja pieni johdon pätkä sinne saranan puoliskojen väliin porakärkisellä ruuvilla kiinni niin jo vain pelaa moni sähkölaite siellä perällä. maali pitää tietenkin raapia pois sen johdon alta, että yhdistää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      340
      12120
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      46
      3570
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      82
      3159
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      121
      2919
    5. 99
      2824
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      61
      2608
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2526
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      273
      2419
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1511
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1498
    Aihe