Meillä on todella iso Jukka-palmu, 4-haarainen, korkeutta noin 2,3m. Kun tuo kasvi tuli meille pari vuotta sitten, se oli todella tuuhea ja näyttävä, nyt näyttää että se kasvaa vaan pituutta ja pudottaa/kuivattaa kaikki alaosan lehdet. Missähän voisi olla vika?
Jukkapalmu kasvaa vaan pituutta??
11
29024
Vastaukset
- Oili
Olen kokenut saman kriisin jukkapalmuni kanssa, joka tosin on kyllä pienempi. Sain hätähuutooni tylyn vastauksen: Jukkapalmu on palmu, on siis täysin normaalia, että pitkän varren päässä on muutama lehti. Olenkin harkinnut oman jukkikseni juurruttamista kokonaan uudelleen...
- Marika
Omassa jukkapalmussani oli valmiiksi lehtitupsun alaosassa isot juuret, voiko lehtitupsun vain irroittaa ja laittaa sitten multaan?
- löylylöyly
Ettäs tiiät.
- saana
tylysti vaan poikkaset palmusi ja laitat
juurtumaan.
muista kuitenkin tukkia varsi kun olet katkaissut....vaikka purkalla:)))- vanhat varret
Voit pärkiä varsista haluamasi mittaisia palikoita ja panna veteen juurtumaan(kestää kyllä jonkin aikaa). Mutta jätä vartta myös jäljelle sopivan mittainen pätkä, laita läpinäkyvä muovipussi päälle niin varren tyngistä voi myös alkaa kasvamaan uusia oksia ja saat entistä tuuheamman palmun. Äläkä istuta jukkapalmua liian suureen ruukkuun; se viihtyy parhaiten ällistyttävän pienessä ruukussa kokoonsa nähden.
- ukkeli
Liian vähän valoa alaoksille.
- Jukkapalmu_fani
Tämä Jukkapalmu on mukava juttu. Itselläni on kymmenen jukkapalmua parvekkeella. Minkäs näköinen muuten Jukkapalmu on? En tiedä... Koska minulla on vähän näössä vikaa.
- repsin
hahahahh :D
- minävaand
Itelläni on juuri tollainen pätkä juurtumassa ja nyt ilokseni huomasin, että siitä on alkanut kasvamaan noin 6cm pitkä vihreä lehti =), eli miten siis tuo muovipussi toimii? käykö pakastepussi? ja laitetaanko se kukan peitteeksi perjaatteessa ?
- jokuvaa
Jukkapalmu ei ole oikeasti palmu, vaan liljakasvi, mutta kun se näyttää palmulta, niin sitä kutsutaan jukkapalmuksi, eikä jukkaliljaksi. Sitä sanotaan tosin myös palmuliljaksi ja isojukaksi.
- olde
Auttakaa nyt. Mulla on 4 jukkapalmua, kaikki olen hoitanut samalla tavalla mutta tämä isoin on alkanut roikottaa lähtiään suoraan alaspäin. Ne ei siis kaarru kauniisti vaan kaikki lehdet roikkuu ja kasvi on todella selkäänsä saaneen näköinen.
Olenko sittenkin antanut liikaa vettä vai liian vähän?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645150Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362329Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191564Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927