Olen työttömänä työnhakijana ja kykenemätön ottamaan työtä vastaan. Lääkärillä käynti ja sairaustodistus ovat siis edessä.
Ensimmäinen kysymykseni onkin:
Miten sairauspäivärahan hakeminen työttömänä työnhakijana menee? Mitä lomakkeita tarvitsee täyttää lääkärinlausunnon lähettämisen lisäksi?
Olen aivan poikki kaikesta rumbasta ja toistuvasti masentunut ollut jo vuosia. Saikusta saattaa tulla siis pidempiaikainen homma.
Toinen kysymykseni olisikin lähinnä sitä tulevaisuutta ajatellen:
Jos kuntoutuminen ei tästä enää onnistu ja oma lääkärini minulle kirjoittaa lausunnon työkyvyttömyyseläkkeen hakemiseen niin voiko se mennä läpi ilman mitään työkkärin/kelan/muiden tahojen yhteisrumbia, joista olen kuullut kauhukertomuksia?
Mulla ei oikeasti olisi voimia käydä yhdessäkään ylimääräisessä paikassa ihmettelemässä, että sovinko mihinkään muuhun työhön tai voinko kokeilla kuntoutusta käymällä esim parina päivänä viikossa vain työssä, koska tällä hetkellä se tekisi minut hulluksi. Voiko siis työkyvyttömyyseläkehakemus mennä läpi ihan vain sen oman psykiatrin lausunnolla tai onko nuo itkupotkuraivarit aiheuttavat välivaiheet aivan pakollisia?
Mielelläni kuulisin kokemuksia ja kertomuksia tältä puolelta työkkärin pöytää, ennenkuin alan näitä kieroon katsovilta virastomammeleilta yhtään enempää kyselemään.
Työtön sairastaa
7
922
Vastaukset
- kanteli
Eläkepäätöksen voi saada todella helpostikin, tosin se edellyttää että on ensin vuoden sairaslomalla ja jonkunlaisessa kuntouksessa.
Minä sain oman sairaseläkepäätökseni noin kahden kuukauden kuluttua kun olin lähettänyt oman lääkärin lausunnon Kelaan. Työeläkepäätös tuli ensin ja parin päivän kuluttua Kelan päätös. Ei ollut minkäänlaista vääntöä ja syynä oli toistuva masennus.
Mutta ensin tosiaan hae sairaslomaa siitä se lähtee.- Mitäköhän edessä?
Kiitos vastauksesta! Se helpotti mieltäni.
Olen vain lukenut niin paljon tarinoita rikkinäisistä ihmisistä ja siitä minkälaiseen rumbaan sitä on voinut joutua masennuksen kanssa, että ihmettelin jo onko masentuneelle olemassa yhtään helpompaa ratkaisua.
Toiset tosin jopa näyttävät saavan siitä apua, että käyvät ties mitä tilaisuuksia läpi joissa kelan ja työkkärin edustajien kanssa pohditaan eri mahdollisuuksia, tai käydään tutustumassa taas työelämään ryhmänä ynnä muuta, mutta itselläni ei siihen tosissaan olisi voimia yhtään... Ei ainakaan tällä hetkellä. - toistaiseksi eläk.
Mitäköhän edessä? kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Se helpotti mieltäni.
Olen vain lukenut niin paljon tarinoita rikkinäisistä ihmisistä ja siitä minkälaiseen rumbaan sitä on voinut joutua masennuksen kanssa, että ihmettelin jo onko masentuneelle olemassa yhtään helpompaa ratkaisua.
Toiset tosin jopa näyttävät saavan siitä apua, että käyvät ties mitä tilaisuuksia läpi joissa kelan ja työkkärin edustajien kanssa pohditaan eri mahdollisuuksia, tai käydään tutustumassa taas työelämään ryhmänä ynnä muuta, mutta itselläni ei siihen tosissaan olisi voimia yhtään... Ei ainakaan tällä hetkellä.että voit joutua olemaan kuntoutustuella vuosikausia, hakemaan sitä pienissä pätkissä. Jos et ole edes sairauslomalla vielä, et täyttänyt 300 pv niin sinuna unhoittaisin sen toistaiseksi eläkkeen nyt tässä vaiheessa.
Edessä on työkyvyn arvioinnit sun muut.
Minkä ikäinen olet, sekin ratkaisee?
Itse olin depression takia ensin vuoden sairauslomalla, sitten 4 vuotta kuntoutustuella ja toistaiseksi eläkkeen sain sen jälkeen, MUTTA, suuri syy siihen oli somaattinen sairaus joka puhkesi.
Tsemppiä rumbaan! - Pitkäpiimäistä
toistaiseksi eläk. kirjoitti:
että voit joutua olemaan kuntoutustuella vuosikausia, hakemaan sitä pienissä pätkissä. Jos et ole edes sairauslomalla vielä, et täyttänyt 300 pv niin sinuna unhoittaisin sen toistaiseksi eläkkeen nyt tässä vaiheessa.
Edessä on työkyvyn arvioinnit sun muut.
Minkä ikäinen olet, sekin ratkaisee?
Itse olin depression takia ensin vuoden sairauslomalla, sitten 4 vuotta kuntoutustuella ja toistaiseksi eläkkeen sain sen jälkeen, MUTTA, suuri syy siihen oli somaattinen sairaus joka puhkesi.
Tsemppiä rumbaan!Ensin masennuksesta 300 pv sairauslomalla, sitten diagnoosi mielialahäiriö taas masennus.
Sitten työkykytutkinta joka antoi negatiivista uudelleen kuntoutukseen tahi työtön.
Yksi eläkehakemus, hylky, toinen menossa.
Olen työkkärissä sairauslomalaisena ja saan työmarkkinatukea.
Kauheaa olla pienellä rahalla mutta henkinen puoli helpottunut kun saa olla edes vuoden pois työkkärin mielivallan alta.
Olen ollut 11 vuotta työtön ja sinä aikana vain kerran se oikea kesäloma, muuten koko ajan omituisia pätkiä, kursseja ja työhönosoituksia ja työnhakua.
Pitää vaan olla sitkeä.
Onnea sulle. - Uskomatonta?
Milloin kanteli sai noin helposti eläkepaperit? Tais olla pari vuosikymmentä sitten?
- kanteli
Uskomatonta? kirjoitti:
Milloin kanteli sai noin helposti eläkepaperit? Tais olla pari vuosikymmentä sitten?
Ei todellakaan pari vuosikymmentä sitten ;). Jäin työkyvyttömyyseläkkeelle maaliskuussa 2007. Olin silloin 49-vuotias. Minä kyllä itsekin ihmettelin sitä kuinka helposti kaikki kävi.
- Anonyymi
hyppy vuoteen 2025.. nykyään jos on työtön eikä halua enää töihin vaikkapa sen takia et on jo iäkäs 60v eikä pienintäkään mahdollisuutta työllistyä mihinkään, niin pitää mennä lääkäriin jossa saa lääkkeet siihen ?? .. eli tarkoittaa sitä että jos ei halua töihin on sairas ja siihen on lääkkeet hahaha
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit375280Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3994541Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483829KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1443039Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku122514Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182048Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511992- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469