ja tuli mieleen että mikä itsetunnon puute suomalaisissa naisissa on että kun naivat ruotsinkielisen miehen niin kasvattavat lapsensa suomenruotsalaiseksi, ja äiti ei olekaan enää äiti vaan mamma.
Meillä on esim. Tuija Brax, Hanna-Leen Hemming ja monia muita tunnettuja naisia jotka omaksuvat miehensä kielen ja lähettävät lapsensa ruotsinkieliseen kouluun.
Hävetäänkö vai väheksytäänkö suomen kieltä ja omaa kulttuuria?
Meillä on esim. Tuija Brax, Hanna-Leen Hemming ja monia muita tunnettuja naisia jotka omaksuvat miehensä kielen ja lähettävät lapsensa ruotsinkieliseen kouluun.
Hävetäänkö vai väheksytäänkö suomen kieltä ja omaa kulttuuria?
Vastaukset 40
Vanhimmat
Kyllähän tuo tiedetää, että jatko-opiskeluun on monin verroin helpompi päästä ruotsin kielisen kuolun jälkeen. Kyllä äidit lapsensa parasta ajattelevat.
kaiken tästä epäoikeudenmukaisuudesta, pitääkö sitä vielä lapsillekkin opettaa ?
kielensä mentyään naimisiin suomenruotsalaisen kanssa. Meillä on tunnettuja miehiä kuten Lasse Lehtinen ja Kimmo Sasi joka muutti kotikielensä ruotsiksi.
Kuinka monta noita takinkääntäjiä on tälläkin palstalla?
oli tunnettu suomalaisella nimellään, mutta muutti sen ja kirjailija nimensä Snellmanniksi. Että sillä lailla yritetään vieläkin "hienostella". Tämä on niin naurettavaa kun palaa Suomeen 20 vuoden jälkeen ja huomaa tämän peräkylän hommia.
Onneksi nuorilla alkaa olla ennemmän itsensä arvostamista, koska ovat päässeet matkustelemaan ja ulkomailla opiskelemaan, etteivät enää vähettele juuriaan.
Pirkko Mannola puhui äitinsä kanssa ruotsin kieltä? Eikö Sinun?
edeleenkin ja kaikkiin työpaikkoihin vaaditaan molemmat kielet, ellei ihan kadunlakaisijaksi aio. On luonnollista opetella molemmat kielet jo lapsena, silloin ne oppiikin kaikkein luontevimmin. Naurettava ajatus, että kysymys olisi jonkinlaisesta häpeämisestä. Fiksut osaavat ajatella myös lastensa tulevaisuutta.
Se on häpeää että täällä mollataan avoimesti toisia Suomen kansalaisia, tässähän on selvät siemenet sisällissotaan, ne taitavat olla näiden paatoksella mollaajien leipälajit.
Häpeäpilkkuja siinäkin että todellista tietoa puuttuu on vain yksi HS otsikko tullut viiveellä luettua.
Ei se ole aivan näinkään. Tällä hetkellä suomessa puhutaan useita satoja kieliä. Venäjän kieli on tällä hetkellä kovassa nousussa, kuten englantikin, Meidän perheessä seurustellaan komellla kielellä, tosin nuoriso taitaa niitä useammankin oltuaan vaihto oppilaana parissakin maassa.
Nyt ovat hekin jo paikkansa löytäneet ja oleskelevatkin pääosin ulkomailla jossa palkkataso on on aivan eriluokkaa kuin Suomessa. Suomalaisia ovat kuitenkin. Käyvät silloin tällöin täällä ja kauhistelevat pitkiä leipä jonoja ja aikaan saamattomia ihmisiä jotka eivät osaa työllistää itseään vaan elävät armopaloista,
Se on valitettavaa ettei suomalaisia voi enää työllisttää Ruosissakaan kun se kadun lakaiseminenkin nykyisin vaatii sitä Ruotsin kieltä ja Saabikin myydään ulkomaille.
Suomi on kaksikielinen ja niin kauan kuin perustuslakia ei muuteta, asia on näin. Toki useissa suomalaisissakin perheissä seurustellaan monilla kielillä (omassanikin) ja runsaan maahanmuuton vuoksi kielien sekamelska on aikamoinen. Venäjän kieli on vaikkapa Lapeenrannassa aika yleinen. Toisaalta Viipurin hallissa kauppiaat puhuvat yleisesti Suomea.
Mitä se sinulle kuule kuuluu, joka nimimerkin takaa arvostelet ihan nimeltä mainiten ihmisten ratkaisuja. Etpä omaa nimeäsi näkyviin laita.
Ruotsin kielen käyttö perhepiirissä ei merkitse suomen kielen väheksymistä. Ruotsia käytän itsekin jonkin verran lähipiirissä, kun teidän toisen sitä ymmärtävän, vaikka olenkin muuten umpisuomalainen.
Noista ruotsin kielen käyttöä mollaavista lienee valtaosa sellaisia, etteivät ne edes osaa ruotsia. Happamia, sanoi kettu pihlajanmarjoista - sanonta sopii hyvin niihin. Kielletään arvo sellaiselta, jota ei itsellä ole.
Nyt elämääni on tullut vapaus, totesi varsin tuore leskirouva.Taiteilija avioliitot ovat kuulema aika vaikeita, kaksi taiteilijaa elää saman katon alla voi olla usein neuvottelutaukoja kielten sekamelskana.
noita takinkääntäjiä, jotka jatkavat tätä ainaista suomen kielen sortoa ja nimimerkillä pilkkaavat suomalaisia jotka eivät ehkä osaa tuota pientä tarpeetonta ruotsin kieltä.
Suomi ei todellisuudessa ole mikään kaksikielinen maa. Pieni ryhmä pystyy kyykyttämään suurta osaa kansaa tyhmän lakipykälän takia.
Nyt on korkea aika luopua tuosta häpeällisestä pakkoruotsista ja myös poistettava virallinen kaksikielisyys.
Suomi itsenäiseksi ylpeäksi yksikieliseksi maaksi muiden itsenäisten maiden joukkoon???????????
Vapaa kielivalinta kaikilla?????????????
Miten Sannallako vapaa kielivalinta, Hupsista älä unta nää. Ei kuule sinun Sanna päähän saada kuin rautanaula sekin lekalla iskien. Meneppäs nyt Sanna sinne mummin hameen alle niin mummi siinä pieraisee. Saat sitten raittiinpaa ilmaa kun siellä tuoksussa tuuletut. kirjoitteletpa sitten selkinnyttyäsi Sanna asiaakin. etkä joutavan päiväistä asiatonta roskaa. Tee Sanna eduskunta aloite tuommosesta kieli vääryydestä. Onhan se niin väärin , kun puhuvat sinusta moukasta takana päin , etkä rdes moukka ymmärrä, miksi kaikki sinulle nauravat, täälläkin
Meille olisi valtiona ja kansankuntana edullisempaa, jos ainut kielemme olisi ruotsi. Meitä ymmärrettäisiin kansainvälisellä tasolla helpommin ja saisimme äänemmekuuluviin helpommin.
Maan suomalaistaminen 1800-luvulla oli loppujen lopuksi karhunpalvelus.
Suomen (eräänä) kielenä on vuosisatoja ollut ruotsi. Saa ollakin.
Suomenkieli ykköskielenä! Kaikki kunnia Micael Agricolalle ja Snellmanille! Piste.
Mitä siihen kielellisyyteen tulee, ruotsia ymmärretään kansainvälisellä tasolla varsin huonosti. Ruotsin kielellä ei pärjää muualla kuin Ruotsissa. Kyllä pääkielet ovat Euroopassa englanti, saksa sekä muutamat muut kielet, tietenkin latina jolla esim. monet lääketieteelliset julkaisut ovat kirjoitettu.
Jos etsit jotakin tieteellistä julkaisua saa varautua siihen että osaa englantia tai saksaa.
Karhunpalveluksen tutkimusten mukaan teki Ruotsi Suomelle keräämällä verovaroja Suomesta runsain mitoin Suomi-Ruotsi vallan aikana. Tämä on tutkittua tietoa, joten hyvä on ollut ruotsin rikastua ajan saatossa.
Ruotsi on saanut jo maantieteellisesti suojaa joutumatta sotiin ym sellaisiin selkkauksiin. Miksi meidän pitää aina vaan olla vieraan maan suoja ja vielä meitä kohdellaan todella huonosti.
Suomalaisina saamme olla ylpeitä, kun olemme suojelleet Ruotsia joutumasta sotiin ja aikoinaan rikastuttaneet naapurimaata.
Vai oikein ylpeitä?
Lue lapsikulta historiasi paremmin. Ruotsi soti aikanaan joka puolella Euroopassa. Sen rajat olivat pitkällä ohi Suomen Baltiassa. Ruotsi soti 30-vuotisen sodan, Venäjän kanssa sillä oli aina rajakahakoita. Iso- ja Pikkuvihat ovat vieläkin muistissamme, mutta eiväthän ne tosin olleet ainoat. Ruotsin ja Venäjän rajaa on muutettu moneen kertaan.
Ei Suomi siinä juuri armoa saanut, ei Ruotsin eikä Venäjän puolelta, vaan joutui aina sodan jalkoihin. Eivät suomalaiset talonpojat Ruotsia sodista suojelleet, vaan heidät vedettiin suurvaltojen keskinäisiin kahinoihin vastoin tahtoaan. Veroja kyllä maksoimme, siinä olet aivan oikeassa.
Kun 1809 sodassa Suomi joutui Venäjän vallan alaisuuteen, se sai autonomian, jonka aikana suomalaisuus nousi ja Suomi kasvoi kansakunnaksi, kuten keisarikin sitten sanoi Porvoon valtiopäivillä.
Niin itsepäistä kansaa olimme ja olemme vieläkin, että toisena kielenämme kuitenkin on edelleen ruotsi eikä venäjä, vaikka 100 v sitten sortopolitiikka yritti tehdä venäjästä maahamme kolmannen virallisen kielen, jota jokaisen olisi pakko osata työpaikkaa hakiessaan.
Olisiko siitäkään hyötyä tämän päivän EU:ssa?
Englantia ja saksaa on helpompi opiskella, kun osaa ruotsia.
Suomessa puhuttava ruotsin kieli on aina ollut osa suomalaisuuttamme. Suomen osittainen ruotsinkielisyys on osa suomalaisuuttamme. Sillä ei ole mitään tekemistä Ruotsin kanssa muuten kuin Ruotsissa puhuttavan kielen kautta.
Ruotsia päivittäin käyttävät kansalaisemme ovat yhtä suomalaisia kuin me suomalaisetkin. Heillä on sauna, on sotaveteraaninsa jne.
Se seikka, että olemme joskus olleet suojaamassa Ruotsia ja puolustamassa Ruotsin valtion etuja, on eri asia kuin Suomessa puhuttava ruotsin kieli.
On myös muistettava, että ruotsi oli pääkielemme myös Venäjän vallan aikana, lähes 110 vuotta.
Lukekaa kaikki Sanna Lehtisen hyvä viesti!
Jos olisit myös kuunnellut, sinulle olisi selvinnyt, että Pirkko on kaksikielisestä perheestä ja puhui äitinsä kanssa ruotsia.
Äidinkieli on aina läheisin kieli, vaikka omaksuisi toisen kielen puhtaasti myöhemmin. Äidinkieli on tunnekieli.
Onko oma itsetuntosi hukassa, kun kaiken aikaa haluat arvostella ja väheksyä muiden elämänmuotoa ja kieltä?
telkkaria nimenomaan KATSOTAAN . Sanotko itse että kuuntelet telkkarin ohjelmia?
Otatko itse silloinkin äänen pois, kun katselet suomalaista ohjelmaa?
Ei ihme, ettet ymmärrä näkemääsi.
Pirkolla on nätit sääret. Olen niitä aina ihaillen katsellut. Aina Linnanmäeltä alkaen jolloin tytöt lauloi Peackokissa. Lento suukko Pirkolle.
en tiedä onko viisasta vai ei puhua kotona molempia suomea ja ruotsia, mutta tiedän useita perheitä joissa toinen puoliso puhuu vain suomea ja toinen vain ruotsia lapsilleen, ja lapset puhuvat melko hyvin molempia kieliä
Mielestäni järkevin ratkaisu, näin tulee kahden kielen perhe.
Näin oli meilläkin jääkristalli. Minä vaan en koskaan oppinut toista kotimaista. Paremminkin ruotsalaisetkin oppivat minulta kehnoa suomea. Pärjätty on kuitenkin. Näin se elämä on meitä vienyt....
tuota vanhaa tarua etta "jos osaa ruotsia niin on helpompui oppia muita kieliä".
Fakta on että jos on kielitaitoinen ja osaa mitä germaanista kieltä tahansa niin on helppo oppia toista germaanista kieltä.
Ei se ruotsi mikään portti ole englannin eikä saksan kieleen. Yksi vieras kieli kunnolla opittuna on haaste monelle tavalliselle ihmiselle.
lauloivat Vieno Marjatta jaPirkko jossain yhteislaulutilaisuudessa,vai olisiko ollut konsertti,Suomeksi kylläkin
lauloivat siinä ohjelmassa, en nyt muista, mitä laulua.
Sitä lauluahan minä kaipaan,mikähän se oli,kaunis vanha kappale.
nauhoitettu Oulussa, kappaletta en muista, niin millään.
http://www.kaleva.fi/plus/Veteraanikonsertti täytti Toppilan Möljän/809481
oli kyllä suomenruotsalainen.
Hän oli myyjänä eräässä liikeessäTapiolassa ja puhui myös hyvää suomea.
mukava, eikä hänelle ole noussut menestys päähän lainkaan. Suomea hän yleensä puhuu, en ole kuullut normaalissa elämässä hänen puhuvan juuri lainkaan ruotsia.
Minulla on suomen- ja suomenruotsinkielisiä sukulaisia ja me kaikki olemme suomalaisia.
ja kaikkien kanssa on hyvät välit! Se on elämän rikkautta, ja onnea! Kaikkea hyvää Sinullekin...
Ruotsissa laadittiin laki, jonka mukaa ruotsin kieli on ainoa virallinen kieli.
Suomessa suomea puhuu yli 90% suomalaisista.
Suomessa se vähemmistö omistaa enemmän kuin enemmistö.