Joitakin aikoja sitten Harjavallan tk:n vuodeosastolta toimitettiin potilas kotiin jatkohoitoon. Tämä kotiin toimitettu miespuolinen 50-vuotias henkilö kuoli kotonaan seuraavana yönä.
Joulun alla kaatunut vanhahko naisihminen meni Harjavallan tk:een. Lääkäri määräsi vuodelepoa ja lähetti potilaan kotiin. Omaiset toimittivat potilaan muutama päivä tuon jälkeen Satakunnan keskussairaalaan - siellä todettiin useita luunmurtumia ja verta keuhkoissa. Nyt tuo nainen on kuollut.
Kotihoidolla säästämme rahaa?
Arvauskeskus
17
2082
Vastaukset
- ihminen ei.
Molemmat esimerkkitapaukset kertovat arvauskeskuksen huonosta työlaadusta. Toinen vaihtoehto on kaupungin halu säästää rahaa, kuten arveletkin. Se tuntuu myös todennäköisemmältä, sillä koko Suomessa julkisen sektorin halu säästää (= ahneus) kasvaa vuosittain.
Hoitajat ja lääkärit laiminlöivät vastuunsa näissä päivystystapauksissa. Moraali on loppunut sote-työssä.
Ainakin minusta tuntuu, että vain yksityislääkärit osaavat ottaa vastuun työstään. Julkinen sektori ei tiedä eikä mieti tekojensa seurauksia.- Ilolla muutokseen
Tämä suuntaus on aivan oikea. Suomen terveydenhoitoa on jo pidemmän aikaan viety kohti Amerikkalaista mallia. Se onkin hyvä, koska sillä tavalla säästetään valtion, eli meidän kansalaisien kuluja. Nyt julkisen terveydenhuollon aikana maksamme kaikenlaisten rantajätkien turhan uudelleen ryyppykuntoon saattamisen. Tuollainen kaikki turha jää Amerikan mallissa pois. Ne jotka huolehtivat itsestään ja joilla on varaa terveydenhoitoon, saavat sitä ja kaikki ne turhat yhteiskunnan elätit poistuvat luonnollisen poistuman kautta.
- OPM
Nykyään on "muotia" tai olosuhteiden pakosta tapana käyttää paljon ns. "keikkalääkäreitä" jotka toimivat tavallaan vuokratyövoimana. Hehän eivät ole missään virkasuhteessa kuntaan tai kuntayhtymään. Tälloin käsittääkseni käy sellainen ilmiö että heiden virkavastuunsa on erilainen kuin virkasuhteessa olevan lääkärin. Käytännössä jos virkasuhteinen töppää pahasti hän voi joutua syytteeseen (erittäin harvinaista) virkavelvollisuuden rikkomisesta tai vastaavasta. Keikkalääkäri ei ole virkamies joten hän on oikeudellisesti erilaisessa asemassa vaikka tekisi samaa työtä. Tosin kuolemantuottamus ja vammantuottamus syytteet voi tulla mutta oikeudellinen vastuu on käsittääkseni "keikkalääkärillä" huomattavasti pienempi vakavan virheen sattuessa. Eiköhän tässä ole yksi selkeä syy lisää mikseivät lääkärit halua virkoihin vaan toimivat vuokratyövoimaa välittävissä firmoissa keikkalaisina.
Kyllä minäkin jos tekisin jotain työtä suunnilleen samalla palkkatasolla ja ehdoilla ja vaihtoehtoina olisi joko virka tai sama työ "keikkalaisena" ilman virkavastuuta niin keikkalaisuus kyllä houkuttaisi. - Vihainen surusilmä
Onkohan kaikki lääkärityötä Harjavallan terveyskeskuksessa tekevät / tehneet olleet päteviä. Viime kesänä terveyskeskuksen osastolääkärin tuuraajana oli nuori poika, joka oli tietävinään kaiken. Hän teki selväksi, että suositukset ovat pelkkiä suosituksia, joita ei tarvitse noudattaa. Potilaiden tilaa ei tarvinnut hänen mukaansa ainakaan asastiolla 1 mitenkään seurata. Jos potilaalle tarkoitettuja tarvikkeita katosi, ei sillä kesälääkärin mukaan ollut mitään väliä. Vieläkin nousee karvat pystyyn, kun vain ajattelenkin sitä, miten kylmä ja välinpitämätön lääkäri oli. Hänen aikanaan menetin minulle läheisen ihmisen. Sen tiedän, että kesälääkäri on opiskelija eli siis ei valmis lääkäri. Olikohan opintoja niin paljon suoritettuna, että hänellä oli oikeus toimia kesätuuraajana. Toivon, etten koskaan enää törmää häneen.
- kauhistunut tytteli
Vihainen surusilmä kirjoitti:
Onkohan kaikki lääkärityötä Harjavallan terveyskeskuksessa tekevät / tehneet olleet päteviä. Viime kesänä terveyskeskuksen osastolääkärin tuuraajana oli nuori poika, joka oli tietävinään kaiken. Hän teki selväksi, että suositukset ovat pelkkiä suosituksia, joita ei tarvitse noudattaa. Potilaiden tilaa ei tarvinnut hänen mukaansa ainakaan asastiolla 1 mitenkään seurata. Jos potilaalle tarkoitettuja tarvikkeita katosi, ei sillä kesälääkärin mukaan ollut mitään väliä. Vieläkin nousee karvat pystyyn, kun vain ajattelenkin sitä, miten kylmä ja välinpitämätön lääkäri oli. Hänen aikanaan menetin minulle läheisen ihmisen. Sen tiedän, että kesälääkäri on opiskelija eli siis ei valmis lääkäri. Olikohan opintoja niin paljon suoritettuna, että hänellä oli oikeus toimia kesätuuraajana. Toivon, etten koskaan enää törmää häneen.
Harjavallan terveyskeskuksen vuodeosastojen lääkärinä toimii tällä hetkellä 70-vuotias mies, siis lääkärinä ei potilaana. Hän on aikaisemmin toiminut armeijan lääkärinä. Huhu, huh, eikö yhtään nuorempaa ja geriatriaan perehtynyttä ollut saatavilla. Lääkäri kainet tuuraa nyt vakilääkäriä, joka on opiskelemassa. Onneksi osasto 1 suljetaan pian.
- Anonyymi
kauhistunut tytteli kirjoitti:
Harjavallan terveyskeskuksen vuodeosastojen lääkärinä toimii tällä hetkellä 70-vuotias mies, siis lääkärinä ei potilaana. Hän on aikaisemmin toiminut armeijan lääkärinä. Huhu, huh, eikö yhtään nuorempaa ja geriatriaan perehtynyttä ollut saatavilla. Lääkäri kainet tuuraa nyt vakilääkäriä, joka on opiskelemassa. Onneksi osasto 1 suljetaan pian.
Terveyskeskuksessa on lääkäreitä , jopa johtoasemassa. Osaamisen tasoa ei ole kyseenalaistettu. kaikki osaavat tai ainakin luulevat osaavansa.
- veljensä vartija
Oletko sinä SE Petu, jonka kaikki tietävät? Tuossa alhaalla linkin takana olisi siinä tapauksessa sinun oma henkilökohtainen helvettisi. Luin silti lehdestä hiljattain, että olet yllättäen lopettanut valittamisen, mutta mistä moinen päätös? Kylähän siinä oli siis välillä ideaakin. Esim. vanhustenhoito on täysin retuperällä, vaikkakin nyt suunnitellaankin lakia pakotteeksi. Hitaasti vaan pyörivät ne rattaat...
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/erikoinen-ehdotus-tampereelle-1000-euron-valitusmaksu/165832
.- Rep Sorsa
Yleensä Petu kirjoittaa omalla nimellään varmentaen. Tiedä sitten tässä tapauksessa.
Omilla sivuillaan hän kyllä selittää lopettamistaa melkolailla: http://www.valtakunta.fi/Nurminen_lopettaa.php
Ja taisi asiasta olla jotain tuolla ns. blogissakin. Niin olen kuitenkin ymmärtänyt, että tämä Nurminen ei enää ota kenenkään asioita hoitaakseen, siten ainakin tuolla toimeentulotuki.netissä aiemmin luki. Nyt ei enää näköjään lukenut, että en sitten tiedä mikä on tilanne. - loloool
Rep Sorsa kirjoitti:
Yleensä Petu kirjoittaa omalla nimellään varmentaen. Tiedä sitten tässä tapauksessa.
Omilla sivuillaan hän kyllä selittää lopettamistaa melkolailla: http://www.valtakunta.fi/Nurminen_lopettaa.php
Ja taisi asiasta olla jotain tuolla ns. blogissakin. Niin olen kuitenkin ymmärtänyt, että tämä Nurminen ei enää ota kenenkään asioita hoitaakseen, siten ainakin tuolla toimeentulotuki.netissä aiemmin luki. Nyt ei enää näköjään lukenut, että en sitten tiedä mikä on tilanne.sehän on 1 ruma narsisti se joku
- Anonyymi
Toivottavasti ne kuolleet tulee kummittelemaan lääkäreille ja hoitajille , 👻niitä on olemassa , langenneita enkeleitö , niidtä on todisteita .ITSE KYLLÄ TULISIN KOSTAMAAN KUOLEMANI AAVEENA SE ON TOTUUS .👻
- Anonyymi
Satasairaalan hoitajissa ja lääkäreissä on ainesta, jota ei kukaan halua lähelleen mistään hinnasta.
Töykeitä ja itseriittoisia, jopa vaarallisia.
Kuritta kasvanut sukupolvi on nyt työelämässä, ja se näkyy koko yhteiskunnassa.
Lääkärit on tunareita, mutta mitään ei myönnetä. Oikeutta ei potilaat saa. Potilaita otetaan jopa hengiltä oman edun ollessa kyseessä.
Tuore esimerkki Satasairaalasta, ylilääkäri joka yritti kiristämällä ja lahjomalla saada henkilön luopumaan syytteistä häntä vastaan. Hän yritti hengen ja terveyden menettämisellä uhkailemalla saada itsensä vapaaksi syytteistä.
Hänen uhkailunsa on tallennettu.
Sen jälkeen kostoiskuja, tappouhkauksia, kotiin murtautumisia, ja viimein murhayritys.
Kaikesta on dokumentti.
Porilainen ylilääkäri on yhä virassa, hän nauttii syytesuojaa, häntä vastaan ei saa syytettä suomessa.
Lääkäri saa soitella tappouhkauksia Suomessa virka aikana jopa, sitä ei saa oikeuteen.
Sen sijaan kansanedustaja kouraisee kollegaa perseestä eduskunnan pikkujouluissa, js saa siitä syytteen. Missä kulkee Suomessa se keltaisen nesteen raja hatun alla, ja kuka on tämän kusipäisyyden takana Suomessa? - Anonyymi
Lääkärit tappaa haluamiaan ihmisiä näillä joukkorokotuksilla kuten koronapiikit.
Kutsutaan ihminen tiettyyn kellonaikaan koronarokotukseen, jonossa mennään, mutta kohdallasi sinua odottaa ihan spesiaali rokote.
Se tappaa sinut eikä kukaan tiedä että olet juuri tullut murhatuksi lääkärien toimesta.
Kuten edellä Satasairaalan mielenvikainen ylilääkäri, kun kusi nousee päähän, ja näitä keltanestepäisiä kun on tarpeeksi, mitä tahansa on odotettavissa. - Anonyymi
Otetaan taas pienet hörpyt ja napit
- Anonyymi
Edelleen suuri vitsi koko laitos, kuten koko hyvinvointialue.
- Anonyymi
Ei tätä systeemiä voi tässä vaiheessa lopettaa. kun rahaa on tarjolla runsain mitoin. Kun rahat loppuvat poistuvat myös digi , asiantuntijat, erikoisekspertit vähin äänin muille apajille.
- Anonyymi
Miten sujuu M1-lähetteen tekeminen Harjavallan sairaalaan?
https://www.youtube.com/watch?v=sVu5idAz4IQ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026638
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313980törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303425Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831817- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471113Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11940- 42899