Muutamat kaverit ovat pyytäneet minua Facebook-ystäväkseen, mutta minusta se muistuttaa lasten Leikit-sä-mun-kaa? -touhua. Inhottaa koko Facebook-konsepti. Sitä varten on etanaposti, sähköposti ja kännykkä keksitty, jos haluaa olla yhteydessä kavereihinsa. Miksi mennä aina viimeisen trendin mukana?
Inhoan Facebookia!
Äijä.
262532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ei vittu, ei ikinä pitäisi kirjoittaa kännissä! Tämäkin aloitus tuli laitettua väärälle palstalle.
Sitä sattuu. Aasinsiltana, itse liityin juuri ainakin hetkeksi, sillä sain siten otettua yhteyttä erääseen ihastukseni kohteeseen, jonka muita yhteystietoja en tiedä. Saa nyt nähdä vastaako ollenkaan...
Sain mieheen yhteyden, vaan hän ei osoittanut kiinnostusta takaisin. Erosin FB:sta, yhteisö on tavattoman pinnallinen, kiva jos joillekin siitä iloa on mutta itseäni ei nappaa ollenkaan. Parhaimmat kaverit jaksaa kyllä laittaa mailia ja soittaa ;)
Olet ihan oikeassa siinä, että facebookin friend-käsite on ihan jotain muuta kuin ystävän käsite. Varsinkin nuoret, sanotaan alle 25 vuotiaat kilpailevat ystävien määrällä. Toinen hölmöys on se, että suuri osa postatuista "kuulumisista" on ihan älyttömiä.
Mutta huomaa, että voit itse valita tavan toimia. Friendeja voit ottaa oman tapasi mukaan ja tiedottaa omista tekemisistäsi omien tarpeittesi mukaan.
Jos työelämässäsi on paljon kontakteja, joita haluat ylläpitää, facebook on aika kätevä. suurin ongelma liittyy siihen, että Suomessa iäkkäämpiä käyttäjiä on kovin vähän. Vanhemmat (ja viisaammat) ihmiset ovat vähän epäluuloisia systeemiä kohtaan.
95% facebookista on täyttää paskaa, mutta se loppu 5% voi toimia hyväksesi, kunhan vain virittelet käyttötapaasi.
"Olet ihan oikeassa siinä, että facebookin friend-käsite on ihan jotain muuta kuin ystävän käsite"
Sikspä kai kontakteista facebookissa puhutaanki kavereina. ei ystävinä:) Ja kyllä siellä tulee pidettyä yhteyttä helpommin nimenomaan niihin KAVEREIHIN keille ei muuten tulis kauheesti soiteltua. Ystävät tosiaan on asia ihan erikseen ja varmasti tulis ja tuleekin pidettyä muillakin tavoilla ku vaan facen välityksellä. Ja onhan siellä erittäin helppo välittä tapahtumakutsuja ja sopia isomman joukon kanssa asioita, mikä ois mm. puhelimitse huomattavasti vaikeampaa. Ja tässä kohtaa en näe juurikaan mitään syytä miksi sähköposti olis tähän tarkoitukseen millään tavalla "fiksumpi".
Facebookilla on puolensa, mutta turhaa muutosvastarintaa minun mielestäni. Ja usein tahoilta, jotka eivät edes ole käyttäneet koko systeemiä. Siellä ei tarvii paljastaa itsestään yhtään sen enempää kuin haluaa.
Miksi jotain pitäisi käyttää saadakseen haukkua sitä? Minä en näe FB:ssä mitään hyvää, eikä minulla ole mitään aietta edes kokeilla sitä. En halua esitellä itseäni maailmalle enkä kerätä muka-kavereita. Sähköposti ja puhelin riittävät silloin harvoin, kun johonkin pitää ottaa yhteyttä.
"sanotaan alle 25 vuotiaat kilpailevat ystävien määrällä."
joopa joo ei, en todellakaan kilpaile ystävien määrällä vaan juttelen lähimpien ystävieni kanssa fb:n välityksellä. ja olen alle 25 , kaikki alle 25 ei oo tollasii
Mafiapelejä (tai ainakin kundit pelaa), ja pokataan ihmisiä.
Siinä paljon hyviäkin puolia.
Moni vastustaja jäänyt koukkuun.
Mun ihana rakas löytyi sieltä !!!
on vain pröystäilijöitä varten. Kattokaa nyt kaikki kun mulla on paljon ystäviä. Vaikka todellisuudessa hyvä jos päivää tuttuja ovat keskenään. On kato hienoa jos joku vaikka uskoisikin et tolla on noin paljon kavereita. Kuin myös sitä omaa naamataulua pitää esitellä kaikille, siltä varalta jos joku vaikka kiinnostuis. Kyllä ne oikeat kaverit löytyvät tuolta livestä ja ihan omasta vapaasta tahdosta, jos niin haluaa.
oletko tajunnut että on myös henkilöitä ketkä saa ihan oikeasti facebookis ja irl paljon kavereita ? niillä on joku vetovoima. minulle se on vaan ajanvietettä ja parin eri kielen harjoittamista.
ainoastaan se minua häiritsee siellä kun ihmiset eivät aina ymmärrä miten käyttäytyä, mikä on sopivaa oman ikäiselle ja mikä ei.
mieleen ole vielä tullut ollenkaan. enkä aio. Tää hullutus riittää koneella oloon ja niille parille ystävälle voi
kyllä soittaa puhelimella jos on asiaa ja kortit laittaa ihan postissa.
En halua yhteydenottoja ei-toivotuilta ihmisiltä. IRL on helpompi rajata kenen kanssa on tekemisissä.
monet, suurin osa ihmisistä on kyllä aika tiukkapipoja... esim jos joku vieras ihminenkin sattuu heittämään pientä keskustelua kadulla niin pitää näyttää vihaista naamaa ja olla vastaamatta mitään. Näin ollen facebookkia ei todellakaan kannata asentaa, voi vaikka saada vahingossa uusia ei toivottuja tuttuja, eikä voi valikoida kenen kanssa joutuu vaikka vahingossa kirjottelemaan. Myöskin huumorintaju on jotenkin kai vallitseva asia noilla facebookkareilla. Kauheaa, ajatella nyt että oikeasti olisi jotenkin positiivinen asenne asioihin!!!
jos inhottaa niin kovasti.
olet siellä jos inhoat ???
sama juttu täällä.aatokset ihan kuin mun päästä.
Olen täysin samaa mieltä! Koko naivi facebookmaailma saa minut voimaan pahoin. Facebook on uusi rutto mikä pitäisi hävittää maan päältä..! En ymmärrä mitä kiksejä
jotkut saavat yksityiselämänsä levittämisestä kaikkien nähtäville. Itseäni ei voisi vähempään kiinnostaa ystävän kumminkaiman exän kännikommentit tai teinien utopistiset tilanne katsaukset" huh ompa kuuma, tarvii bissee 24/7" tai muuta vastaava. facebook on kuin postimyynti luettelo kaikille hämäräkadun tyypeille ja vinttipimeinä kulkeville. Jos saisan aikakoneen potkisin facebookin keksijä tietokoneen niin huonoon jamaan ettei siinä atk-helpit auttaisi...
hyvä muija, niin sitä pitää. facebook on New world orderin järjestämä solidaarisuuden/sosiaalisuuden alasajo-ohjelma...PERKELE
facebook on paska
Voi, eikö joku kaunis nainen sitten hyväksynyt kaveripyyntöä?
Minä inohan naamakirjaa. vituttaa todellakin kun sitä naamakirjaa mainostetaan lähes joka puolella netissä.
Jotku pari ääliötä on lähettänyt minulle sähköpostiin pyynnön ystäväksi.
Minun mielestä ystävä on sen verran tärkeä, että sitä ei pitäisi sekoittaa esim. naamakirjaan!
Mitä ihmeen väliä jos sulle lähetetään kaveripyyntöjä? Jätät ne huomioimatta jos ne niin häiritsee O.o
Naamakirjan kautta löytää ihmiset paljon helpommin kuin mitään muuta kautta, jos esim vanhoja tuttuja haluaa jututtaa, ja se mitä siellä jaat on sinun asiasi.
Tottakai siellä on ärsyttäviä ihmisiä joukossa mutta ne voi aina piilottaa näkyvistä heidän itse sitä tietämättä.
Naurettavaa perustelematonta valittamista :)
Naamakirja on hyvä ja halpa ,ei tarvitse soitella,viestitellä tai tavata muutenkaan kasvotusten. Aina löytyy jotain muuta kiinnostavaa.
Vanhat kaverit ovat "vanhoja kavereita" ,uudet "uusia" kavereita, muut hyvänpäivän tutut tuskin muistaakaan. Sitten jää jäljelle ne kaverit jotka eivät ole naamakirjassa ja ne taas puhuvat naamkirjasta ja oravanpyärä on valmis. Ollakko vain eikö olla.
Muistan joskus työpaikalla ne keskustelut kahvihuoneessa, kun
facebook rantautui suomeen, miten jotkut sanoivat, että en ikinä
minnekkään facebookiin kuviani laittaisi, enkä henk. koht. asioita
kirjoittelisi kaikkien nähtäville.
Nykyään ne työkaverit, jotka silloin ankarimmin kritisoivat ja haukkuivat
facebookia, ovat sen ahkerimpia käyttäjiä.
Tässä taas yksi,joka syvästi inhoaa naamakirjaa ja vähintäinkin yhtä syvästi katuu puolisen vuotta sitten siihen liittyneensä.Silloisen työni takia halusin hieman mainostaa osaamistani ja tuoda sitä esille ilmaiskanavan välityksellä tarkoituksena saada uusi työpaikka -toisin kävi,kiitos te-toimiston byrokratian.
Ihanan rakkaankin sieltä löysin,tai niin luulin,kun en taas tällä hetkellä tiedä suhteemme tilaa eli onko minua vain vedetty höplästä kaiken aikaa tässäkin kohden.
Mitä taas tulee jo täällä mainittuun ihmisten pintapuolisuuteen fb:ssa,pitää se todellakin enemmän kuin paikkaansa!Nukeiksi maalatut naiset tyrkyttävät itseään miehisen ihailun toivossa ennen muuta.Kun maalit sitten raavitaan kasvoilta ja tulee se itsensä kohtaamisen hetki ja karvas totuus,että jokainen on ennenmuuta itsensä kaveri 24/7,mitä jääkään jäljelle?Vastaus:mitättömän tyhjä kuori.
Fb myös ruokkii eriarvoisuutta ja sairaalloista suosikkijärjestelmää sairaalloisine peukutuksineen suosikeille -oman aikamme kaikkivoiville jeesuksille.
Joillain julkaisutahoilla,esim.yle.fi,on tietopohjaisia asia-artikkeleja,joista voi saada jopa uutta,yleissivistävää tietoa.Mutta onko edellytyksenä todellakin,että on muutoin kuuluttava tällaiseen ala-arvoiseen törkypesäkkeeseen,jos todellakin haluaa asiallista tietoa asiallisesti esitettynä?