Kiinnostaisi rastat!

Kiinnostaisi ottaa rastat, kannattaako phuketissa ja onko siellä paikkoja joka osaa tehdä oikeita rastoja, ei mitään pikulettejä! Hintataso?
1296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Rastat, oikealta nimeltään dreadlockit (rasta tarkoittaa rastafarismi-aatetta ja uskontoa kannattavaa ihmistä) eli suomeksi kauhukiharat saa kylläkin väännettyä ihan ITSE, jos haluaa AIDOT oikeat rastat.

Tummaihoisilla tukka on niin kiharaa, että tukka takkuuntuu itsestään lockseille. Jos on vähänkään kiharat hiukset, saa ne lockseille kun on kampaamatta ja vähän auttaa. Täysin suora tukka taas voidaan tupeerata ja permanentata kuten kampaajat tekevät mutta parempaan tulokseen pääsee kun tekee "natty dreadit" eli solmii tukan lockseille siten, että ottaa tupon hiuksia joista haluaa yhden locksipötkön, latvoista kiinni ja sitten jakaa kahtia ja vetää kahteen suuntaan molemmat kädet, jolloin osa tukasta kiristyy päänahkaan solmuun. Toimenpide toistetaan kymmeniä kertoja kunnes koko tuppo on solmussa latvaan asti. Asiaa voi pönkittää permanenttaamalla (ei pestä sitä ekaa ainetta pois vaan lyödään kiinnitys heti päälle. varo ettei nahka pala, tukan kuuluukin kärähtää hitusen).

Minulla on ollut locksit niin monta vuotta että sekosin laskuissa ja tehtiin kampaamotyylillä mutta vuosien myötä olen oppinut että ei tarvita mitään vippaskonsteja. Tukka takkuuntuu kun sitä ei kampaa. Kaikki vahaamiset sun muut on humpuukia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juuso63 kirjoitti:

Kiinnostaisi ottaa rastat, kannattaako phuketissa ja onko siellä paikkoja joka osaa tehdä oikeita rastoja, ei mitään pikulettejä! Hintataso?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu