Tervehdys! Miten voi selvittää onko koneella käynyt esim. hakkeri? Olen 100% varma että, eräs tuttuni on käynyt koneellani! Ongelmat alkoivat kun hän hankki itselleen jostain hakkerointi ohjelman. Virus skannaukset on tehty monene kertaan ja kaikki on ok koneessa, mutta kone outoilee ja sammuilee...yleensä silloin kun teen töitä. sitten kun surffaan päättömästi netissä, kaikki on ok...Vienkö koneeni poliisille? Vai mitä mä teen. Tietenkin tämä ääliö kiistää kun kysyn, mutta olen jo aika varma. Olen näet nähnyt kun hän esitteli kuinka naapurin koneelle mennään...
Hakkeri koneella
7
1835
Vastaukset
- mutta
Kun sanotaan päästävän kaverin/naapurin koneelle, niin eikö tuossa pidä ensin tietää ip. numero? Mistä himputista kukaan tietää naapurin ip.tä joka kaikenlisäksi vaihtuu tuolloin tällöin. Sähköpostista sen numeron tietty näkee mutta miksi naapuri lähettäisi naapurille sähköpostia jolleivät sitten ole kavereita. Yleensäkkin miten on muka mahdollista tunkeutua jonkun tietyn ihmisen koneelle jos ei ole ip.tä, mielestäni ei mitenkään. Vai onko?
- lammas
mun kaveri osti koneen ja oli saman tyyppisiä vikoja ja tuskin heti uudessa koneessa kun sen päälle laittaa ni on vieraillut hakkeri. ja toisen koneelle pääsee kyllä helposti joo kokeilin kaverin kanssa ja molemmilla koneet pätki sillä hetkellä.
- no doubt
...estää kyllä hakkerin pääsyn koneelle. Eri asia mikäli olet "vahingossa" antanut palomuurille luvan(act as server!)jollekin tuntemattomalle softalle. Toki kehittyneemmät agenttiteknologiaan vihkiytyneet kaverit pääsevät mille koneelle haluavat(useita palomuureja välissä) eikä jälkiä jää muusta kuin hakkerin huoneeseen ku päästää makeat pierut.
- IT ammattilainen
no doubt kirjoitti:
...estää kyllä hakkerin pääsyn koneelle. Eri asia mikäli olet "vahingossa" antanut palomuurille luvan(act as server!)jollekin tuntemattomalle softalle. Toki kehittyneemmät agenttiteknologiaan vihkiytyneet kaverit pääsevät mille koneelle haluavat(useita palomuureja välissä) eikä jälkiä jää muusta kuin hakkerin huoneeseen ku päästää makeat pierut.
No tämä nyt on täyttä sontaa...tai ainakin melkein.
- hehheh
..nyt siis ihan rauhassa tilannetta. Miksi veisit OMAN KONEESI poliisille? Ei sillä sun masiinalla näy yhtään mitään, jolla ois painoarvoa muuten kuin verkonpainona. Käy sillä kaverilla kylässä muina miehinä ja pyydä itsellesi tuo sama ohjelma, niin voitte keskenään leikkiä... ja sitäpaitsi tuota prosenttilukua kannattaa ihan varmuuden vuoksi laskea reilusti alaspäin ettei tule käyneeksi niin, että onnistut hankkimaan loppupelissä itsellesi vielä herjaussyytteen.
- Hakkereille kuolema
Hakkerit hirteen !!!!!!!! Saunan taakse ja kuula otsaan, Täytynee hommata se vastahakkerointi ohjelma jolla saa annettua hakkerille pahemmalla mitalla takaisin.
Jos joskus saan hakkerin kiinni niin takaan et mä lähen jälleen lusimaan ja hakkeri saa joko kuulan kalloon tai katkaisen siltä vähintäänkin jalat. - 577beta
984"64900: @hds active,,,,,# code^: 96xg970** complete--- comp67lan sucsessful. Opening data.:#*$; 58:# data: 874"&*)) 7/ ERROR! code disarmed. Shutting down. @/&$^:587426895^'yr1987*&/"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.613740Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873128Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin712347Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141610Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m661334- 891203
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä331082Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11001Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55985- 47962