Mten naisen tulo Suomeen tapahtuu?

Mten naisen tulo Suomeen tapahtuu?

Eli miesystäväni vietti pariviikkosen tällaisen ihanan ilmaisen thain kanssa.
Paluuta tehdessä mies kysyi, tulisiko nainen Suomeen. Jinda vastasi:" Kyllä " ja antoi sähköpostiosoitteensa.
Miten homma jatkuu ja mitä pitää tehdä. Viisumi, kuka hakee, nainen itse vai tämä Tepi? Passi sillä on. Mitä maksaa ja miten lennot varataan, kun Teppo maksaa tietysti kaiken. Voivatko sitten mennä naimisiin heti, kun tulee Suomeen.
Teppo lähetti mailia su-aamuna, mutta ei ole vielä saanut vastausta. Miksi kestää näin kauan?? Onko osoite virheellinen vai onko koko ajan punkassa häsimässsä eikä ehdi lukea viestejä?

Musta tulee sitten säällittävä jätetty. Vielä se Teppo haluais olla mun kanssa, siihen asti kai, kun neito saapuu. Mul on aika hirveä olo, kun mä rakastan Teppoa ja olen vielä sen kanssa
154280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Taidatte olla aika lapsia vielä molemat, ei pidä lähteä merta edemmäs kalaan, pysykää vaan täällä kotosalla ja harjoteltaa yhdessäoloa toistenne kanssa.

Ei muuten onnistu vaimon tuonti enää sieltäkään helpolla, sano kaverille että turha homma, rahansa vain menettää, ne osaa sen homman oikein hyvin...

Äänestä

Parin viikon tutustumisen jälkeen??!! Voi, voi Teppo, unohda koko juttu. Säästyt paljolta harmilta. Ja ennen kaikkea rahan menolta.

Todennäköisin toteutuma on, että ensin Tepon tulee lähettää rahaa muutamiakin kertoja erilaisia "kuluja" varten. Milloin on isän traktori "rikki" tai äiti "sairaalassa". Eikä matkanteko onnistu, ennekuin asiat on saatu kuntoon. Viivytyksiä ja kuluja tulee milloin mistäkin syystä.

Sitten kun Teppo lähettää rahat lentolippuun nekin ovat hävinneet jonnekkin. Eli lähetä uudelleen. Jos lähettää valmiin lipun, sekin on vaihdettu rahaksi, jos mahdollista.

Tässä vaiheessa voi tulla jo tyly loppu koko asiaan. Tyttö ilmoittaakin, ettei voi tulla.

On varsin todennäköistä, että tytöllä on muutamia muitakin "Teppoja" vastaavassa pyörityksessä. Eikä kaikille aina kerkiä heti vastata. Sehän on heidän business ja business-kiireitä toisinaan riittää.

Viisumin kyllä tyttö saa mutta vain max. 3 kuukaudeksi. Naimisiin voi toki mennä Suomessa vaikka heti mutta sitä varten tytöllä tulee olla riittävästi dokumentteja mukanaan (esteettömyystodistus ym.) joiden hankkiminen ei ihan pikku juttu ole.

Naimisiin meno ei kuitenkaan tuo pysyvää oleskelulupaa Suomeen, eikä edes viisumiin pidennystä. Oleskelulupa tulee pääsääntöiseti hakea aina tytön kotimaan Suomen edustustosta, eli tässä tapauksessa Bangkokin Suomen suurlähetystöstä.

Epäilen, että Suomen lähetystö ei näillä lähtöarvoilla (tunteneet ennen avioliittoa vain muutamia viikkoja) tule lupaa myöskään puoltamaan,
eikä ulkomaalaisvirasto myöntämään.

Viisumin hakee tyttö ja Teppo on kutsujana.

Jäitä hattuun Teppo!!

Äänestä
  • Yksi norjalainen nainen kertoi, miten hänen peräkammarinpoikaveljensä meni Thaimaaseen lomalle ja toi sieltä vaimon. No, kohta oli koko suku tulossa Norjaan. Kun tämä norjalainen nainen oli työreissulla Bangkokissa, niin eikö ollut puoli veljen vaimon sukua rampannut naisen hotellissa ja kytännyt puoli päivää että milloin nainen tulee kotiin jne. Rahaakin on veli lähettänyt isohkon kasan tälle vaimon suvulle. Eli Tepon on paras hankkia niin iso kämppä, että sinne mahtuu myös anoppi ja muuta sukua.

    Äänestä

  • Henna kirjoitti:

    Yksi norjalainen nainen kertoi, miten hänen peräkammarinpoikaveljensä meni Thaimaaseen lomalle ja toi sieltä vaimon. No, kohta oli koko suku tulossa Norjaan. Kun tämä norjalainen nainen oli työreissulla Bangkokissa, niin eikö ollut puoli veljen vaimon sukua rampannut naisen hotellissa ja kytännyt puoli päivää että milloin nainen tulee kotiin jne. Rahaakin on veli lähettänyt isohkon kasan tälle vaimon suvulle. Eli Tepon on paras hankkia niin iso kämppä, että sinne mahtuu myös anoppi ja muuta sukua.

    Ei se nyt aina noin mene,mut...voi mennä.

    Äänestä

Jinda vastas nyt ja pyytää rahaa, että vois matkustaa kotipaikkaansa. Taitaa tämä thai jäädä maahansa. Mä pöljä menin sanomaan Tepolle, että onhan niitä täällä Suomessakin. Tottakai se sitten hommaa omansa täältä.

Äänestä
  • Aika säälittävältä kuulostat elli.
    Kehtaat vielä täällä yleisillä palstoilla
    puhella tuollaisia.
    Huh. Mutta meitä on moneen..

    Äänestä

  • Ihmeissään.. kirjoitti:

    Aika säälittävältä kuulostat elli.
    Kehtaat vielä täällä yleisillä palstoilla
    puhella tuollaisia.
    Huh. Mutta meitä on moneen..

    Eikä ole keksittyä.
    Mitä julkisuutta tämä on, emmehän me ole julkisuuuden henkilöitä, meitä kukaan tunnista.

    Asia painaa ja hävettää, täytyyhän se jotenkin käsitellä en kuitenkaan halua puhua siitä kovinkaan paljon.

    Sitä paitsi kysyin neuvoja, miten nämä asiat hoidetaan.

    Äänestä

  • elli kirjoitti:

    Eikä ole keksittyä.
    Mitä julkisuutta tämä on, emmehän me ole julkisuuuden henkilöitä, meitä kukaan tunnista.

    Asia painaa ja hävettää, täytyyhän se jotenkin käsitellä en kuitenkaan halua puhua siitä kovinkaan paljon.

    Sitä paitsi kysyin neuvoja, miten nämä asiat hoidetaan.

    Minkäs takia sä kyselet näitä juttuja äijäs puolesta?
    Onx se niiiin hyvä mies vai?

    Äänestä

  • Ginjo kirjoitti:

    Minkäs takia sä kyselet näitä juttuja äijäs puolesta?
    Onx se niiiin hyvä mies vai?

    On se hyvä mies, ihan oikeesti. Sepäs tässä niin surku juttu onkin mun kannalta.

    Äänestä

  • elli kirjoitti:

    On se hyvä mies, ihan oikeesti. Sepäs tässä niin surku juttu onkin mun kannalta.

    Mikäs tiskirätti sinä oikein olet kun moista katselet? Jokaikinen vähänkin järjissään oleva nainen olisi lähtenyt läiskimään jo aikaa sitten.

    Äänestä

  • Hmmm kirjoitti:

    Mikäs tiskirätti sinä oikein olet kun moista katselet? Jokaikinen vähänkin järjissään oleva nainen olisi lähtenyt läiskimään jo aikaa sitten.

    HMMMM oletkos mies vai nainen. Ei mua ainakaan auta yhtään lähteä läiskimään, IIohoi tästä on vaan viikko aikaa. En ole tiskirätti en sin päinkää.
    Sit ku mä lähen täst "ulos kävelemään" olen jo käsitellyt asiaa. Täl hetkel vaan tuntuu, et kaik miehet, joita näkee kaik ne ajattelee samal tappaa, thai on elämän onni. Suotakoon ne siis niil, joil on siihe varaa.
    Jindalta tuli pankkitilin numero (bangkong Faram.. )

    Äänestä

  • elli kirjoitti:

    HMMMM oletkos mies vai nainen. Ei mua ainakaan auta yhtään lähteä läiskimään, IIohoi tästä on vaan viikko aikaa. En ole tiskirätti en sin päinkää.
    Sit ku mä lähen täst "ulos kävelemään" olen jo käsitellyt asiaa. Täl hetkel vaan tuntuu, et kaik miehet, joita näkee kaik ne ajattelee samal tappaa, thai on elämän onni. Suotakoon ne siis niil, joil on siihe varaa.
    Jindalta tuli pankkitilin numero (bangkong Faram.. )

    Niin homma etenee kuin arvelinkin. Pitäisi saada rahaa siihen ja tuohon. Klassinen juttu, suoraan "oppikirjasta": älä tee näin tai miten menetän rahani (ja järkeni) 40 päivässä.

    Kun se sinun Teppo on tosiaan Teppo Tepon Tepon Teppo, niin anna sen nyt olla kusetuksen kohteena. Routa porsaan kotiin tuo sanotaan. Kun on oikein saanut turpaansa, niin kyllä sen jälkeen on nöyrää poikaa.

    Äänestä

  • Joopa, kuulostaa aika lailla tavalliselta tarinalta. Tytto pyorittaa yleensa useampaakin miesta samaan aikaan, ja kaiki lahettavat rahaa milloin mihinkin, esim. kotimatkaa.

    Mutta tassa nyt vahan ohjeita, jos tyttonen pitaa kuitenkin Suomessa saada kaymaan. Siis kaymaan, ei onnistu oleskelulupa heti, pitaa olla riittavasti yhteista historiaa ja mielellaan naimisissa.

    Eli nyt Teppo rustaamaan kutsukirjetta tytolle, jossa lupaa vastata tyton matka- ja oleskelukustannuksista Suomessa olon ajan. On syyta huolehtia siita, etta kirjeessa on mainittu tyton nimi sellaisena kuin se on hanen passissaan, seka hanen passinsa numero.

    Tytto puolestaan vakuutusyhtioon hakemaan matkavakuutusta, joka kattaa sairauden ja tapaturman hoitokulut. Mukaan lukien kuolemantapuksessa kotimaahan palauttaminen. Tasta todistus mukaan.

    Jos ei passia ole, sellainenkin tyton pitaa toki hankkia, ja se voi oikeastikin tietaa matkaa kotiseudulle syntymatodistusta tai muuta paikallisten viranomaisten vaatimaa paperia hakemaan kotikunnan viranomaisilta.

    Joissain tapauksissa haluavat lahetystossa myos tiedon vahvistetuista lentovarauksista molempiin suuntiin. Eli matkatoimistoon varaamaan lennot. Namahan voi myohemmin perua (ellei lippuja ole kirjoitettu), jos koko homma menee kiville.

    Sitten tytto Suomen lahetystoon Bangkokissa kutsukirjeen ja vakuutustodistusten seka vahvistettujen lentovarausten kanssa, ja tayttamaan turistiviisumihakemusta. Kasittely kestaa....olisko pari viikkoa, ja sitten ei kun matkaan.

    Noista lentolipuista viela sen verran, etta uskoisin, etta liput voi maksaa Suomessa, ja ne kirjoitetaan sitten tytolle Finnairin Bangkokin toimipisteessa. Valttyypa lahettelemasta rahaa... Kannattaa ottaa semmoiset varaukset ja liput, joita voipi muutella juuri noiden muidenkin vastaajien mainitsemien muutosten ja viivastysten vuoksi.

    Tasta raha & rakkaus asiasta ja aasialaisista naisista voisi kirjoittaa pitkankin tarinan, mutta kannattaa nyt ehka tassa vaiheessa vain sanoa, etta rahan pyytaminen ei aina ole merkki siita, etta tytto on kanssasi vain rahan tahden. Vaikka toki useimmiten nain onkin naissa turistipaikkojen "lomaromansseissa".

    Toisaalta, vaikkei tytto pyytaisikaan rahaa, han odottaa sita saavansa, eraanlaisena rakkauden ja huolenpidon osoituksena.

    Rahan ja rakkauden taydellinen erottaminen toimii vain lansimaissa, ei ehken aina siellakaan.

    Äänestä

  • Aasian asukki kirjoitti:

    Joopa, kuulostaa aika lailla tavalliselta tarinalta. Tytto pyorittaa yleensa useampaakin miesta samaan aikaan, ja kaiki lahettavat rahaa milloin mihinkin, esim. kotimatkaa.

    Mutta tassa nyt vahan ohjeita, jos tyttonen pitaa kuitenkin Suomessa saada kaymaan. Siis kaymaan, ei onnistu oleskelulupa heti, pitaa olla riittavasti yhteista historiaa ja mielellaan naimisissa.

    Eli nyt Teppo rustaamaan kutsukirjetta tytolle, jossa lupaa vastata tyton matka- ja oleskelukustannuksista Suomessa olon ajan. On syyta huolehtia siita, etta kirjeessa on mainittu tyton nimi sellaisena kuin se on hanen passissaan, seka hanen passinsa numero.

    Tytto puolestaan vakuutusyhtioon hakemaan matkavakuutusta, joka kattaa sairauden ja tapaturman hoitokulut. Mukaan lukien kuolemantapuksessa kotimaahan palauttaminen. Tasta todistus mukaan.

    Jos ei passia ole, sellainenkin tyton pitaa toki hankkia, ja se voi oikeastikin tietaa matkaa kotiseudulle syntymatodistusta tai muuta paikallisten viranomaisten vaatimaa paperia hakemaan kotikunnan viranomaisilta.

    Joissain tapauksissa haluavat lahetystossa myos tiedon vahvistetuista lentovarauksista molempiin suuntiin. Eli matkatoimistoon varaamaan lennot. Namahan voi myohemmin perua (ellei lippuja ole kirjoitettu), jos koko homma menee kiville.

    Sitten tytto Suomen lahetystoon Bangkokissa kutsukirjeen ja vakuutustodistusten seka vahvistettujen lentovarausten kanssa, ja tayttamaan turistiviisumihakemusta. Kasittely kestaa....olisko pari viikkoa, ja sitten ei kun matkaan.

    Noista lentolipuista viela sen verran, etta uskoisin, etta liput voi maksaa Suomessa, ja ne kirjoitetaan sitten tytolle Finnairin Bangkokin toimipisteessa. Valttyypa lahettelemasta rahaa... Kannattaa ottaa semmoiset varaukset ja liput, joita voipi muutella juuri noiden muidenkin vastaajien mainitsemien muutosten ja viivastysten vuoksi.

    Tasta raha & rakkaus asiasta ja aasialaisista naisista voisi kirjoittaa pitkankin tarinan, mutta kannattaa nyt ehka tassa vaiheessa vain sanoa, etta rahan pyytaminen ei aina ole merkki siita, etta tytto on kanssasi vain rahan tahden. Vaikka toki useimmiten nain onkin naissa turistipaikkojen "lomaromansseissa".

    Toisaalta, vaikkei tytto pyytaisikaan rahaa, han odottaa sita saavansa, eraanlaisena rakkauden ja huolenpidon osoituksena.

    Rahan ja rakkauden taydellinen erottaminen toimii vain lansimaissa, ei ehken aina siellakaan.

    Kiitos sinulle tiedoista!

    Äänestä

Darling

How are you? I checked my emails many times today. But no luck. I don't see any emails from you.
Honey..I miss you a lots. I dream about last night. You were look good in my dream. I really really want to see you and be with you again.

Honey..I haven't received money yet. When am i supposed to get it?

I would like to go visit you in Finland. But i know it's very difficult to get a visa. Will you pay for everything such as plane ticket, accomodation, living in your country etc? If you don't have any problem, i really want to be with you , Teerak

Please reply my email as soon as possible.

Take care of yourself. I am worried about you.

Jinda

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ellimaili kirjoitti:

Mten naisen tulo Suomeen tapahtuu?

Eli miesystäväni vietti pariviikkosen tällaisen ihanan ilmaisen thain kanssa.
Paluuta tehdessä mies kysyi, tulisiko nainen Suomeen. Jinda vastasi:" Kyllä " ja antoi sähköpostiosoitteensa.
Miten homma jatkuu ja mitä pitää tehdä. Viisumi, kuka hakee, nainen itse vai tämä Tepi? Passi sillä on. Mitä maksaa ja miten lennot varataan, kun Teppo maksaa tietysti kaiken. Voivatko sitten mennä naimisiin heti, kun tulee Suomeen.
Teppo lähetti mailia su-aamuna, mutta ei ole vielä saanut vastausta. Miksi kestää näin kauan?? Onko osoite virheellinen vai onko koko ajan punkassa häsimässsä eikä ehdi lukea viestejä?

Musta tulee sitten säällittävä jätetty. Vielä se Teppo haluais olla mun kanssa, siihen asti kai, kun neito saapuu. Mul on aika hirveä olo, kun mä rakastan Teppoa ja olen vielä sen kanssa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu