Hei!
Kiva ongelma alkoi noiden pakkasien jälkeen..
Auto ei sammu ollenkaan virtalukosta, ajotietokone huutaa check protection vehicle system ja lukon kuva palaa taulussa.
Sammutin auton nyt "stögäämällä" eli vaihdetta päälle ja kytkin ylös.
Kiva ongelma alkoi noiden pakkasien jälkeen..
Auto ei sammu ollenkaan virtalukosta, ajotietokone huutaa check protection vehicle system ja lukon kuva palaa taulussa.
Sammutin auton nyt "stögäämällä" eli vaihdetta päälle ja kytkin ylös.
Vastaukset 13
Vanhimmat
sama vika meikän stilossa. Sammui kyllä, kun laittoi avaimen takaisin virtalukkoon käänsi uudelleen virrat päälle ja käänsi virrat pois. Silti päälle jäivät kaukovalot eivätkä sammuneet ennenkuin otin akun irti. Nyt auto on kuivunut pari päivää ja pitkät eivät syty. Akkukotelon alla olevassa "relekasasta" kuuluu sihinä. Ilmeisesti on vettä jossain. Kaikki alkoi joulu alla ajettuani lumipyryssä.
Höpön Löpön teidän juttuja. Itsellä Stilo 1,4 , ei mitään ongelmaa auton kanssa.hgfg
ongelma lienee tuolla akkukotelossa sijaitsevassa sulakerasiassa, joka on hapettunut sisältä oikosulkuun,
tai joskus myös virtalukkon pohja syyllinen moiseen vikaan.
pääsee moottoritilan relerasiaan ja sulaa sinne.
tätä vikaa on ollut paljonkin.
koteloa voi yrittää tilkitä jollain jotta lumi ei pääse sinne.
Stilo seisoi tallissa yli viikon odottaen pääsyä korjaamolle ja vika "kuivui" sillä aikaa pois. Eli tosiaan lumipöly tunkeutuu akkukoteloon ja siellä olevaan sulake/relerasiaan, jossa sulaessaa aiheuttaa oikosulkuja. Eli minun tapauksessa "valohoito" eli konepelti auki ja lämpöä auttoi vikaan.
se sulake/rele/sähkökeskus hapettuu kunnolla, sitten ei enää kuivatukset auta. Onpa muutama johtosarjakin kärvähtänyt totaalisesti konehuoneesta. Aika monimuotoisia häiriöitä on luvassa. Vanha totuushan on että Fiat on erityisen arka kosteudelle.
BOSCH lukee kaikissa johdotuksissa, niinkuin myös sulakerasian päällä.
"Laatua"
Kyllä hienon vesisumunkin pitäis päästä vielä helpommin samoihin paikkoihin kuin karkean lumipöhryn.
Eli miksi vesisade tee vastaavia ongelmia vaikka kesällä sateella ajetaan useinkin, nyt lumikeleillä ei edes suola selitä tuota "oikosulkua", koska suolaa ei ole levitetty teille kovien pakkasten aikaan.
Sulakerasian pohja on hitaasti kuivuvaa sorttia. Omassa Stilo JTD:ssä se on aiheuttanut mm. seuraavanlaisia ongelmia:
-Pitkät syttyivät itsekseen päälle, ei avaimia tällöin virtalukossa.
-Auto ei sammu virta-avaimesta
-Akku tyhjenee, koska jotkin sähkölaitteet ovat päällä oikosulusta johtuen(kuuluu pieni hurina jostain)
-Sumuvalot syttyivät itsekseen palamaan.
Korjaus omalla vastuulla:
Ota akunkenkä irti.
Irroita sulakerasia (yksi isompi johto).
Älä irroita sulakkeita ja releitä.
Irroita alapuolelta liittimet(ainakin JTD:ssä kaikki erilaisia, ei sekaantumisen vaaraa)
Pura alapuolelta erittäin varovaisesti yksi liitinlevy kerrallaan rasiaa, puhdista hapettumat CRC:llä. Muovilevyssä on kiinni metallisia johdinliuskoja varo vaurioittamasta niitä. Muista järjestys.
Kun irroitat viimeisen liitinlevyn, katso ettei pieniä liittimiä tipu tyhjiltä paikoilta.
Kun olet puhdistanut kaikki levyt, laita samassa järjestyksessä takaisin. Huomioi ettei etenkään reunassa olevat metalliset johdeliuskat koske toisiinsa(käytä tarvittaessa eristysteippiä)
Toimenpiteen jälkeen autoni on toiminut moitteettomasti.
Ei varmana ole Fiatissa tuollaista vikaa, omasta päästä olet keksinyt.
.. on kyllä herkkä likaantumiselle ja varsinkinhiekkapölylle. Itselläni oli noita ongelmia pari kuukautta, kunnes avasin akkukotelon sulakerasian, ja kas - oli ihan syöpynyt pohjasta. Akkukotelo ja rasia keräävät pölyä ja hiekkaa, joista ennen pitkää tulee ongelmia. Minulla se ilmeni ajoittaisena moottorin sammumisella ja "Engie Fault" hälytyksinä. Aina kone kuitenkin käynnistyi uudestaan mutta vikakoodi jäi päälle (piti hankkia ODB lukija jolla koodin voi nollata).
Pari vuotta myöhemmin vika uusiintui vaikka syöpymistä ei ollut havaittavissa. Tällä kertaa irroitin kaikki sulakkeet (kannattaa ensin "dokumentoida" järjestys) ja putsasin rasian kostella rätillä ja sulakkeet CRC:llä. Sen jälkeen ei onelmia mutta rasia on nyt taas aika pölyinen, joten paras käsitellä taas ennen talvea.
Olen yrittänyt tukkia akkukotelon aukkoja ja suojata rasiaa vaahtomuovilla, mutta jostakin pöly imeytyy sinne koteoon. Vaikka muu konetila olisikin suht puhdas. Prrrrkele
Vanha topikki mutta näin oli myös siskon Stilossa, polttoaine pumppu kävi kokoajan, ja kun otti konepellin auki tuli tuttu palanut sähköhaju vastaan. Siskon autossa tosin oli tuo peitemuovi pois paikaltaan ja takakontissa eli siinä suurin syy. Ei muuta kuin sulakepesä irti ja pöydälle, sulakkeet ja releet irti ja purkuun. Putsaus elektro clean aineella ja hammasharjalla ja kuumailmapuhaltimella kuivaus perään. Takaisin kasaan, puuhat kiinni ja auto käyntiin. Vielä herjaa engine fault mutta se varmaan lähtee kun saan koodit nollattua.
Avasin akun vieressä olevan sulake/relerasian ja sain sen puhdistettua. Oli yhdessä kohtaa hapettumaa, ruostetta ja kosteutta, joka aiheitti ritinää ja jätti valot päälle vaikka edes virta-avain ei ollut paikoillaan. Luotin muistiini ja olin huolimaton, en ole varma kahden releen paikasta. Epäselvyys johtuu siitä, että osa yhteistä jäi muovikuoteen ja tippui pois ennenkuin ehdin katsoa niiden paikan. Olen yrittänyt löytää netista kyseisen osan kaaviota, mutta en ole löytänyt. Voisiko joku auttaa.
Sulakkeiden paikat löytyvät ohjekirjasta, mutta releiden paikkaa sieltä ei löydy.