Voiko opiskelija saada toimeentulotukea ellei ole hakenut opintolainaa?
toimeentulotukea ennen opintolainaa?
opintolaina?
7547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Toimeentulotuki on viimesijainen taloudellinen etuus, johon opiskelija voi turvautua, mikäli hän ei voi muulla tavoin turvata toimeentuloaan. Ensisijaisia toimeentulon muotoja ovat oma ansiotyö, opintotuki- ja opintolaina.
Näin riemastuttavasti meitä opiskelijoita tuetaan.
Joo opiskelijoita kannustetaan oikein ottamaan velkaa, ja jos ei kiinnosta, niin sitten menepäs student töihin jotta opiskelut kärsivät! Eihän kansalaiselle sovi antaa opiskelurauhaa.
Loistavaa!
ainakin omassa tapauksessa. kelan vittupäät ei anna opintorahaa vanhempien tulojen perusteella mutta asumislisää saan. jään kuukaudessa yli 60e miinuksille sen vuokran lopun takia niin hullulta kun se kuulostaakin niin kyllä minäkin joskus ruokaa ostan. leipäjonossa on kanssa värjötelty ja dyykkailuakin harrasteltu.sossussa laskivat että vielä opintolainan takauksenkin jälkeen jään niin paljon miinuksille että jotain 150 euroa sieltä tuli..
Ne Kelan vittupäät tekevät päätökset niiden lakien mukaan, jotka eduskunta on säätänyt. Kelan työntekijöillä ei ole mitään valtuuksia antaa sinulle opintorahaa edes sen takia, että juuri sinun tilanteesesi sitä saattaisi vaatia. Kaikkia koskevat samat lait.
Kannattais pikkusen miettiä ketä kohtaan suoltaa niitä voimasanoja, kun kohde saattaa olla, ja tässä tapauksessa on, erittäin paljon pielessä.
jos satut olemaan joku kelan työntekijä niin ja satuit tuosta loukkaantumaan niin en pyydä anteeksi tai sanomaani kadu millään tavalla.
tiedän myös että kaikkia koskevat samat lait ja tiedän että on olemassa PALJON muitakin, joiden tilanne vaatii opintorahaa. tiedän että on paljon muitakin jotka ovat kanssani samaa mieltä ja ovat järjestelmälle katkeria. Eduskunnan päättäjät saisi kyllä minunkin puolestani raadella rattailla.
En ole itse Kelan työntekijä, mutta ei vaan lakkaa ihmetyttämästä, miksi Kelan työntekijöitä haukutaan milloin miksikin ja manataan heidät alimpaan helvettiin ja vain sen takia, että he ovat tehneet päätöksen, joka heidän on lain mukaan pakko tehdä. Monissa tapauksissa vielä nämä kusipäähuoraidiootit ovat tehneet "väärän" päätöksen vain siksi, että hakija itse ei ole toimittanut kaikkia tarvittavia tietoja (ei nyt tässä tapauksessa kuitenkaan) tai on omalla toiminallaan muuten aiheuttanut kielteisen päätöksen.
Minusta on vaan täysin turha valittaa väärien ihmisten toiminnasta, kun kyse ei millään tavalla ole tahallaan asiakkaalle vittuilemisesta tai kiusan tekemisestä. Huudatko sinä ravintolassakin suoraa huutoa tarjoilijalle, jos kokki on paistanut pihvisi väärin? Kannattaa kohdistaa tyytymättömyytensä sinne minne se kuuluu ja miettiä mitä voi itse tehdä asian hyväksi. Siis jotain muutakin kuin huudella netissä miten perseestä Kelan työntekijät on.
Kelan työntekijöiden palkka on kyllä ihan tarpeeksi kova korvaus siitä että saa kuunnella kun manaan ne alimpaan helvettiin ja toivon heille kaikkea pahaa.
En kadu vieläkään, enkä myönnä tehneeni mitään väärin.