Elisahopin vanhusten puijaamista

sas1

80v ihmisen känny meni rikki, hätääntyi, kun ajatteli ettei saa työmatkalla olevaa tytärtään kiinni.
Meni Tikkurilassa Elisa shoppiin ja kertoi miesmyyjälle haluavansa uuden kännykän ja mielellään aika samanlaisen kuin entisen. Löysi itsensä puhumassa Soneraan Elisa shopissa ja irtisanomaan liittymänsä ja
käveli ulos nokia 3120 classicin kanssa,joka ei ollut edes samanlainen tai sen suuntainen kuin vanha.
Ei osannut selvittää tyttärelleen, mitä kauppoja oli tehnyt. On kuitenkin oikeustoimikelpoinen ja hoitaa asiansa ihan itsenäisesti.
Liittymå ja kytky oli saunalahden kahden vuoden kytky. Voisiko myyjille antaa hieman koulutusta ikääntymeiden asiakkaiden kohtaamisessa, vai onko kusetus se tärkein asia ja se, että saa ilmaista puheaikaa. Hänelle ilmaista puheaikaa tärekämpi oli se kännykän käytettävyys. Olisi ollut valmis pysyttelemään Sonera asiakkaana.
Kun kaupassa laitettiin simkortti kytkyyn ja kotona tutkittiin papereita,niissä luki, että kauppaa ei voi purkaa,kun puhelin on otettu käyttöön. Tytär tuli matkoilta vasta muutama päivä kauppojen jälkeen.

6

618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tipuuuu

      Tottakai tuollaisessa tapauksessa kauppa voidaan purkaa :) On kuitenkin ns. ikärasismia lähteä arvostelemaan ihmisten osto/käyttökykyä pelkän iän perusteella. Itse kohtaan työssäni päivittäin 50-60vuotiaita jotka ovat omasta mielestään lähestulkoon puolisokeita ja tarvitsevat isoja kodinkoneita/elektroniikkaa kun ovat niistä niin tietämättömiä, mutta vastaan tulee myös 80vuotiaita ja peräti yli 80-vuotiata jotka tahtovat ostaa uutta tietokonetta tms laitetta ja ovat hyvinkin perillä tietotekniikasta yms. On siis hyvin yksilökohtaista. Ko. tapauksessa toki voidaan sopimus purkaa mikäli on ollut kyse siitä että asiakas ei ole ymmärtänyt mitä on ostanut :)

      • sas1

        Kyseinen tarina sai jatkoa, asiakas oli soneralla tehnyt euron sunnuntaisoittosopimukset ja ei ollut sen erääntyessä sitä peruuttanut niin se jatkui vuodella. Kun meni elisashoppiin halunaan vain ostaa puhelin,
        ja sieltä höynäytettiin ostamaan se saunalahden kytkypuhelin, ei soneraan soitettaessa elishashopista
        sanottu mitään siitä, että ei onnistu kuin lokakuussa 2010. Se kävi nyt ilmi, kun kävi elishashopissa kysymässä,
        että milloinhan sim kortti tulee vaihtoon, kun ei kuulu tekstaria.
        Asiakas ei ole dementoitunut, hoitaa moitteettomasti asiansa itse - panee miettimään, että jotain kyllä
        on mennyt pieleen. Nyt maksetaan kahteen paikkaan.


      • 9+17
        sas1 kirjoitti:

        Kyseinen tarina sai jatkoa, asiakas oli soneralla tehnyt euron sunnuntaisoittosopimukset ja ei ollut sen erääntyessä sitä peruuttanut niin se jatkui vuodella. Kun meni elisashoppiin halunaan vain ostaa puhelin,
        ja sieltä höynäytettiin ostamaan se saunalahden kytkypuhelin, ei soneraan soitettaessa elishashopista
        sanottu mitään siitä, että ei onnistu kuin lokakuussa 2010. Se kävi nyt ilmi, kun kävi elishashopissa kysymässä,
        että milloinhan sim kortti tulee vaihtoon, kun ei kuulu tekstaria.
        Asiakas ei ole dementoitunut, hoitaa moitteettomasti asiansa itse - panee miettimään, että jotain kyllä
        on mennyt pieleen. Nyt maksetaan kahteen paikkaan.

        Saunalahden liittymän kk-maksu on 0 euroa (myös 24kk sopimuksen jälkeenkin), sieltä tulee vaan puhelimen maksu yht. 67,20 euroa.
        såneralle maksatte tietysti ylihintaista liittymää lokakuulle saakka, jos edes silloin ymmärätte jättää ruåtsalaisfirman.

        Se Elisashopitista ostettu kytkykännykkä ei ole lukittu, joten koska operaattorin vaihto ei ollut mahdollinen määräaikaisuuden takia voitte halutessanne laittaa entisen såneran kortin siihen uuteen puhelimeen.

        Kannattaa toki vaihtaa se ylihinnoiteltu sånera-liittymä heti Saunalahdelle kun määräaikaisuus päättyy:
        Sen voi tehdä kahdella tavalla, joko avaamalla uuden liittymän numeronsiirtona tai tehdä numeronsiirron nyt avattuun kytkyliittymään.
        Se kumpi tapa kannattaa, riippuu siitä ovatko sen hetkiset tarjoukset paremmat kuin nyt avattu liittymä "edukas3G alle euron päivät 1250 minuuttia puheaikaa".


    • 16+13

      Se känny olisi muuten maksanut 129 ekua, mutta nyt se maksoi 67,20.
      Lisäksi kun vertaa ruåtsalaisen rosvon, eli teeliasåneran hintoja Saunalahden hintoihin, niin hän säästää huomattavat summat 0 euron kk-maksun, Alle Euron Päivät lisäpalvelun sekä 1250 minuutin puheaikatarjouksen ansiosta.

      Voihan tytär myydä sen kännykän ja ostaa tilalle vaikkapa Emporian, jos normi kännykän käytettävyys häiritsee.

      Juuri tuossa kaveri vaihtoi vanhempiensa lanka- ja matkapuhelinliittymät Saunalahdelle, niin hänelle paljastui että sånera oli myynyt hänen vanhemmilleen jotain ihme lisäpalveluja molempiin liittymiin, mm kännyliittymän kk-maksu oli jotain 8 euroa, eikä sille ollut käytännössä mitään vastinetta.

      • pakkoshop

        Alle Euron Päivät lisäpalvelun sekä 1250 minuutin puheaikatarjouksen ansiosta.ON 24kk. kytky


      • 18+6
        pakkoshop kirjoitti:

        Alle Euron Päivät lisäpalvelun sekä 1250 minuutin puheaikatarjouksen ansiosta.ON 24kk. kytky

        Koska jonkun såneran määräaikaisen sopimuksen takia entinen numero ei ollut veilä siirrettävissä, niin uusi liittymä on tullut uudella numerolla, joten mitä se kytky haittaa? Kortinhan voi laittaa piirongin laatikkoon, jos sitä ei halua käyttää.

        Käytännössä kannattaa kuitenkin siirtää numero tuohon Saunalahden liittymään heti kun se vapautuu såneralta.
        Tietysti jos pelkää määräaikaisuutta, niin voi ottaa uuden liittymän Saunalahdelta numeronsiirrolla :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      22
      4382
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      151
      4067
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3286
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3056
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      86
      2694
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      151
      2632
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2333
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      35
      2037
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1610
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1565
    Aihe