sydämen tykytys

Moi. Mulla on ollut parin kuukauden aikana sellasta sydämen tykytystä, että sydän alkaa hakkamaan hirveesti melkein missä tilanteissa vaan. Esim. En saa illalla unta koska sydän alkaa tykyttämään, ja jos pelästyn sydän alkaa tykyttään eikä sille tuu loppua. Kuulen sydämen tykytyksen melkein koko ajan. Tää vaivaa paljon :( Sydän lyö kyl ihan normaalisti mut se lyö sileen että kuulen sen koko ajan.Joo.. vaikea selittää, mutta osaisko joku auttaa? kiitos.
7924
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mulla on ollut myös samaan aikaan käsien tärinää en tiedä mistä tämäkään johtuu

Äänestä

Ymmärsinkö oikein, että oireilun aikana sydämen syke on normaali (alle 100/min) ja rytmi on tasainen, mutta "kuulet" sydämen?

Se ei välttämättä ole merkki sairaudesta. Silti se on hyvä tutkia, lääkärikäynti voi olla paikallaan.

En ole lääkäri enkä muukaan alan ammattilainen.

Äänestä
  • Joo on se normaali mutta kuulen sen vaan koko ajan tykyttävän.

    Äänestä

on ollut itellänikin..pitäis varmaan hakeutua sinne lääkäriin mut pelottaa ja toisaalta tuntee ittensä ihan urpoks kun luulee 23-vuotiaana kärsivänsä sydänvaivoista..tai en oikeestaan usko et omat vaivat on suoraan sydänperäsiä mutta aion nyt kyllä selvittää..itellä tykytykset tulee aika usein illalla kun käy makuulle ja yrittää nukkua..sillon syke voimistuu ja nopeutuu jonkun verran, en oo säikähdykseltä koskaan saanu laskettua sykettä enkä omista mittariakaan..viimesin tykytys-kohtaus oli kyl jo huolestuttava, kädet hikos, syvään jos hengitti ni sattu rintaan, oksetti ja oli tosiaan sellanen olo et nyt tuli lähtö.. :( ja se tuntu kestävän ikuisuuden..olin sit kesken nukahtanu tai pökertyny, aamulla heräsin ja oli iha sairaan paha olo..syke nous ja sydän alko tykyttää jo kenkien jalkaan laittamisesta..nyt kun on ollu henkisesti ja fyysisesti ihan loppu, työt vituttaa ja ahdistaa, miehen työreissut ja jatkuva yksinolo ahdistaa, ja mummokin kuoli muutama viikko sitten ni tuntuu et sydän tykyttelee jatkuvasti..ja on ollu muljahduksia kanssa.. :( mutta lääkäriin siis menen, ahdistuksen piikkiin ne tän varmasti laittaa mut onpahan käyty sitten..ja suosittelen et meet itsekin lääkäriin, murehtimalla ne tykytykset ei varmasti katoa pois..

Äänestä
  • kyl sinne lääkäriin sit varmaan munki mentävä :(

    Äänestä

  • minätaas.. kirjoitti:

    kyl sinne lääkäriin sit varmaan munki mentävä :(

    se on ihan hyvä ratkasu, ainakin omalla kohalla uskon et kun saa sit tietää mist oireilut johtuu ni on "helpompi hengittää:)" tsemppiä, vaikka pelottaskin!

    Äänestä

  • paniikkikohtaus

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuaaaa kirjoitti:

Moi. Mulla on ollut parin kuukauden aikana sellasta sydämen tykytystä, että sydän alkaa hakkamaan hirveesti melkein missä tilanteissa vaan. Esim. En saa illalla unta koska sydän alkaa tykyttämään, ja jos pelästyn sydän alkaa tykyttään eikä sille tuu loppua. Kuulen sydämen tykytyksen melkein koko ajan. Tää vaivaa paljon :( Sydän lyö kyl ihan normaalisti mut se lyö sileen että kuulen sen koko ajan.Joo.. vaikea selittää, mutta osaisko joku auttaa? kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu