Ensimmäisen erän Lemin kunnan sisäisessä taistossa Luukkanen - Junnonen voitti Junnonen.
Toisen erän tuloksen päättää rikospoliisi. Lieneekö kolmannen erän päätös käräjäoikeudella?
Luukkanen vs. Junnonen
4
790
Vastaukset
- K-E.S.Kusta
kyseessä ei ollut kunnianloukkaus vaan kunnallissalaisuuden paljastus
- Bonehead_hunter
Onko Luukkanen tosiaan niin herkkähipiäinen, että on asiallisesta arvostelusta mennyt tekemään rikosilmoituksen???
- Paljasjalkainen Lemi
Simo Luukkanen on ollut aina kuin pieni lapsi -minä haluan sitä ja minä haluan tätä.
Pois lemiltä tuollainen äijä.Tulisi meille kaikille halvemmaksi.
- Luupää...
Lemin kunnianloukkausjutussa ei syytettä
Etelä-Saimaa 12.8.2010 16:57
Lemiläinen kunnanvaltuutettu ei saa syytettä kunnanjohtajan kunnian loukkaamisesta. Kihlakunnansyyttäjä Ilpo Kohonen on tehnyt jutussa päätöksen syyttämättä jättämisestä.
Poliisitutkinnassa ja syyttäjän harkinnassa on ollut Lemin kunnanvaltuuston viime lokakuisessa kokouksessa kuultu puheenvuoro. Siinä Juha Junnonen (kok.) arvosteli kovin sanoin kunnanjohtaja Simo Luukkasen toimintaa nostaen esiin muun muassa tämän aiemman sairausloman.
Kihlakunnansyyttäjä Kohosen mukaan kunnanjohtaja on julkisen viran haltijana velvollinen varsin pitkälle sietämään viranhoitamistaan koskevaa arvostelua.
— Sairausloma julkisestakin virasta on kuitenkin yksityiselämään liittyvä seikka. Katson Junnosen syyllistyneen asiassa rikoslain 24 luvun 9 pykälässä säädettyyn kunnianloukkaukseen, syyttäjä totesi päätöksessään.
Syyttäjä näki kuitenkin, että Junnosen ensisijainen tarkoitus oli arvostella kunnanjohtajan toimintaa viranhoidossa, ja piti tekoa kokonaisuutta arvostellen vähäisenä.
— Teosta ei olisi odotettavissa ankarampaa rangaistusta kuin sakkoa. Tämän vuoksi jätän syytteen Junnosta vastaan nostamatta, Kohonen perusteli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770