Kiinnostaisi tietää miten paljon työtehtävät vaihtelevat kys ammattien välillä? Onko palkkauksessa kuinka suuri ero?
Mietinnässä kumpaako lähteä opiskelemaan. Perheellinen olen ja rahallisesti joutuu ajattelemaan :/
Mietinnässä kumpaako lähteä opiskelemaan. Perheellinen olen ja rahallisesti joutuu ajattelemaan :/
Vastaukset 17
Vanhimmat
sairaanhoitajaksi, jos rahkeet riittää.
Kiinnostaisi tietää miten paljon työtehtävät vaihtelevat kys ammattien välillä?
Eivät paljon vaihtele. Raskasta perustyötä on molempien työ ja tehtävät monissa paikoissa lähes kokonaan samoja. Sh voi valita laajemmin eri työpaikoista ja tehtävät usein hieman monipuolisempia, aivan kaikkiin paikkoihin ei lh kelpaa. Sh:t jakavat enempi lääkkeitä ja laittavat tippoja suoneen. Siinäpä se ero useinkin on. Käytönnössä siis aika olematon ero ja koet tekeväsi samaa hommaa riippumatta kumpi hoitaja olet.
Palkka on 200 euroa parempi. Suosittelen sh koulutusta, koska sen käytyäsi voit tehdä kaikkea mitä hoitaja yleensä voi tehdä. Jokainen hoitaja osaa jakaa lääkkeet kuppiin tai antaa särkylääkkeen potilaalle, mutta lähihoitajana et välttämättä saa sitä tehdä. Johonkin leikkaussaliin et pääse töihin, vaikka siihen hommaan ei sairaanhoitajatkaan koulussa opi, vaan se on opeteltava käytännössä jopa vuoden perehdytyksellä.
Käy se sairaanhoitaja, koska jos suoritat lähihoitajan niin tuskin tulet enää jatkaneeksi kolmea ja puolta vuotta lähes samaan hommaan.
"Jokainen hoitaja osaa jakaa lääkkeet kuppiin tai antaa särkylääkkeen potilaalle, mutta lähihoitajana et välttämättä saa sitä tehdä." Voi voi!!!! Eihän se pelkkä lääkkeen anto riitä, pitää tietää mitä annetaan,miksi annetaan, mitä vaikutuksia ko lääkkeellä ko yksilöön ja tämän sairauteen eli miten seurataan lääkehoidon toteutumista ja lääkkeen vaikutusta , auttaakkko ko lääke jne.jne.
Sh koulutus on huomattavasti laajempi ja siihen liityyy paljon tietoutta ihmisen terveydestä, sairauksista ja niiden hoidosta niin fyysisesti kuin psyykkisesti että sosiaalisesti. Lisäksi sh vastaa hoitotyön suunnittelusta, toteutukesta ja arvioinnista ym.
Eihän se pelkkä lääkkeen anto riitä, pitää tietää mitä annetaan,miksi annetaan, mitä vaikutuksia ko lääkkeellä ko yksilöön ja tämän sairauteen eli miten seurataan lääkehoidon toteutumista ja lääkkeen vaikutusta , auttaakkko ko lääke jne.jne.
Suurimmassa osassa työpaikkoja LH jakaa lääkkeitä, ja se on myös koulussa opetettu ja näyttökokein suoritettu. Lisäksi suoritetaan kokeet laskuista ja teoriasta monissa paikoissa, jos valmistumisesta on aikaa. Ja kylläpä niistä sairaanhoitajatkin hylsyjä vetelevät, vaikka omasta mielestään koulutettuja ovatkin. Tämä riittää ja takaa riittävän ammattitaidon. Jokainen hoitaja perehtyy varsinkin omien potilaidensa lääkkeisiin ja hoitoon. Yhteistyötä tehdään, kukaan ei pysty yksinään vastaamaan kaikesta. Koulutetumpi hoitaja voi aivan samalla lailla seurata vaikutuksia, vaikka ei olisi itse niitä dosetteja tai tarjottimia ohjeen mukaan täyttänytkään.Monissa paikoissa voi olla työvuorossa vain yksi sh ja loput perushoitajia, joten vastuuta on jokaisella. Työpaikkoja joissa on hierarkinen systeemi työnjaon suhteen pidetään vanhanaikaisina.Sitä pitää voida tehdä mihin on koulutuskin, lukuunottamatta iv ja huumelääkkeitä, koska niihin ei koulutettu.
Se on hirveän turhauttavaa perushoitajille juosta sairaanhoitajien perässä kiireessä esim. yhden paratabsin perässä ja etsiä yhtä hoitajaa huoneesta toiseen. Se ei kyllä työnjakoa palvele. Ehkä jotkut sairaanhoitajat kuvittelevat olevansa niin koulutettuja, ettei heidän mielestään muiden ammattitaito riitä yksinkertaisiin asioihin ja ohjeiden mukaan tekemiseen. Näinhän asia ei ole. SH koulutus on toki syvällisempi, vaikka paljon siinä on sisällöltään turhaa teoriahömppää, jota ei työssä tarvi. Mutta täytyy olla myös realistinen kuva muiden koulutuksesta ja ammattitaidosta.
"Ehkä jotkut sairaanhoitajat kuvittelevat olevansa niin koulutettuja, ettei heidän mielestään muiden ammattitaito riitä yksinkertaisiin asioihin ja ohjeiden mukaan tekemiseen. Näinhän asia ei ole. SH koulutus on toki syvällisempi, vaikka paljon siinä on sisällöltään turhaa teoriahömppää, jota ei työssä tarvi. Mutta täytyy olla myös realistinen kuva muiden koulutuksesta ja ammattitaidosta."
Eli: kannattaapi todella lh:n perehtyä sh:n toimenkuvaan,koulutukseen, vastuuseen jne. Jos ajatuksesi , että sh koulutuksessa " siinä turhaa teoriahömppää" niin kertoo se jo jotain sekin tietotasosasta joka arvostelee...
Hoitotyö on hyvin vaativaa ja vaatii laaja-alaista tietopohjaa, ei pelkillä temppujen hallinnalla pitkälle pötkitä. Siksihän sh koulutukseen ei voikkaan hakea pk:sta suoraan, vaan vaaditaan aikaisempi tutkinto alalata tai yo tai vastaava perustietous.
Toki olen sitä mieltä, että lh ammatti on myös vaativaa ja erittäin tärkeää ja hoitotyössä riittää tekemistä kaikille ammattilaisille! Lh koulutus kun vaan on erityyppinen ja sitä kautta siinä koulutetaan henkilökuntaa tietyn tyyppisiin hoitotyöntehtäviin.
siinä turhaa teoriahömppää" niin kertoo se jo jotain sekin tietotasosasta joka arvostelee...
Mun mielestä arvostelu on aiheellista. Tänä päivänä monet koulutukset on menneet siihen suuntaan, että kaikkia hienoja teoriajuttuja asian vierestä arvostetaan ja opetetaan, mutta ne käytännön taidot, jotka ovat tärkeitä, eivät ole niin arvostettuja opetuksessa kuin ennen. Minusta tämä on nykyinen suuntaus yleensä koulutuksissa. On tutkittu että AMK-hoitaja ei enää vastaa tietotaidoltaan opistosta valmistunutta sairaanhoitajaa. Jossain tutkimus oli kokonaan luettavissakin, muistaakseni.
http://kirjasto.utu.fi/julkaisupalvelut/c/annaalit/C178.html
AMK uudistuksen myötä sairaanhoitajienosaaminen on heikentynyt, erot perus- ja sairaanhoitajien kesken ovat pienentyneet.Koulutukset on kyllä eri tyyppisiä, sh on pelkästään hoitotyöhön syvemmästi ja lähihoitajassa on mukana sosiaalialaakin.
hallinnolliset hommat? Lääkärinierrot? Kotiutukset, parihommelit? Yhteydenpito omaisiin? Sairaanhoitajan työ on niin paljon muutkin... Yleensä keltanokat syyllistyy tähän "hoitajan työn tärkein tehtävä on jakaan lääkeet kuppiin"... Joopa joo... Apinakin osaa pistää pillerin kuppiin.
Jossain vanhainkodeissa työ ei eroa toisistaan, mutta jokaisessa muussa paikassa ero on suuri.
hallinnolliset hommat? Lääkärinierrot? Kotiutukset, parihommelit? Yhteydenpito omaisiin?
Riippuu työpaikasta paljon ja mitä siellä on sovittu ja mikä on käytännössä mahdollista, voi olla kuka tahansa hoitaja. Sanoisin että vaihtelevasti, mutta sairaanhoitajapainoitteisesti silloin kun se on mahdollista ja on sh jolle ne työt voidaan antaa vastuulle. Jos kiertää vuosien ajan eri työpaikkoja ja eri työpisteitä, niin joutuu tekemään kaikenlaista ja käytännöt vaihtelevat. Jos on sh koulutus, niin on tehtävä noita enempi. Ne on työnkuvassa suurempi "itsestäänselvyys" kuin lähi ja perushoitajilla.
teoriahöpästä saa ylopistossa kuitenkin perusopinnot hyväksiluotuiksi. Mihinköhän hoitotyö perustuu???? Teoriaan.
Teitä on liikaa hoitoalalla, jotka kuvittelevat että ihmisen hoitaminen on vain sitä että lääkkeet kippoon ja naamariin... se on kuitenkin lääketieteen tapa auttaa ihmistä, ei hoitotyön perimmäinen tarkoitus.
Paras yhdistelmä on se missä alalle hakeutuu ihminen, joka haluaa kehittää hoitotyötään tutkitun tiedon perusteella ja osaa soveltaa sen myös käytäntöön ja on sopiva luonteeltaan hoitoalalle eli on empaatiakykyinen ja sosiaalinen jne.
Tämä teoriahömppä antaa hoitajalle valimiudet hakea tutkittuun tietoon perustuvaa tietoa.
Ei kumpaankaan. Aivan vihoviimeistä hommaa, oli kumpi vaan. Ikäviä rutiinihommia ja jatkuvaa
eritteiden kanssa läträämistä. Ei ole ihmisen hommaa. Maailmassa on kyllä sinun kannaltasi järkevääkin työtä, tartu niihin.
Oletko katkera kun et päässytkään alalle ja siksi noin kirjoitat?
Hoitotyö on arvokasta työtä, joka sisältää monipuolisen työnkuvan, moninaisia työpaikkoja, hyvät jatkokouluttautumismahdollisuudet.
nimerkkikin kertoi, yli 30 v on tullut oltua alalla, joten tasan tarkkaan tiedän mistä puhun.
Siksipä haluankin varoittaa hoitoalasta. Lisäksi vuorotyö vie veronsa ja pilaa terveyden sekä ihmissuhteet.
Nykyisin alalle pääsee kuka vaan, ennen pääsivät vain harvat ja valitut.
Edelleen olen sitä mieltä, että alkuperäisen kirjoittajan on todella syytä harkita hyvin tarkkaan ammatinvalintaansa kun maailma on täynnä siistimpiä ja parempipalkkaisia aloja.
Hoitoala on erittäin stressaavaa, turhauttavaa,raskasta kaikin tavoin ja vaatimukset loputtomat. Hoitotyö on orjan työtä.
Ihan vilpittömästi, mietippä vielä.
Kyllä nykyisin ammattikoulu tai ammattikorkakoulu pohjalla joutuu tekemään niin paljon huonosti arvostettuja rutiinihommia ihan kaikilla aloilla. Työ on rankkaa ja kielitaitoa ja osaamista pitää olla koko ajan enemmän ja enemmän.
Kyllä nykyisin ammattikoulu tai ammattikorkakoulu pohjalla joutuu tekemään niin paljon huonosti arvostettuja rutiinihommia ihan kaikilla aloilla.
Niin joutuu. Amk koulutus voi antaa hieman laajemman työnkuvan raskaassa rutiinityössä, mutta ei muuta sinänsä työtä miksikään: se on raskasta käytönnön työtä. On oltava vähintää pari vuotinen ylempi amk tutkinto sairaanhoitajan lisäksi (tosin ei näy palkassa mutta työnkuvassa on jo eroavaisuuksia) tai mieluummin jokin maisteri tai tohtori, jos haluaa käytännön puurtamisesta eroon ja selvästi parempaa palkkaa.
kirjoitetaan yhdellä R:LLÄ! Hyvä että noin katkera ihminen poistuu hoitoalalta.
Iloitse sinä vaan orjana olosta, ei ole ihmisellä sitten kovin isot ilon aiheet Valitettavasti vielä en pääse hoitoalalta pois, toivottavsti muutaman vuoden
kuluttua ,sillä tosiaankin työ vie terveyden, niin psyykkisen kuin fyysisenkin. Ja ennenkaikkea kyllästyttää.
Aika aikaa kutakin. Onneksi suurin osa orjatyövuosista on takana, säälittää nuoret (ja muka iloiset, pyh, ois hauska nähdä kuinka keinotekoinen on ilo 30 v työuran jälkeen) hoitajat.
42874€/vuosiansio vuodelta 2009. Sh. Pitää työstään.Ei pidä raskaana.. monesti on aika helppoa hänen sanojensa mukaan.Toki hän on ollut aikaisemmin teollisuudessa töissä jossa oli raskasta ja likaista ulkotyötä eli on mielestään nyt huippu hommassa.