pakkolunastus?

avoin kysymys siilinjärveläisille, myös päättäjille; onko kunnassamme tekeillä ns. maankäyttölain nimellä, kunnan luvallinen maan pakkolunastusoikeus tai - mahdollisuus yksityiseltä maanomistajalta jatkossa ??

toivon asiasta avointa keskustelua julkisella foorumilla. (en itsekää pidä suomi24 virallisena paikkana asian käsittelyyn, mutta jostain on alettava).
7730
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mistä nyt oikein haluat keskustelua? Jostain tietystä tapauksesta?

Kyllä kunnalla on oikeus pakkolunastukseen, sitten kun ja jos sellainen tarpeelliseksi katsotaan. Kaikilla kunnilla on sellainen oikeus, ja sitä pitää myös käyttää, jos se on välttämätöntä.

Mikä tässä on ongelmana?

Äänestä
  • jos en halua myydä maatani kunnalle se voidaan pakkolunastaa kunnan määräämällä hinnalla. kyllä sellainen ketuttaa. ja mikä ¨määritellään tarpeelliseksi ja välttämättömäksi. mielipidekysymys.
    mutta pointt= ongelma minun mielestäni on se, ettei yksityinen ihminen saa itse päättää mitä, kenelle ja millä hinnalla maataan/ kiinteistöään myy. vähän kun ennenvanhaan kommunismin aikaan itänaapurissa.

    Äänestä

ja niiden sallimissa puitteissa.

Äänestä

Riippuu siitä onko sulla mopo!

Äänestä

Pakkolunastusta ei muistaakseni ole käytetty ainakaan lähivuosikymmeninä. Maanhankinta on tehty vapaaehtoisin kaupoin. Tuskin pakkolunastuksen tarvetta on olemassa. Onhan tuota maata saatu ostettua aivan kohtuullisin hinnoin. Siinä tilanteessa, jos joku tietty erityisen tärkeä maa-alue pitäisi saada haltuun, eikä sitä vapaaehtoisin kaupoin saada neuvoteltua, pakkolunastus on mahdollinen.

Äänestä
  • Kun yksi yksinkertainen äijä ei suostunut selvän ylivoiman edessä samaan minkä muut maanomistajat hyväksyivät niin tapahtui se pakkolunastus ja se äijä ei saanut niin hyvää hintaa maastaan kuin ne vapaaehtoisesti maakauppaan suostuneet. Siis kyse oli Kemiran tehdasalueen alle jääneistä maista.
    Eli pakkolunastus toimii ja on syytä varoa sitä.

    Äänestä

kunnassa ei ole pulaa rakennusmaasta. Jos kunta ei saa vapaaehtoisilla kaupoilla maata, voi se poikkeuslupakäytännöllä rajoittaa yksityisten tonttien myyntiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


13 kirjoitti:

avoin kysymys siilinjärveläisille, myös päättäjille; onko kunnassamme tekeillä ns. maankäyttölain nimellä, kunnan luvallinen maan pakkolunastusoikeus tai - mahdollisuus yksityiseltä maanomistajalta jatkossa ??

toivon asiasta avointa keskustelua julkisella foorumilla. (en itsekää pidä suomi24 virallisena paikkana asian käsittelyyn, mutta jostain on alettava).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu