olen käynyt läpi kaikki kaniyhdistuksen kasvattajat, olisiko teillä joitain osoitteita jossa myydään kääpiöluppia? Täällä kaipailaan suuresti omaa kanikaveria päivien piristeeksi mutta kun niitä on jotenkin niin vaike löytää :)
Vastaukset 11
- tania78
On yksi yleisimmistä.
Kaniyhdistyksen sivuilta ei siis löytynyt yhtään kasvattajaa, joka olisi ollut myymässä tai poikueita tulossa ???
( aika uskomatonta... ) - Täytyy käydä ihan itse katsomassa... :)
Usein myös näyttelyissä on poikasia myynnissä...
Tietysti tuolla lemmikkieläin kaupoissa on, muttei välttämättä puhdasrotuisia "kääpiöitä", joten suosittelen odottamaan kunnes kuukauden kuluessa jollain virallisella kasvattajalla on !- taniia78
eikä se ole mikään kauhean ISO vaan normaalin kokoinen. Tottakai löysin kaniyhdistyksen sivuilta parisen oikean tuntuista paikkaa mutta kun asun helsingissä niin suurin osa kaniloista on jossain keski suomessa jonne en raaskisi ajaa ja pikku pupukin kärsisi niin pitkästä ajomatkasta. Kysynkin jos joku tietäisi jotain kääpiöluppa kasvattajia joita ei kaniyhdistyksen sivuilta löydy :)
...Santaharjun kanisivut. Siellä on luppiksia. Kai tiedät,että KÄÄPIÖluppa on tosi iso kani.
- pm2
eiks se iso luppa oo ranskanluppa?kääpiöluppakorva on nimensä mukaisesti pieni?
- tania78
pm2 kirjoitti:
eiks se iso luppa oo ranskanluppa?kääpiöluppakorva on nimensä mukaisesti pieni?
Kyllä kääpiluppa lasketaan kääpö-rotuihin ja sen ihannepaino on alle 2 kiloa. Tosin verrattuna hermeliiniin se näyttää aika isolta. =)
Ranskanluppa onkin jo sitten iso möhkäle. - Sama vastaaja
pm2 kirjoitti:
eiks se iso luppa oo ranskanluppa?kääpiöluppakorva on nimensä mukaisesti pieni?
Ja Ranskanluppa on varmaan oikea JÄTTI,mutta kun itse kuvittelin että kääpiöluppa olis ollu sellanen hermeliinin kokonen ja korvat vain lupassa,niin erehdyin ja nyt minulla on "kääpiöluppa",joka on samankokoinen kuin maatiaiskani. Ja ihan paperillinen pupu. Aika tempperamenttinen tapaus.
Kääpiölupat on aika pieniä, niinkuin rodussakin on KÄÄPIÖ sana!!!!
Yrittäkää nyt ymmärtää että täällä kysyttiin mistä niitä saa ja sitten juttelette jostain kanin koosta!
Kääpiöluppa kasvattajia löytyy vaikka mistä!- Nipsu
..Santaharjun kanisivut. Siellä on luppiksia. Kai tiedät,että KÄÄPIÖluppa on tosi iso kani.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Ai iso? :'D Muute vaa yks pienimmist kaniroduist xd - Kanejaka
Kääpiöluppa on kaikista luppakorvaisista kaniroduista pienin korkeintaan painaa 2 kiloa. :)
Sivustoilla usein kysellään mistä löytää jotain tietyn rotuista tai väristä kania joten toivottavasti tästä pienestä tiivistelemästä linkkeineen on kania harkitseville apua :)
ENNEN LINKKILISTAA, HUOMIO!
Valveutunut kaninostaja hankkii lemmikkinsä aikuiselta ihmiseltä, joka tietää mitä tekee. Kasvattajan virallisuus, tai epävirallisuus, ei ole mikään tae kasvatuksen laadusta, joten aina ennen kanin hankkimista olisi hyvä miettiä millaisesta paikasta lemmikkinsä haluaa ostaa, ja sitten ottaa selvää mistä tällainen paikka löytyy. Ostaja voisi käydä paikanpäällä tutustumassa kasvattajaan ja katsastamassa millaisissa oloissa kanit asuvat, tai vähintäänkin kysyä kasvattajalta seuraavat kysymykset:
-Minkä kokoisissa häkeissä kanit asuvat ja saavatko ne liikuntaa häkkinsä ulkopuolella?
-Kuinka usein naaraat saavat poikasia? (suositus on enintään 2-3 kertaa vuodessa)
-Ovatko poikasen vanhemmat terveet ja onko suvussa ollut mitään perinnöllisiä sairauksia (erityisesti kääpiörotuisten kanien kanssa purentavikaa esiintyy erittäin paljon, eivätkä kaikki kasvattajat mielellään kerro sitä esiintyneen)
-Ovatko poikaset käsittelyyn tottuneita? (kaninpoikanen ei synny käsikesynä ja voi olla mahdoton totuttaa käsittelyyn, jos sitä ei ole siihen totutettu jo kasvattajan luona)
-Jos et halua edistää kanien lihakasvatusta, saatat haluta hankkia kanisi muualta, kuin lihakaneja kasvattavasta kanilasta.
Katso http://kaniwiki.wikispaces.com/Kanin hankinta
1. Eläinsuojeluyhdistyksillä/löytöeläintarhoilla on usein paljon kodittomia erilaisia ja eri-ikäisiä kaneja vailla hyviä koteja. Katso paikkakuntasi yhdistys ja kysy heidän kanitilanteesta
esim. onnentassu http://www.onnentassu.fi/
tai www.hesy.fi
tai http://karkurit.fi/loytoelaintarhat
2. Suomen Kaniyhdistys pitää listaa yhdistyksen hyväksymistä virallisista kasvattajista
http://www.kaniyhsistys.com -> kasvattajat
3. Muita hyviä paikkoja netissä löytää haluamasi kani esim.epäviralliselta kasvattajalta tai vaikka vahinkopoikueesta tahi kodinvaihtajasta:
- http://www.petsie.fi/ TORI
tai kokeile HAKUa syötä nimikenttään myydään ja laji KANI.
- http://www.lemmikkipalstat.net APULA MUUT
- http://sky.foorumit.fi/index.php MYYNNISSÄ OLEVAT KANIT - kääpiöluppafani
Etsin kääpiöluppa kasvattajia Espoosta tai siitä läheltä. Mielummin Espoosta. Jos olet kääpiöluppakasvattaja ja olet Espoosta tai siitä läheltä niin voisitko ilmoittaa jos voisit myydä semmoisen minulle. Jos voisit myydä ilmoittaisitko värin ja hinnan minulle. olisi tosi kiva jos kääpiölupan saisi louvutus iässä jos sitä ei saisi ilmoittaisitko mintä ikäsenä sen saisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6171633Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44887Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl487753Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14743- 45672
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30566- 32543
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE161498