Jos et aja, johtuuko se siitä, että haluat olla kuuliainen lain edessä? Vai siitä, että tiedostat nopeusrajoitusten tarpeen?
Sattui vaan silmään Guzenina-Richardsonin sanomiset. "Tilanne on kertakaikkisen nolo. Kansanedustajilta vaaditaan ja tuleekin vaatia kuuliaisuutta lain edessä ja hyvää harkintaa erilaisissa elämäntilanteissa."
Lain takiako vain nopeusrajoituksia tulisi noudattaa. Eikö arvon rouva ymmärtänyt ehkä vaarantaneensa liikenneturvallisuutta. Nopeusarajoitukset on laadittu yleisen liikenneturvallisuuden vuoksi ja ensisijaisesti sen nimissä niitä tulisi myös noudattaa. 50 km/h ylinopeus on jo aika paha.
Sattui vaan silmään Guzenina-Richardsonin sanomiset. "Tilanne on kertakaikkisen nolo. Kansanedustajilta vaaditaan ja tuleekin vaatia kuuliaisuutta lain edessä ja hyvää harkintaa erilaisissa elämäntilanteissa."
Lain takiako vain nopeusrajoituksia tulisi noudattaa. Eikö arvon rouva ymmärtänyt ehkä vaarantaneensa liikenneturvallisuutta. Nopeusarajoitukset on laadittu yleisen liikenneturvallisuuden vuoksi ja ensisijaisesti sen nimissä niitä tulisi myös noudattaa. 50 km/h ylinopeus on jo aika paha.
Vastaukset 33
Vanhimmat
nyt kun tiukensivat sakotusrajaa olen hiljentäny mutta en tarpeeks muutama viikko sitten räpsähti sellaisessa harmaassa pöntössä kun ajoin sen ohi kolmen päivän kuluttua tuli kotiin seittemänkympin pikavoitto kahdeksankympin alueella kahdeksankahdeksan ovat tiukentaneet todellakin taidan vieläkin heljentää.
autoilijoista ajaa ylinopeutta mutta ylinopeudella ja ylinopeudella on eroa. 50 on aika paljon enemmän kuin 8 km/h.
suurta ylinopeutta oo ajanukkaan koskaan mut ei siinäkään rahankeruussa oo mun mielestä mitään järkee kun leveellä hyvällä tiellä ajaa noin pientä ylinopeutta kun määkin ajoin.
se vähän noinkin. Mutta minne se raja sitten vedetään, jossain sen on oltava.
mutta jos ei aja reilua yhdeksääkymppiä niin rekat roikkuu takapuskurissa kiinni sekin on aika tympeetä pimeellä kun pitäs olla vielä skarppina ja vilkuilla tienvarsia hirvien takia.
tuo rikesakon määrä.
Sain kerran 8-tiellä 80 rajoitusaluella satasen rikesakon peltipoliisilta, kun nopeuteni oli ollut 82, silloin sielä kokeilivat nollatoleranssia.
Ei ole, ei.Taas esimerkki...jos Erkki Meikäläinen olisi ajanut 150km satasen alueella,
niin kortti olisi lähtenyt kuivumaan saman tien.
vissiin esimerkkejä ennestäänkin. Vaan syyttäjä ainakaan ei sakkoon tyydy, lehden mukaan.
En aja ja johtuu ihan siitä että mulla ei ole korttia, paitsi joulukortteja on nyt muutamia tuolla kaapin päällä ja toisekseen ei mulla ole autoakaan :))
täs tunnustan ajaneeni ylinopeutta silloin tällöin.):
tuon itekkin. Viimeksi sunnuntaina ajoin nopeusnäyttöön 2 km/h ylinopeudella. Ja on sitä ollut välillä vähän enemmänkin. Ei kuitenkaan ikinä likellekkään noita Guzeninan lukemia.
250 km/h Yamaha pikku maxi. Autotkin olivat silloin sellaisia. Ritmo Abarth 235 km/h. En ole saanut ylinopeussakkoa yli kymmeneen vuoteen.
konepyörä edes kulkenut tuommosia lukemia. 140:ssä jo (huonon) katteen ilmavirrat riepotteli liikaa.
Minen ole saanut kun yhden ainoan parkkisakon.
nuorempana rahaa ja välineitä. Nyt ei ole mitään:-D)))
Silloko ajoin en koskaan ajanu ylinopeutta. Yhen kerran oon eläissäni ajanu sitä Helsinkiin johtavaa sprinttitietä ja sillo oli pakko ajaa suht kovaa.
Nyt joku kansanedustaja, just luin, on kaahannu 150 km/h. Tulipahan mieleen et vetäsivät yhen tien pehmee- ja kuumapäisille ( jotka haluu ajaa ku tositaitoiset luja ja rajoituksitta ) ... jokanen sais losottaa Omalla vastuulla niin paljo ku sielu sietäis. Tuolla tiellä minkään osa-alueen vakuutukset ei ois voimassa.
tiellä ajavat eivät olisi niin pikkutarkkoja omankaan henkensä puolesta. Kaikkihan tietysti ovat niin hyviä kuskeja, ettei pieni kaahailu ole vaaraksi mutta aina joku toinen voi posauttaa päin.
Vois olla, et tuolla tiellä ajavista ees joku viisaantuis
Iltaa pohojanmaalta.
En pirä kovasta vauhrista, tekniikka kiinnostaa mutta kovaa vauhtia pelekään. Eikä tualla kuorma-autoolla erees pysty kaahaalemahan, rajoottimet huolehtii hätäälyt pois. Se vaan lakkaa vetämästä ku vauhti kipuaa liki yhyreksähänkymmenehen. Ei sillä sakkoja vauhrin takia saa, eikä ne niitä erees tarkkaile. Kuormanpainojen ja sirontaan kans saa olla kyllä niinkuun sanotahan karppina. Niistä ei päätä silitellä ja sellaasen 1000 euron sakoon saa meleko näpiästi. Vähän väliä ajattavat vaakalle.
Henkilöautoolla mä en erees palijoa ajakaan, kauppareissuut käyn polokupyörällä, saa liikuntaa ja raitiistailimaa, päivät ku haisteloo dieselin käryjä ja kuunteloo niiren jurinoota niin oikeen ällööttää jo ajatuskin lähtiä autoolla asioolle, vapaa-aikanaan.
terv. seppä ja Tiitu pikkuunen lumiosateeseelta lakeurelta.
ajaa lujaa ja paljon.
Mutta radalla,en maantiellä.
Maantiellä ei ole kiire.
eivät sentään vielä ole tainneet peltipoliiseja pystyttää. Minäkin nuorempana vähän jokkista ajelin. Siinä nyt ei huippunopeudet kummosia olleet mutta rajua menoa kuitenkin.
Ajelen 80 alueella sallittua 80 ,autoja menee ohi,saan mitä kummallisempia vilkutuksia valoilla,tuuttaillaan jne..En tiedä pitäisikö ajaa sitten ylinopeutta,mutta en halua niitä pikavoitto lappuja postissa..koen tämän aika harmilliseksi asiaksi,en halua olla tiellä tulppana,mutta rajoitus on 80 ja ajan sitä.Olen tarkistuttanut että mittari näyttää oikean lukeman.
yhtään, jos koet harmilliseksi kun minäkin koen vaikka ajaisin "vain" kympin yli. Ei niin pientä ylinopeutta tarvi kauan ajaa kun on jo joku takapuskurissa. Vilkutuksiin ja tuuttailuihin ei kyllä ole kenelläkään mitään syytä.
Näytä keskisormea;)
raskas kaasujalka, ei voi mitään kun on hyvät tiet ja iso auto niin pakostakin aivan huomaamatta tahtoo nuo hevoset lähteä laukkaamaan. Tietenkin aina muun liikenteen tahdissakin täytyy olla ja paljolti riippuu jos kovin liukasta niin silloin ei uskalla hurjastella.
Tänäkin aamuna pani taas ihmetyttämään tuo liikenne käyttäytyminen. 80 rajoituksessa suoralla tiellä, eikä vastaantulijoita, papparainen edellä lippalakki päässään hurjasteli 60:ä. He jotka ajavat alinopeutta ovat enemmän vaarallisia liikentessä, kuin he joilla saattaa olla 10 kilometriä ylinopeutta, omasta mielestäni.
Niin miksi jollekkin hyvälle tieosuudelle laitetaan 80 nopeus,sitä tuolla Autoileva nimimerkilläni tarkoitin,jos ajat sen 80 saat mitä erilaisempia käsi ja valomerkkejä.
Asia on erikseen nämä 50-60 ajavat kuskit,heidän pitäisi mennä edes bussipysäkille että päästäisivät jonot ohi...Kaikki tiet voisivat olla 100 rajoituksella,ite pitäis ymmärtää ajaa kelin mukaan..
Kun paljon ajan tuolla,niin nuo ohitukset nostaa karvat pystyyn,on niin monta läheltä piti tilannetta ollut,hirvittää joskus.
kyllä tuon "alinopeuden" suhteen, jos vaan keli ei ole paha. Alinopeudella ajavat aiheuttavat paljon tarpeettomia ohituksia. Jotkut hermostuvat, jos ohituspaikkaa ei tahdo löytyä ja tekevät riskiohituksia.
Yritän katsoa kulloistakin liikennetilannetta kokonaisuutena ja sovitan oman ajorytmini sen mukaan. Mikäli joustavuuden ylläpito vaatii ylinopeutta niin sitten mennään.
pitäisi ollakkin, järki mukana. Mutta kun joillakin sitä ei ole ja siksi kaikki kärsivät ja makselevat turhia sakkoja pienistä ylinopeuksista, joista ei ole aiheutunut vaaraa kenellekkään.
Pieni alinopeus voi olla vaarallisempaa kuin pieni ylinopeus.
pahan hirvikolarin vuosi sitten tiellä 7. Auto meni lunastukseen, mutta itse selvisin pelkillä naarmuilla. Hirvi raahautui etujalkojensa voimalla 150 m tieltä metsään kaikki toisen puolen kylkiluut poikki. Tuttu riistapäällikkömme kävi sen lopettamassa. Sen jälkeen olen kunnioittanut hirvivaaramerkkiä.
onnettomuudessa sinulla. Työkaveri meni työkyvyttömäksi, ei kuolema kaukana eikä se jäljellä oleva elämäkään hääppöstä ole. Törmäsi hirveen tosin moottoripyörällä.
Syksyn aikana olen nähnyt peuran kolmesti ja hirven kerran ylittävän tietä, aina sen verran etäällä, ettei vaaraa ole ollut. Usein on ihmetyttänyt, eikö hirvet yhtään pelota niitä, jotka tuolla metsätaipaleella märillä syyspimeilläkin ajavat reilua ylinopeutta.
Ei nykyään enää oikein voi ajaa lujaa. Liikaa liikennettä. Sekä peltipoliiseja. Mökkireissu pidentynyt puolellatoista tunnilla suuntaansa parissakymmenessä vuodessa.
Asia on vähintäänkin kaksipiippuinen. Nopeusrajoitus nyt on, sitä pitää noudattaa. Sitä vartenhan ne säännöt on, että niitä noudatetaan ja jostain syystähän ne on määrätty.
Mutta kyllä tunnen itseni idiootiksi kesäisenä yönä aakeella laakeella kuutamolla körötellessäni satasta, kun ihan hyvin vois ajaa sataakuuttakymppiä. Ketään vaarantamatta, virkeenä, hyvällä arjalaisella autobahnalle tarkoitetulla muskeliautolla erittäin hyvällä kestopäällystetiellä.
Mutta kun on peltipoliisit. Niin, parkissa olevalla autolla harvemmin ajetaan kolareita.
Olen alkanut ihmettelemään, milloin poliisi ja muut viranomaiset kerkeävät tutkimaan oikeita rikoksia. Kaikki aika menee johonkin tupakointiin julkisilla paikoilla tai alaikäisten papattien paukuttelun valvomiseen.
Kutsi teki minkä voi. Pakko tunnustaa, edustajan posti menee jos valehtelee, se on laissakin. Ja aiheesta oli täälläkin vasta keskustelua.
Mutta kun ei tiedä asiasta kuin lööppien välityksellä, mitään varmaa kutsin asiassa ei voi sanoa. Käsitykseksi jäi, että ajoi lujaa, totta. Mutta tilanteesta, tiestä jne ei ole ollut mitään puhetta medioissa. Ja kun lakia ei saa rikkoa jne. Voi muuten olla ihan vahinkokin, ei nykyautossa pikkanen ylinopeus tunnu muualla kuin nopeusmittarissa, nykyisillä teillä.
Liikennettä kun on paljon, ei siinä mun mielestä saa olla niin tyhmä, että alkaa posottaan kovaa. Liikaa vaaratilanteita. Monesti tienpäällä ihmetyttänyt tyypit, joilla on erikoinen näkökyky. Näkevät mutkan taakse jollain röntgennäöllä kun ohittavat rikemaksurajalla ajavaa autoa...
Mä muuten uskallan ajaa alinopeuttakin tarvittaessa. Kelit, näkyväisyys jne. Mutta vaarallista sekin on. Siis kun jotkut ajaa silti sitä ylinopeutta. Useasti tienpäällä sattunut, että joku kans tsadiin posottava tyyppi painaa kaameassa lumisateessa valot vilkkuen ja torvet soiden edelle. Ja sitten kun se reppana ei näekään mitään ja alkaa köröttään kävelyvauhtia, pitää sitten ite koittaa ohittaa se, että matka etenisi.
Pakko kertoa yks juttu. Karmee keli nelostiellä, lunta tiukkana sivutuulena. Jotenkutin sai ajeltua jotain seittemää kymppiä. Vedin harvaa letkaa nolla-autona. Joku Osrami ohitti hirveellä kyydillä. Vastaan tuli aura-auto. Hiljensin paljon valmiiksi, tuli pykällettyä kolmosellekin. Sitten otin suunnan ja ajoin tasaisesti suoraan eteenpäin lumipilvessä. Tie kun vie eteenpäin ja mitä joutuisammin näkyvyys paranee, sen parempi. Niinno, se saatanan maanteiden räikkönen oli pysäyttänyt autonsa keskelle tietä ja lumipilveä, kun ei nähnyt mitään. Noh. paniikkijarrutukset, paiskoin kaikki mahdolliset valot päälle jne. mitä sitä nyt paniikissa kerkeää tekemään, ja parit Vataset kun piti koittaa väistellä. Nelostielle mahtuu kyllä kolme autoa rinnakkain. Ei kuolonuhreja eikä peltikään kolissut.
Autot kulkee nykyisin kovenpaa kuin kuskit. Huomaaetenkin nuorison kolariuutisissa. Ite kun sai kortin, hyvä oli jos fiiatti kulki sataa, nyt kun saa kortin, bemarilla pääsee kahta ja puoltasataa.
=DW=
paljon mutta enimmäkseen asiaa. Noihin ylinopeusrikkomuksiin on tietenkin vähän turhakin ottaa kantaa kun ei tiedä olosuhteita. 50:n ylinopeus moottoritielläkin ruuhka-aikaan on vakava juttu kun taas jollain tien pätkällä näkyvyyden ollessa hyvä kaikkialle ja muita autoja ei edes näy, on ihan sama vaikka ajaisi kahtasataaviittäkymppiä. Mutta olkoot autot kuinka hyviä tahansa, tuskin 50:n ylinopeus voi olla vahinko.
Mutkan taakse näkeminen muuten tuntuu olevan aika yleistä. Monilla on tapana oikoa mutkat vastaantulijoiden kaistan puolelta. Mutkaisella, mäkisellä tiellä metsän keskellä (jollaista itsekkin ajan työmatkana) tulee toinen usein kaarteessa vastaan liki sivupeilit toisiaan hipoen. Sitten kun vastaan tuleekin isompi auto ja tulee äkkiä tarvetta muuttaa ajolinjaa keskellä kaarretta, talvikeleillä tulee helposti tiukat paikat kun se ulkokaarteen reuna on lumisohjoinen kun sitä ei ole ajamalla puhdistettu.
vuoden mittaan tulee yli 50 000km ja ainakin yhdet ylinopeussakot. Koskaan ylinopeuteni ei ole ylittänyt 25 km/h, joten melko pahalta tuntuu Marian ylinopeus ja vielä naiselle tapahtuneena.
Kesällä lievää ylinopeutta pääteillä ajellen. Sivuteillä aikalailla nopeusrajoitusten mukaan.
Navista kattelen todellisen nopeuden.
Talvella nopeus kelin mukaan, eikä sallittuja nopeuksia paljon ylitetä. Tässä enää kannata kovin paljon hötkyillä. Parempi kun pääsee turvallisemmin ja pienemmillä kustannuksilla perille.