Onko kellään kokemusta kyseisestä aineesta? Millä tavalla olette sitä käyttäneet?
Naltreksoni
Kohtuullistaja
133487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
sain reseptin vuosi sitten, en oikein ymmärtänyt otetaanko sitä sillon vain kun juo vai joka päivä. joten jäi syömättä kokonaan.
kuulemma vie viinanhimoa pois käytettäessä sitä ja viinakaan ei nouse niin pahasti päähän kuin mitä muuten nousisi sillä määrällä mitä juo. varmaksi en sano, mutta näin ymmärsin itse sen toimivan.
Olen lukenut netistä paljon kirjoituksia ja tuo näyttää se idea olevan. Ajattelin lähinnä, että aine auttaa varmasti, jos sen ottaa hieman ennen juomista. Ehkä se tarvitsee sitten vain kokeilla, että paljonko sen jälkeen pystyy/tekee mieli juoda. Suurempi kysymysmerkki oli se, että jos iltaa aloittaa ilman ja siinä vaiheessa kun esim joku sivullinen huomaa, että nyt alkaa riittämään ja pyytää ottamaan aineen, onko siitä mitään iloa enää sitten vai onko jo myöhäistä. Kysymyksessä on nimenomaan tarve kertajuomismäärän pienentämiseen, ei niinkään estämään useita ryypykertoja.
Esim.
http://www.tohtori.fi/?page=5817524&id=1723645
http://www.paihdelinkki.fi/keskustelu/viewtopic.php?p=358471
Kysyin lekurilta, moitti hieman brenkkuni menoa.
Vastaus tuli: siitä mitään hyötyä ole, joudut vain juomaan enemmän, jotta saat kunnon kännit päälle. Ja sitten voi käydä hyvin huonosti. Jos et muuten lopeta tai vähennä, käytä antabusta.
Antabusta käyttäneet alan ihmiset ovat tehneet juuri samoin, että vetäneet niin kovat kännit, että Antabus-reaktiota ei huomaakaan, ja sen jälkeen voi jatkaa kännäämistä, vaikka on kuuri päälläkin.
Kaikkein helpoimmin juopot kusettavat itseään jättämällä käytöstä pois niin Antabukset kuin Reviat, ne kun häiritsevät juomista.
Raittiutta ei pillereistä saa.
näin on, mutta sillon kun kyse on ihmisestä, joka juo vaikka kerran kuussa, mutta hengenvaarallisella tavalla, luulisin asian olevan hieman eri.
Tutkin myös nuo linkit, mutta minäkään en löytänyt vastausta siihen, että voiko revian ottaa vaikka kymmenen oluen jälkeen, että homma katkeisi siihen?
Onko kukaan huomannut käyttäessään naltreksonia, että onko se vaikuttanut tupakanhimoon? Eikö periaatteessa samalla tekniikalla sen pitäisi vaikuttaa siihenkin?
Ei tarvita viinasta tai tupakasta erossa pysymiseen.
Ainoastaan pahimmat vieroitusoireet voi tasata tarkoitukseen sopivilla lääkkeillä/korvaushoitotuotteilla..
Revia salpaa opiaattireseptoreita joten tupakan rauhoittavaan vaikutukseen sillä voi olla vaikutusta. Mielihyvän määrä ehkä vähenee.
Kokeilin, ei auttanut. Kiva nousuhumala ei tuntunut missään, joten piti juoda enempi kuin ennen naltreksonia. Humalahan siitä tuli, ja paha krapula.
Tarkistapa hinta tälle lääkkeelle, viimevuonna 28 tabletin pakkaus maksoi hiukan yli 65 euroa. Kela ei korvaa ainakaan ensimmäistä kuukautta, sen jälkeen voi lääkärin lausunnon avulla hakea kelakorvausta( n. 60%).
Aluksi pitäisi olla viikko juomatta, ja sitten aloittaa Revia, mutta vasta muutaman revia-päivän jälkeen. Lääke alkanee vaikuttaa joskus, myöhemmin ei tarvi ottaa tablettia kuin silloin, kun tietää etukäteen koska juopottelu alkaa!
http://tiedostamaton.net/mielihyva.html
Sain reseptin aikanaan, yhden pillerin jälkeen ei tehnyt mieli juoda. Seuraavana päivänä en tarvinnut enää pilleriäkään eikä maistunut alkoholikaan.
Mulla toimi katkaisuna, mutta syyt juomiseen pitää jokaisen hoitaa myös sen jälkeen. Tsemppiä!
Naltreksoni kun vetää niin määrät tuplaantuu.
Ennen riitti kossupullo päivässä, nyt kaksi.