http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16869
Älkää sitten tilatko noita!! Eivät todellakaan ole aitoja Philips polttimoita, vaan ala-arvoista roinaa.
Älkää sitten tilatko noita!! Eivät todellakaan ole aitoja Philips polttimoita, vaan ala-arvoista roinaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mihin perustuu väite väärennöksestä? Oletko saanut Philipsiltä tiedon asiasta. Väitän, että tavallinen kuluttaja ei yleensä mistään näe tavaran aitoutta. Eiköhän tuohon puutu Philipsin lakimiehet, jos noin avoimesti myydään merkillä.
Kaveri niitä tilasi muutaman paketin. Ulospäin kaikki näytti aidolta. Kaverin siinä avatessa pakettia, huomasin, että pakkaus näytti jotenkin epäsiistiltä ja "halvalta". Jonkun karvojakin oli mukana. Yhdessä polttimossa oli lasissa epämääräisiä raitoja tai naarmuja. Kaveri polttimoita autoonsa aivan asiallisesti laittoi lasiin koskematta, sitten parin tunnin testauksen jälkeen lasin sininen väri yksinkertaisesti karisi pois melkein kopauttamalla. Aivan selvästi väärennettyä ala-arvoista roinaa. Polttimon lasi oli vain kastettu johonkin siniseen liemeen.
Väärennöksen yleensä erottaa poikkeuksellisen edullisesta hinnasta, huonosta laadusta ja pakkauksen mahdollisesta hieman epäsiististä sisällöstä. Silti kaikki logot yms. kiiltokuvat näyttävät aidoilta.
Minun on erittäin vaikea kuvitella noiden olevan aitoja Philips polttimoita.
http://www.autolamps-online.com/index.htm
Tuossa kaupassa todennäköisemmin aidot maksaa 55 taalaa postikulut. Hong Kongin putiikissa 30 taalaa sisältäen postikulut. Eli siis 1/2 hintaan saa "Philips" polttimot.
"...packing is free..."
oho siihen 55 taalaan kuuluikin jo postikulut, no ei paljon auta.
No tulihan ne perustelutkin sieltä. Näyttäis todella siltä, että on jotain kopioita. Tarkkana pitää olla tuolta nettikaupoista tilatessa. Olen kyllä tottunut tilailemaan netistä kaikenlaista, mutta autolampuissa en vielä ole tarvetta havainnut. Käytän tällä hetkellä Philipsin X-treme powereita ja vision plussia, enkä ole huomannut hinnoissa niin paljoa eroa, että olisi tarvinnut tilata. Tuossa kannattaisi olla yhteydessä Suomen Philipsiin ja vaikka lähettää nuo lamput pakkauksineen heille samoin kuin tiedot ostopaikasta. Voisivat sitten vaikka ruveta ahdistelemaan noita piraatteja. Eipä siitä kuluttajalle muuta hyötyä taitaisi olla, kuin saada hyvä mieli saadessaan tuollaisen roskaa myyvän kaupan ehkä ahtaalle.
Onko tuolla mitään merkitystä ?
Diamond Vision ei lamppuna ol kovin kaksinen
Jos joku maksaa yli 10 € H1-polttimosta, on se sille ihan oikein, että saa sontaa.
Tuosta paikasta kun tilailee, ei välttämättä kannata kuvitella saavansa ns. alkuperäisiä.
Ala-arvoisen roinan tilaamiseen kyllä kelpo saitti.
Itse olen LED taskulamppuja sieltä tilannut. Onhan ne halpoja ja kirkkaita, mutta niiden toimivuus pitää ensin tarkistaa ja tarvittaessa kontaktihäiriöt korjata.
http://www.kodintarpeisiin.fi/index.php?route=product/product&path=41&product_id=66
suurin osahan ellei kaikki rojut tuolla on jonkin näköistä piraatti kamaa tai muuten vain halpaa rihkamaa.