täristää: renkaat vai vetonivelet?

lievää tärinää

Maantienopeudessa kun rattia kääntää hivenen, esim. ohitustilanteessa, niin ratissa tuntuu pieni täristys/tutina. Suoraan ajettaessa ei mitään. Apukuskin penkillä tuntee myös jatkuvan "hypytyksen" taajamanopeudessa, mutta maantiellä ei niinkään. Kun tuo oireilu ilmenee nyt tuolla tavalla, niin oma epäilykseni kohdistuu vetareihin, sisempiin tai ulompiin. Samat talvirenkaat on olleet alla jo kolmatta vuotta ja aiemmin ei ole ollut vastaavaa. Tosin renkaitten tasapainoa ei ole kyllä tarkistettu koskaan oston jälkeen. Jos renkaat ovat epätasapainossa, niin luulisi sen tällöin vatkaavan rattia ja koko koria jatkuvasti ja erityisesti maantienopeudessa. Mitäs mieltä täällä ollaan asiasta? Auto on sitten Toyota Avensis -98, eli tärinäherkkä kosla.

6

4511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mk

      Että talvirenkaista on kankaat revennyt ja täristää sen takia ja ei pitäisi täristää jos vetoniveler kuluu mutta jos vetareihin on tullut isku ja ovat vääntyneet mutta se täristää koko ajan.

    • epätasapainoa

      tai epätasaista kulumista.
      Tutina tulee useinkin esiin kaarteissa jos/kun renkaan sivu
      on kulunut epätasaisesti.
      Vetari alkaa enemmin äännellä.

    • vetonivel..

      Mulla teki Mazda 626 aikoinaan just samat oireet. Ulommainen nivel oireili. Silloin oli vaseliinit tulleet ulos rikkinäisestä suojakumista, ja.. ihme kyllä, uusi suojakumi ja uudet vaseliinit ja ajettiin ties kuinka kauan kunnes auto meni vaihtoon.

      Kokeile vaihtaa renkaiden paikkaa, jos ei vaikuta niin nivel se on.

      Joissain avensiksen vuosimalleissa on ollut ongelmia myös sisempinen nivelten kanssa. Ja kokeile myös nitkuttaa sitä sisempää niveltä edestakaisin, ottamalla kiinni nivelen runko osasta (ei vetoakselista) jos se heiluu reilusti sieltä vetopyörästöstä, niin silloin on huolta tiedossa..

    • eräskin

      Itsellä golfissa sisempi vetonivel aiheutti tärinää kiihdyttäessä ja lopulta täristi tasaisessa ajossakin,koko auto tutisi. Ratissa ei tuntunut. Rasvat olivat tulleet pihalle ja nivel vaurioitunut.

    • moro jos alut alla varmista ettei ole sovite rengaita jäänyt vanteista pois huom jos vanne ei ole suora sovitteinen malli. kura tekee saman jos pieniä palojo on irtoillut eri kohdista vannet!!

    • lievää tärinää

      Nimittäin käytin renkaita tasapainotuksessa, niin sieltähän löyty lumen ja jään lisäksi epätasapainoa. Nyt on n. 650 kilsan reissu heitetty ja ei sinä aikana täristäny yhtään missään nopeuksissa. Eli taisi selvitä säikähdyksellä tästä ongelmasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe