Vinkkejä tulevalle Alokkaalle

Jerminaattori

Tässä olisi armeijaan lähtöön vajaat 2vk aikaa, jotenka ajattelin kysästä täältä jotain vinkkejä miten tekee ekoista viikoista vähän "mukavempia" itselle.

Voiko viellä näin kotosalla treenailla jotain käytännön hommia? Kannattaako opetella jotain asioita ulkoa (arvomerkit ilmeisesti olis ihan hyvä tietää jo ennen sisään astumista ainakin)? Kaikenlaiset vinkit kelpaa jotka itseäsi helpottivat Intin alussa.

14

2168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Mene metsään tai vaihtoehtoisesti takapihalle harrastamaan pakkiruokailua ja toistele motivoituneenoloisena "laukaus, laukaus!" -huutoja. Suorita siivouspalvelu, kävele tahtimarssia aamupalalle ja opettele vetämään käteen paskalta haisevassa vessakopissa.

    • esakalevin

      Kirkkoon kuulumattomien kannattaa tehdä heti aluksi selväksi (ryhmyreille ja yksikön päällikölle), että ei osallistu uskonnollisiin tilaisuuksiin, kuten hartauksiin, jumalanpalveluksiin, "papin tunteihin".. Ja senkin voi saman tien sanoa, että alokasajan lopussa antaa uskonnollisesti tunnustuksettoman sotilasvakuutuksen ("kunnian ja omantunnon kautta") eikä uskonnolliseen sotilasvalaan ("kaikkivaltiaan kautta"). Tässä asiassa ei ole mitään häpeilemistä ja arastelemista, on perustuslaillinen oikeus, että "kenenkään ei tarvitse osallistua uskonnon harjoitamiseen omatuntonsa vastaisesti". Ja nyt jo yli 20 prosenttia ei kuulu kirkkoon.

      • prohteeraus

        ei kirkkoon kuuluvankaan tarvitse antaa uskonnolllista valaa, vaan kaikki voivat valita tuon sotilasvakutuksen, jossa vakuutetaan asia kunnian ja omatunnon kautta, minkä kyllä pitäisi riittää ja riittääkin.

        Asiaan liipaten: mikä vaikuttaa liian pitkältä ollakseen totta on yleensä liian pitkä ollakseen totta.


    • tulevaisuutesi poju

      todennäkösesti olet ny ekstaasissa mutta sinun kaltaisesi liianinnokkaan pää pettää parissa päivässä , masennut vittuunnut ja 10 vuoden päästä olet sukusi inhokki kaikki koulusi ja työsi jäävät kesken, kukaan tyttö ei kinnostu sinusta koskaan kuolet alkoholin aiuttamiin kouristuksiin alle 30-kybäsenä

    • ..............

      että laitat unirytmin kohdalleen heti alkuunsa, itselle oli vaikeaa kun ei saanut unta aluksi ja silti oli pakko nousta aikaisin. Arvomerkkejä kannattaa harjoitella jos haluat päästä sotkuun ilman uusinta-yrityksiä päivystäjällä.

      Sitten joitain käytännön neuvoja. Jos tekee mieli hoitaa aamutoimet kunnolla niin herää ennen varsinaista herätystä niin ehdit käydä vessassa yms. hyvin ja ilman tungosta. Tuo vessa pelleily kyllä helpottuu ihan parissa viikossa, mutta aluksi se on sellaista "aikaa 2 minuuttia, hanat kiinni" paskaa että pitää katkaista kusi kesken ja juosta jonoon. Peruskamoja mukaan, esim. alushousuja ja sukkia (jos on vihreita boksereita ja mustia sukkia niin niitä mukaan, eivät erotu sitten intin omista kamoista liikaa eikä ole sukat niinkuin tärkissä uitettuja jos ei pääse varusvaihtoon).

      Ekat päivät tulevat olemaan vaikeaa ja se järkytys todellisuudesta on joillekkin liikaa. Esim. meillä oli pari tyyppiä ollut itku kurkussa jo ensimmäisenä iltana. Että sellaista. Siihen menoon tottuu viikossa tai kahdessa niin että se tuntuu jo normilta vaikka aluksi ottaakin päähän.

      • sotapäälikkö

        olen edellisen vastaajan kanssa hiukan eri mieltä. ensimmäiset päivät eivät ole pahimmat. (jos pahoja päivä edes on). alussa ei nimittäin vaadita vielä kaikkia asioita osattavan kun niitä ei ole opetettu. kun p-kausi etenee ja sinulle opetetaan uusia temppuja myös vaatimustaso ja alikersanttien (kyllä) mahdollisuudet tehdä elämästäsi vittumaisempaa kasvavat. on kuitenkin syytä muistaa ettei vm-johtajat ole mitään suuria sotalordeja. ne nyt vaan ovat sattuneet tulemaan paikalle puoli vuotta ennen alokasta. kouluttajat taasen ovat oikeasti suuria sotajumalia. mutta he ovat hyviä ja oikeudenmukaisia. ;)


      • ...............
        sotapäälikkö kirjoitti:

        olen edellisen vastaajan kanssa hiukan eri mieltä. ensimmäiset päivät eivät ole pahimmat. (jos pahoja päivä edes on). alussa ei nimittäin vaadita vielä kaikkia asioita osattavan kun niitä ei ole opetettu. kun p-kausi etenee ja sinulle opetetaan uusia temppuja myös vaatimustaso ja alikersanttien (kyllä) mahdollisuudet tehdä elämästäsi vittumaisempaa kasvavat. on kuitenkin syytä muistaa ettei vm-johtajat ole mitään suuria sotalordeja. ne nyt vaan ovat sattuneet tulemaan paikalle puoli vuotta ennen alokasta. kouluttajat taasen ovat oikeasti suuria sotajumalia. mutta he ovat hyviä ja oikeudenmukaisia. ;)

        vaativuutta, vaan lähinnä sitä että ne ensimmäiset päivät voi olla joillekkin henkisesti vaikeita, koska tuo on aika uusi tilanne joutua ns. "laitos" oloihin vaikka olisikin asunut yksin jo pitemmän aikaa. Eihän se toki vaikeaa ole missään vaiheessa etteikö niitä hommia oppisi kun kaikki tosiaan näytetään ainakin 20 kertaa ennenkuin aletaan vaatimaan.


    • Tsemppiä1

      Kuntoile ja juokse lenkkiä, opettele arvot ne löytyynetistä. Reservi järjestöjen sivuilla on paljon hyödyllistä tietoa.
      Positiivinen asenne kuntoilun kautta kaikkein tärkein.
      Kertaa tavoitteesi ja keskity kuntoilun kautta aiheeseen ja siihen että sinua aletaan käskyttämään ota huumorilla se ja ymmärrä että se kasvattaa sinua ja tekee sinusta vahvemman!"
      Tsemppiä!!

    • qdwqdqwqwdqw

      Että ei tarvitse osata mitään, siellä opetetaan pyyhkimään perse, tekemään peti, laittamaan kaappi kuntoon.

      Paras mitä voit opetella on kärsivällisyys ja sananlasku "Aina kiire jonnekkin odottamaan". Inttiin ei kannata lähteä asenteella, että nyt tapetaan ryssiä, eikä se että haluan kotiin. Jotain siltä väliltä, sulaudut hyvin joukkoon niin pärjäät hyvin ja pääset kotiin ehkä 6 kuukaudessa.

      Arvomerkit on ekojen viikkojen tärkein aihe, se että sanot Kapteenia Majuriksi ei ole rikos, yleensä (Vekaranjärvi, EI PSJK 1!!!) saat humoristisen "Kiitos ylennyksestä" tai lennokkaan muistutuksen. Eli treenaa ne merkit kohilleen. Ekana päivänä ei tarvitse osata niitä, eikä tokana.

      Ite lähin inttiin sillä mielellä, että täältä tullaan pois 6kk. Jos osaa siivota, kuunnella turhaa huutoa provosoitumatta, kestää vittuilu ryöppyä, joka tulee kahen kusisen raidan alta...Pärjäät mainiosti.

      • ...........

        >>"Arvomerkit on ekojen viikkojen tärkein aihe, se että sanot Kapteenia Majuriksi ei ole rikos, yleensä (Vekaranjärvi, EI PSJK 1!!!) saat humoristisen "Kiitos ylennyksestä" tai lennokkaan muistutuksen"


    • tuleva mortti
      • TJ ON SULLA VITUSTI

        HAJOOO MORTTI AAMUIHIS JA KAIKKEEN PASKAAN
        TOIVOO II/09


      • Vannomatta

        Sotilasvakuutus annetaan alokasajan lopuksi "kunnian ja omantunnon kautta", minkä pitäisi armeijalle ja isanmaalle riittää, mutta sotilasvalaan on sotkettu myös "kaikkivaltiasta jumalaa" mukaan. Myös kirkkoon kuuluvat voivat valita sotilasvakuutuksen (ent. juhlallinen vakuutus) sotilasvalan sijaan.

        Kaikki varusmiehet on vakuutettu tapaturmien varalta. Senkin vuoksi (?) olisi ihan sopusuhtaista, jos varusmies voisi omalta puoleltaan antaa isänmaalle juuri sotilasvakuutuksen. Vannomatta paras!


      • ihmettleijäsdg
        Vannomatta kirjoitti:

        Sotilasvakuutus annetaan alokasajan lopuksi "kunnian ja omantunnon kautta", minkä pitäisi armeijalle ja isanmaalle riittää, mutta sotilasvalaan on sotkettu myös "kaikkivaltiasta jumalaa" mukaan. Myös kirkkoon kuuluvat voivat valita sotilasvakuutuksen (ent. juhlallinen vakuutus) sotilasvalan sijaan.

        Kaikki varusmiehet on vakuutettu tapaturmien varalta. Senkin vuoksi (?) olisi ihan sopusuhtaista, jos varusmies voisi omalta puoleltaan antaa isänmaalle juuri sotilasvakuutuksen. Vannomatta paras!

        On se nyt hurjaa kun Children of Bodom -uskonto kieltää sotilasvalan antamisen. Täytyy kyllä olla todella kieroonkasvanut tyyppi ettei jaksa olla kahta kertaa vuoden aikana jumalanpalveluksessa samaan aikaan kun koko vuosi on ihan turhaa paskahommaa. Sama varmaan jättää siinä vaiheessa koko armeija käymättä ja palvoa Alexi Laihoa ranteenviiltelyriitein kotona? Onko sillä mitään väliä vaikka antaakin sen sotilasVALAN, onpahan perinteikkäämpi. Mutta kukin mielensä mukaan, ei sillä oikeasti mitään väliä ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe