Hei te ravintoloissa työskentelevät. Juttelin tuossa ystäväni kanssa ruokaravintoloista ja hän kertoi ettei ole syönyt enää pitkään aikaan ravintoloissa koska asiakkaiden ruokiin syljetään ja tehdään muuta pilaa, enkä oikein uskonut tuota mutta asia jäi mietityttään ja kysyisin nyt että voiko tällainen olla mahdollista suomessa ja jos voi niin miksi ihmeessä?
kysymys ravintolatyöntekijöille
4
611
Vastaukset
- joopa44
riippuu pitkälti ravintoloista. mikäli salissa on pätevää porukkaa, sama lienee keittiössä tilanne joten ei olisi huolta. pienet yksityiset paikat joilla menee muutenkin päin persettä? yksi selitys on kokit jotka tahtovat työnantajalleen (omistajalle) paskaa niskaan.
- since 1976
Olen työskennellyt yli 30 vuotta ravintolan keittiöissä ja itselläni on ollut varmasti satoja työkavereita. En ole koskaan nähnyt enkä tiedä kenenkään tehneen tuollaista. Vastaavanlaisia legendoja kuulin kyllä alkuaikoina.
Uskon niiden alkavan lapsellisista totuudenvääristelyistä, jotka menevät joltakin tosi överiksi. Samanlaisia sisäpiirin juttuja oli tiettyjen ravintoloiden työntekijöiden mahdottomista elämäntavoista.
Tämän päivän ruuanvalmistukseen liittyy paljon asiakasturvallisuuden varmistamista. Raaka-ainevalikoimien, niiden toimittajien valinnan, varastoinnin, valmistuksen, jäähdytyksen, kylmä- ja lämpösäilytyksen osalta valvonta on varsin kattavaa.
Jokaisessa vastuullisessa ravintolassa on tehtäviensä tasolla olevat esimiehet, jotka vastaavat sisäisen ja ulkoisen laadun toteutumisesta sekä asiakasviihtyvyydestä.
Joten mielestäni voit turvallisin mielin syödä ravintoloissa. - totuusesiinnyt
vai missäs sit luulit?
- since 1976
Väittämä edellyttäisi ruokaravintolan toiminnalta työntekijästä omistajaan vastuuttomuutta ja harkintakyvyn puutetta. Mielestäni olisi kohtuullista perustella näitä varsin rohkeita lausuntoja. En millään voi uskoa, että jos tällaista jossain tapahtuisi, kaikki ao. ravintolassa työskentelevät ummistaisivat yhteisymmärryksessä silmänsä tällaiselle.
Kuten edellisessä mainitsin oma "otantani" on mielestäni hyvin laaja. En ole ilmiöön törmännyt kuin sisäpiirin kapakkakeskusteluissa yli neljännesvuosisata sitten. Näissä tilanteissa viisaammat ovat asian oikean laidan ymmärtäen vaienneet, nuorempia nöyryyttämättä.
Jokainen ymmärtää, että käytös vaatisi tekijältään sellaisia luonnottomia ja vastenmielisiä taipumuksia, jotka olisivat jo muussa arkipäivän käytöksessä tulleet esiin. Ja näin korjattu pysyvästi. Välittömästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380