ietääkö joku mistä porapistiäinen voi tulla sisälle näin talvella?? Olen nyt useampana päivänä törmännyt ja tappanut talostamme 2vuotta vanha porapistiäisiä. Ovat todella ison kokoisia ja pitävät lentäessään kamalaa surinaa!! Ostimme sekapuuta saunan ja takan lämmitykseen pariviikkoa sitten. puut ovat hieman märkiä ja tuommekin sisälle aina yöksi kuivumaan, voisiko ne tulla näistä puista?? Olen jo yö uneni menettänyt kun pelkään ötököitä kuollakseni, jos ötökät ei kohta katoa täytyy varmaan muuttaa:))
Porapistiäinen!!!Miten eroon???
3
6512
Vastaukset
- xvxccc
jäitä hattuun. Porapistiäisistä ei ole mitään haittaa. Päästä ne ulos niin häviävät....
- ALIEN
Porapistiäinen voi munia pistimellään munansa isäntäeläimen sisään! Kuoriuduttuaan toukat herkuttelevat isäntäeläimensä sisuskaluilla. Tämmöinen veijari teillä..
- puupeukalo
Jos "todella ison kokoisia" tarkoittaa samaa kuin ajattelen, kyse on jättiläispuupistiäisestä. Sen toukat tärvelevät puita, ja täysikasvuisiksi tulleet pistiäiset ovat talon lämmössä tykänneet lähteä liikkeelle. Sen munanasetin on lyhyehkö ja erimallinen kuin porapistiäisillä. Kuvia löytyy kuukkelin avulla.
Olen kuullut, että ennen metsäharvestereita metsurit lähtivät käpälämäkeen kun kuulivat sen surinan luullen herhiläisen olevan liikkeellä... Puupistiäiset ei kuitenkaan töki ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352206
- 841293
- 561288
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...351215- 631171
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39884Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122769- 31721
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi21572Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55565