Espoossa tapahtunut kauhea teko.
Etelä- Suomessa ihmiset ovat jo ilmaisseet etteivät ammu ilotulitteita.
Meidän perhe ei ammu myöskään.
Eikö siis täällä ilomantsin pitäjässä hiljennytä joka pirtissä.
Ilomantsi, Möhkö, Maukkula, Haukivaara...ynnä muut kylät nyt ei ole ampumisen aika, jos ei milloinkaan.
Etelä- Suomessa ihmiset ovat jo ilmaisseet etteivät ammu ilotulitteita.
Meidän perhe ei ammu myöskään.
Eikö siis täällä ilomantsin pitäjässä hiljennytä joka pirtissä.
Ilomantsi, Möhkö, Maukkula, Haukivaara...ynnä muut kylät nyt ei ole ampumisen aika, jos ei milloinkaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ja paskat, minun uutta vuottani ja ilotulitteiden ampumistani ei joku "rauhanuskonnon" harjoittajan tekemä teko pilaa.
Hyvää uutta vuotta vain kaikille kunnon ihmisille.
Tämä on taas sitä tekolässytystä.
"Koko kansa" suree milloin prinsessa Dianaa, milloin mitäkin. Kas kun ei lennähdetä täältäkin korven perukoilta lentokoneella viemään kynttilöitä sinne marketin pihalle niin kuin ajan muoti kuuluu.
Suurin osa ihmisistä on sopuleita, jotka juoksevat milloin minkin muotivillityksen perässä ja joiden tunteitakin pystyy näköjään ohjelmoimaan joidenkin Ilta-Sanomien lanseeraamat käytösmallit (Jenkkilästähän tämäkin kynttilävouhotus-koko-kansa-suree-stuffi on peräisin).
Kauhea tapaus, sinällään.
uutisia.
Syyttömiä on kuollut.
Justiinsa, tämmöstä voi odottaa vain sinunlaisiltasi, ei myötätuntoa.
Voimia uhrien omaisille.
mutta en jonkun lässyn lässyn hiljentymisen takia.
Vaan kun en ole ostanut ainuttakaan.
Tällaiset tekopyhät hiljentyjätunnelmoistijat voisivat sen sijaan esimerkiksi tarkata omaa käytöstään: onko tullut levitetyksi paskapuheita toisista ihmisistä, onko yritetty millään tavalla vaikuttaa omaan lähiympäristöön, ettei kaaottisessa onnettomassa elämäntilanteessa elävien ihmisten elämä suistuisi vielä pahemmaksi...vai onko tehty päin vastoin: paheksuttu, tuomittu, juoruttu, jätetty yksinäisyyteen ja siten lisätty yleistä pahoinvointia.
olla Ilomantsilaiset tunteettomia idiootteja.Kyllä minuun sattui kun
kuulin uutisista kuinka monta syytöntä menetti
henkensä jonkun idiootin takia.
Menkää itseenne ja ajatelkaa tätä elämää,sen tarkoitusta.
Nuorissa pitäisi olla tulevaisuus,mitä heille täällä opetetaan.
Pysykää vaan kotonanne neljän seinän sisällä te hölmöilijät
ettei tarvii sivullisten kärsiä.Ne jotka OIKEESTI haluavat nauttia
iloisesta yhdessä olosta,eivät kaipaa häiriköitä lähelleen.
Rauhallista uutta vuotta kaikille tasa puolisesti.
vaan realismia. Espoossa kuolleita ei millään tavoin auta, vaikka "hiljentyisin" sata vuotta.
Sen sijaan oman lähiympäristöni ihmisten hyvin- tai huonostivointiin voin omalta pieneltä osaltani vaikuttaa joka ikinen päivä. Tosin tunnen tässä kohden melkomoisen hirren (malan) omassakin silmässäni.
Aina hauskempaa on olla menestyvien ja iloisten ihmisten seurassa. Raskasta on esimerkiksi istua dementoituneen vanhuksen sängyn äärellä. Vaikeaa on kohdata jotain ihmistä, jolla on vaikeuksia ja menetyksiä, vaikka muutama ystävälllinen sana ei maksaisi paljon, mieluummin livistää koko tilanteesta.
Sinä tunteeton ihminen voit olla seuraava dementoitunut tai voi sinulle tulla muutakin vastoinkäymistä. En halua tietääkään mitä silloin tunnet, aavistan olet silloin yksin.
Olet jus niitä öykkäreitä.
Katselen tuossa tuonne suomen-lahden rantamille ja välillä tuonne leppävaaraan päin
pauke on jo tässä vaiheessa aika kovaa.
Minulla on siinä prismassa muutama tuttu työntekijä ja talossa asuu muutamia tuttuja.
Tuon kauppa-keskuksen yläkerrassahan on asuntoja.
Se on ikävä tapaus ja niin paha kun se on ääneen sanoa tulevat toistumaan.
Väkivalta,raakuus,välinpitämättömyys on ihmisten kesken lisääntynyt. Nyt lehdistö ja toimittajat saa tällä ikävällä tapauksella herkutella muutaman päivän ja toiset surkutella,toiset etsiä syyllistä kuka mistäkin. Nyt jäi uutinen matti nykäsestä kakkoseksi.
En hyväksy tuota tekoa enkä ole hyväksynyt muitakaan väkivallan-tekoja.Sen vain olen todennut melkein päivittäin ihmishenki käy halvemmaksi.
Otan osaa omaisten suruun,mutta taas arkena on mentävä täällä Espoossa ostos-keskukseen ja silloin ei saa pelätä.
Toivokaamme ja rukoilkaamme, että vuosi 2010 olisi vähemmän väkivaltainen.
Espoon kaupunki peru kaikki tilaisuutensa.
Mutta ilotulitteiden paukutus on alkanut ja jatkuu yli puolen yön.
Mutta luulen,että ihmiset keskustelevat hivenen vakavemmista aiheista.
"tunteeton" olen, päin vastainen omasta mielestäni.
Pointti kirjoituksessani oli, että päivittely ja "hiljantyminen" ei todellakaan auta mitään, vaan konkreettinen toiminta.
Olen aina inhonnut tekopyhyyttä, kaikenlaista tunnelmointia, joka ei pohjaudu konkreettiseen aitoon välittämiseen, mikä taas poikii tekoja.
on konkreettista!
Olet aikalailla paatunut ihminen.
Elämä jatkuu toisilla,vaikka tapahtuukin näitä hirveyksiä. Ei kaikkien tarvitse pukeutua mustiin,kun jossakin päin maailmaa,maakuntaa,paukahtaa. Kyllä jokainen varmaan on huolissaan tilanteesta,vaikka ei sitä ulospäin näytäkkään,eikä hurskastele tapahtuneella.
ei juhlija kirjoitti: 31.12.2009 17:28 olla Ilomantsilaiset tunteettomia idiootteja.Kyllä minuun sattui kun
kuulin uutisista kuinka monta syytöntä menetti
enkensä jonkun idiootin takia.
Ja mitenkä Espoossa tapahtunut sinällään tosi ikävä asia ilomantsilaisiin "tunteettomiin" liittyy, ovatko ilomantsilaiset tähän ei juhlijan mielestä jotenkin syyllisiä?
Olen samaa mieltä nimimerkki "enpidäteeskentelystä", että jokaisen pitäisi olla lähimmäinen lähiympäristössään, kotona, töissä, naapureiden parissa, sairaiden ja vanhusten parissa jne. On aika ohutta, jos jossain etäällä sattuneen traagisen asian kohdalla vain osoittaa myötätuntoaan, sytyttelee kynttilöitä ja vaatii toisiakin tekemään samoin.
Olemmehan me suomalaiset kieltämättä kylmää kansaa joka puhuu vain kännipäissään ja ratkaisee ongelmia ase kourassa. Monet ulkomailta Suomeen muuttaneet ovat valitelleet sitä, että täällä on niin vaikea saada ihmiskontaktia - korkeintaan suostutaan neuvomaan seuraava kadunkulma tai sosiaalitoimiston luukku pieni hymynkare huulilla nähtävästi ystävällisyyden osoituksena. Tappaminen on tullut täällä niin tavanomaiseksi, että se ei hetkauta juuri kenenkään arkista elämää - oma mukava elämähän siitä vain suotta häiriintyisi. Eipä siksi ihme, että täälläkin jotkut ovat tunteneet olonsa kiusaantuneeksi kun joku on ilmaissut myötäelämisensä uhrien omaisille. Tunteilu ei sovi suomalaiselle mentaliteetille, se koetaan tekopyhyytenä tai teeskentelynä.
jotka kokevat itsensä hyviksi ja tärkeiksi tunteilemalla joidenkin tyystin tuntemattomien ihmisten puolesta, todennäköisesti kävelevät surutta ohi, jos esimerkiksi kadulla makaa ihminen.
Kuolkoon tai eläköön, hyi olkoon, moinen rapajuoppo, tuommoiseen en koske! nämä tunnelmoitsijat tuhahtavat ja kiirehtivät askareitaan, jotta pääsevät kotiin tunnelmoitsemaan ja sytyttelemään kynttilöitä; ainahan riittää sytyttämisen aihetta jossain päin maailmaa.
Näin hienoa "Olenpa hyvä ja tunteellinen ihminen"-tunnelmaa kestää kuin hämäläinen piimä.
Kannustusta sinullekin auttamistyössäsi! Apua tarvitseva lähimmäinen on monesti meille itse kullekin lähempänä kuin uskommekaan. Onhan selvää, että maailman kaikkia hädässä eläviä emme voi auttaa vaikka kuinka haluaisimmekin, siinä vain ennen pitkää turtuisi hädällekin - kaikki kun eivät ole Äiti-Teresoja. Jokainen voi kuitenkin auttaa avuntarvitsevaa parhaan kykynsä mukaan ja mielestämme on jopa velvollinenkin niin tekemään. Silti ymmärrämme S-henkilökunnan hiljaisen hetken ja mahdollisen suruliputuksen.