Ostin tossa vanhan filmi-Leican ja nyt tekisi mieli kuvata mustavalkokuvia. Koska pimiötä ei ole mahdollista käyttää niin kyselisin mikä on paras keino siirtää kuvat koneelle? Onko järkeä käyttää mustavalkofilmiä vai kannattaako kuvata värifilmille ja sitten muuttaa ne mustavalkosiksi koneella? Mikä olisi tähän tarkotukseen hyvä filmi? Millasta jälkeä yleensä tulee jos antaa kuvaliikkeiden skannata ne esim. cd:lle, vai olisiko filmiskannerin osto parempi idea? Lisäksi jos pystytte vielä suosittelemaan Tampereella jotain hyvää liikettä jossa filmit kannattaisi kehittää niin olisin kiitollinen.
Mustavalkokuvaus
4
684
Vastaukset
- Skannaaja..
Hyvällä omalla skannerilla tulee suuren määrän skannaaminen halvimmaksi. Laatu riippuu skannerista ja myös sen käyttäjästä.
Muutaman kuvan erät kannattaa teettää, koska skanneri maksaa ja sekin pitää opetella.
Skannauspalveluiden laatu heittää paljon ja kannattaa kokeilla muutamalla kuvalla, ettei kismitä.
Jos et itse "haudo" paperikuvia on ihan sama, kumpaa filmiä käyttää. Mustavalkoinen hyvin kehitettynä on kyllä hieman rakeettomampaa mustavalkokuviin, mutta niistä ei saa värikuvia, jos joskus haluaa.
Kuvankäsittelyohjelmat ja jopa skannerit osaa muuttaa värikuvat MV-muotoon. - tumpulal
Filminkehitys ei tarvi pimiötä, vain kehityspurkin ja kemikaalit. Kuvien vedostaminen vaatii pimiön. Jos aiot enemmänkin kuvailla niin oman skannerin osto tulee pidemmän päälle halvemmaksi.
- käsinkosketeltavaa
pimiön rakentaminen, vaikka vai väliaikaiskäyttöön, vielä halvemmaksi.Vedostetuista paperikuvista on helppo skannata halvemmalla skannerilla.Vaivaa enemmän, mutta halvempaa ja mielenkiintoisempaa.
Sorry tämä kommentti.Aloittaja on tainnut ajatella asian jo näinkin päin.
Henkilökohtaisestikin haluaisin palata taas mv-kuvien maailmaan filmikameralla.
- Perintökalleuksia
Tarvitsisiko kukaan mustavalkokuvaukseen tarkoitettua laboratoriovälineistöä? Ja suurennuskoneita? Meillä on jopa kolme suurennuskonetta ym. materiaalia.
Tiedustella voi 045 78753587, Alf Lindström
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?486318Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki734353- 483915
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t213276- 1972990
- 402712
mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132579törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/202556- 1531546
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3251508