Voisiko joku selittää minulle aivan rautalangasta, mitä match showssa tapahtuu? Miten eroaa norminäyttelystä muuten, kuin että kaikki rodut samassa? Tarkistetaanko sielläkin purenta? Pitääkö kävellä kolmio koiran kanssa vai pelkästään kehää? Otetaanko pentumätsärissä niin vakavasti, jos pentu ei osaa kunnolla käyttäytyä? Entä onko samanväriset nauhat kuin näyttelyssä? ....
Kyselen näitä siksi, koska mietin, uskallanko mennä 7 kk ikäisen pentuni kanssa ensimmäistä kertaa match showiin(pentu match show). Mätsäri on jo tämän viikon sunnuntaina... En ole koskaan käynyt näyttelyssä. Seuraamista ja seisomista on harjoiteltu, mutta en tiedä miten pentu osaa sen paikassa, jossa on paljon koiria ja hälinää. Saanko hävetä silmät päästäni, jos pentuni alkaa kiskomaan kehässä toisten koirien perään??
Neuvokaa minua, te jotka tiedätte näistä jutuista! Uskallanko ja kannattaako meidän mennä sinne vielä?!
MATCH SHOW?!?! NEUVOJA!
4
2443
Vastaukset
- Tjassu
Rohkeasti vain mukaan Hiukkavaaraan!
Tule ajoissa, niin voit seurata muiden esiintymistä. Pyydä kilpailunumeroksesi joku muu kuin alkupään numero, niin ehdit tutustua tapahtumaan.
Mekin tulemme sinne!- tietämätön kyselijä
tulemme... Mutta joutuuko mätsärisäkin pelistä pois, jos koira ei anna katsoa purentaa?! Vai katsotaanko edes purentaa mätsärissä??
- mätsäristi
Mätsäreissä mennään yleensä pareittain kehään. Tuomari juoksuttaa kierroksen pari kehän ympäri ja ottaa sitten ensin toisen koiran arvosteltavaksi. Yleensä katsotaan hampaat, "käsittelee koko koiran", uroksilla kokeilee kivekset. Sitten tuomarin pyynnöstä juostaan kolmio tai kehän ympäri ja edestakaisin. Sitten ottaa toisen koiran kanssa samat jutut. Sen jälkeen saattaa viel yhessä juoksuttaa kierroksen ja palkitsee sitten 1. punaisella nauhalla ja 2.sinisellä nauhalla. Kun kaikki on arvosteltu, menevät punaisen nauhan saaneet kehään joista sitten tuomari valitsee loppukilpailuun (yleensä) neljä koiraa ja sijoittaa ne parhaaksi katsomaansa järjestykseen. Sinisen nauhan saaneilla sama juttu.
Pennulle ja aikuisemmallekin koiralle mätsärit ovat hyvä tilaisuus opettaa hyvää käyttäytymistä ja nehän ovat epävirallisia/leikkimielisiä kilpailuja joten ei haittaa pennun käytös vaikka on vähän riehakkaampikin ;) Kannattaa mennä mukaan!!!- Tjassu
http://www.s8.createphpbb.com/missi/viewforum.php?f=13&sid=02050dd578d3bc95e42d5c6a38bd156b&mforum=missi
Tuon linkin sivuilta saat kaiken tiedon mätsäreistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226089- 292150
- 1771982
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701151- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42907Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12775