Miten ihmeessä Sellon ammuskelu liittyy syrjäytymiseen? Epäilty oli töissä tukkuliikkeessä ja suoriutui tehtävästään hyvin. Rikollinen kyllä, mutta miten se liittyy syrjäytymiseen? Käykö nytkin niin että jossain vaiheessa joku sanoo ammuskelijaa masentuneeksi.
Ikävä juttu kaiken kaikkiaan.
Ikävä juttu kaiken kaikkiaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyseessä lienee kosto hylkäämisestä sekä naiselle että tämän työnantajalle.
Nainen loukkasi kunniaa ja työtoverit kai olivat tukeneet häntä miehen jättämisessä tms.
Ikävä juttu.
Tähänastinen huippu oli kun poliisiylijohtaja Paatero suulla sanottiin että varhaisen puuttumisen periaate olisi estänyt tapahtuman. Saman hokeman lienee sanonut Salli Saari ja varmaan moni muukin, en millään ehdi lukea kaikkia artikkeleita. Lienee jonkin psykologin keksimä. Varhaisella puuttumisella tarkoitetaan kasvatuksellisista syistä tapahtuvaa huostaanottoa ja muita lastensuojelutoimenpiteitä.
Taas nähtiin että meillä on esivalta joka tietää, osaa ja ymmärtää kaiken. Ammuskelijan henkilöllisyys oli poliisin tiedossa heti alusta asti. Ollessaan ikänsä puolesta huostaanotettavissa ammuskelija eli muilla mailla vierahilla ja tuli Suomeen vasta 24-vuotiaana.
Mutta sehän on vain pelkkä sivuseikka, taas saatiin yksi ihminen pakkolokeroitua johonkin psykologisen hokeman mukaiseen määritelmään. Julkinen pakkolokerointi on yleinen käytäntö kaikissa huomioita saaneissa väkivaltarikoksissa. Pakkolokerointia seuraa selittely kuinka "henkinen pahoinvointi" on taas lisääntynyt. Näin se holhouskoneisto hyödyntää tapausta omassa propagandassaan. Älyllinen epärehellisyys on sitä luokkaa että ihmettelen miksi oppineisto moiseen alentuu.
Eikö psykologisilla piireillä tosiaankaan ole parempia konseja asiansa eteenpäin viemiseen?
oikea mahdollisuus puhua tälläisistä tunteista ilman mitään seurauksia.